niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Kto dostał, kto nie. Lista dotacji z Ministerstwa Kultury

Dodano: 2 marca 2016, 14:42
Autor: am

Warsztaty Kultury dostaną 150 tys. zł na Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie (fot. AS)
Warsztaty Kultury dostaną 150 tys. zł na Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie (fot. AS)

Ministerstwo Kultury ogłosiło listę przyznanych dotacji na wydarzenia artystyczne w 2016.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Teatr i taniec

Centrum Kultury w Lublinie dostanie 160 tys. zł na Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, a Warsztaty Kultury 150 tys. zł na sierpniowy Carnaval Sztukmistrzów. Ministerialna komisja uznała, że warto dofinansować także lubelskie Stowarzyszenie Bliski Wschód kwotą 50 tys. zł na produkcję spektaklu „HIDEOUT/ Kryjówka – kontynuacja” w reżyserii Pawła Passiniego. Pozostali, którzy aplikowali o środki z MKiDN w kategorii wydarzenie artystyczne - teatr i taniec musza obejść się smakiem.

Dotacji nie dostał ani Teatr Osterwy w Lublinie na projekt „Historia teatru w praktyce”, ani Teatr Stary w Lublinie (na wykład performatywny i książkę), ani Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN na „Spotkania z Opowiadaczami świata”. Na ministerialne pieniądze nie ma też co liczyć 41. Zamojskie Lato Teatralne, Ogólnopolski Turniej Street Dance w Kraśniku i lubelska Galeria Labirynt, która aplikowała o środki na „Scenę Labirynt”.

Film

Ministerstwo kultury w naszym województwie postanowiło w tym roku dać pieniądze tylko na dwa festiwale filmowe w naszym regionie. Komisja MKiDN przyznała 80 tys. zł na 17. Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu i 140 tys. zł na festiwal „Dwa Brzegi” w Kazimierzu i Janowcu.

Uznania w oczach członków komisji nie znalazł ani 4. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”, ani dwa wydarzenia organizowane przez Centrum Kultury w Lublinie: Złote Mrówkojady i Splat!FilmFest 2.

Muzyka

Centrum Kultury nie dostanie też pieniędzy na 8 Lublin Jazz Festiwal (wniosek znalazł się tuż pod kreską), ale może liczyć na środki – 57 tys. zł – na tegoroczną edycję Prezentacji Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki Słów”. To wydarzenie organizowane przez Irenę Beatę Michałkiewicz, żonę Krzysztofa Michałkiewicza, obecnie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Członków komisji przekonały też dwa wnioski napisane przez Stowarzyszenie Dwa Brzegi. I tak 87 tys. zł stowarzyszenie dostanie na 7. Puławski Festiwal Muzyczny „Wszystkie Strony Świata”, a 96 tys. zł  na „Muzyczne Dwa Brzegi”. Z kolei lubelskiej Filharmonii przyznano 50 tys. zł na XX Forum Witolda Lutosławskiego „Most”, choć już na dotacji na III Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich filharmonia nie już nie dostała.

Uznania w oczach członków komisji nie zdobył też 34. Festiwal Jazz na Kresach w Zamościu (ale 50 tys. zł dostaną 43. Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych), Festiwal Organowy w Kazimierzu Dolnym,  Festiwal Poezji Śpiewanej „Stachuriada” i Transgraniczne Lato Artystyczne na Kresach w Tomaszowie Lubelskim, Festiwal Muzyki Organowej w Krasnobrodzie czy XVII Festiwal Trzech Kultur we Włodawie.

Pieniędzy gdzie indziej muszą szukać też lubelskie teatry i galerie, m.in. Teatr Stary na spektakl muzyczny Boogie Street, Galeria Labirynt na „Ut pictura musica”, Teatr Muzyczny na operę w przestrzeni miejskiej, Warsztaty Kultury na Different Records Festival i Centrum Spotkania Kultur na „prymityw: zewy przeszłości i dźwięki korzeni we współczesnej muzyce poszukującej”.

Nie wszystko stracone

Organizatorzy wydarzeń, którzy aplikowali o wsparcie ministerialne, a go nie dostali, czas na złożenie odwołań mają do 6 marca.

Promocja kultury polskiej za granicą

Z wyników II naboru wniosków na promocję kultury polskiej za granicą może się cieszyć Towarzystwo Edukacji Kulturalnej z Lublina. To organizacja pozarządowa, którą założyli pracownicy lubelskiego Centrum Kultury (m.in. dyrektorzy: Janusz Opryński i Aleksander Szpecht). Stowarzyszenie dostało 150 tys. zł na "Konfrontacje Teatralne aneks - południe/południowy wschód". Ale innemu wydarzeniu organizowanemu przez Towarzystwo - "Bałtyckiej zonie tańca" MKiDN dotacji nie przyznało.

Zakupy

Z wyników konkursu na rozwój infrastruktury cieszą się tylko nieliczni, m.in. lubelska Fundacja Sztukmistrze, której ministerstwo przyznało 65 tys. zł na zakup wyposażenia scenicznego (choć już na zakup namiotu wielkopowierzchniowego oraz przyczepy i transportowej fundacja środków nie dostała).

Pieniędzy nie dostał m.in. Teatr im. Juliusza Osterwy (zakup sprzętu nagłaśniającego), Orkiestra Symfoniczna im. Karola

Namysłowskiego w Zamościu (unowocześnienie infrastruktury technicznej), Teatr Muzyczny w Lublinie (zakup instrumentów i środka transportu), Teatr im. H. Ch. Andersena (sprzęt oświetleniowy), Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (serwery) czy Książnica Zamojska.

Wciąż czekamy

Ministerstwo Kultury nie opublikowało jeszcze wyników konkursu na program promocji literatury i czytelnictwa. Wydawcy i organizacje ubiegają się o dotacje na wydanie książek, organizację festiwali literackich, publikację czasopism kulturalnych oraz aktywizację bibliotek. Do podziału jest 13 mln zł. publicznych. Pierwszy nabór wniosków odbył się do 30 listopada. Do dziś ministerstwo nie poinformowało o jego wynikach.

Dotacje na „Dziedzictwo kulturowe - Ochrona zabytków”

300 tys. zł – Parafia pw. WNMP w Kraśniku

200 tys. – Baszta rodu Firlejów w Dąbrowicy (Caritas Archidiecezji Lubelskiej)

350 tys. zł – klasztor oo. Dominikanów w Lublinie

40 tys. – Parafia katedralna w Zamościu

200 tys. zł – Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskich

40 tys. zł – Kościół Rektoralny w Lublinie

100 tys. – Zamek w Janowcu

Gość
Łoj dana dana łoj!
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 kwietnia 2016 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dotacje ministerstwa na kulturę.. Jaką kulturę tworzy teatr czy operetka oraz inne stowarzyszenia mające nazwę kultura w tytule?KRUCHTY to tworzą kulturę.Śpiewne zawodzenia,opowiadanie mitów,recytacje (często JP II).To jest dopiero kultura. No cóż."Wybraliśmy sobie" takich pollityków,więc nie ma sie czego obruszać.Oni lepiej wiedzą od motłochu komu należy dać dotację/TYLKO kościołowi,bo kościół popiera PiS
Rozwiń
Łoj dana dana łoj!
Łoj dana dana łoj! (3 marca 2016 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe kto przesłał najlepsze nagranie na płytce do oceny ''TECHNICZNEGO MINISTRA''

Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2016 o 09:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bravvo Becia - brawo ty ...
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2016 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
„prymityw: zewy przeszłości i dźwięki korzeni we współczesnej muzyce poszukującej” - SERIO?
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2016 o 00:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ktoś te pieniądze zamiast lubelskiej kultury musiał zgarnąć. Ciekawe, kto?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!