piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Minister kultury niezbyt hojny dla Lublina. Dotacje tylko dla Formy Otwartej i Open City

Dodano: 3 marca 2016, 14:42
Autor: am

Open City to jedna z najważniejszych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce i największa tego typu wystawa na wschodzie Polski. na zdjęciu neon „Bar Mleczny” Pauliny Ołowskiej - jedna z prac zeszłorocznej edycji festiwalu<br />
Fot. Open City
Open City to jedna z najważniejszych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce i największa tego typu wystawa na wschodzie Polski. na zdjęciu neon „Bar Mleczny” Pauliny Ołowskiej - jedna z prac zeszłorocznej edycji festiwalu
Fot. Open City

57 tys. zł dostanie Europejska Fundacja Kultury Miejskiej na działania pod hasłem „Forma Otwarta”, a 182 tys. zł Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża na 8. edycję festiwalu „Open City”.

Dziś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki konkursu na w kategorii Wydarzenia artystyczne – sztuki wizualne.

„Forma Otwarta” to wydarzenie nawiązujące do Lubelskich Spotkań Plastycznych, które swoją pierwszą edycję miały dokładnie 40 lat temu. – Był to jeden z najważniejszych projektów plastycznych w przestrzeni miejskiej po 45 r. – mówi Cezary Hunkiewicz z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej.

W latach 76-78 na terenie dzielnicy LSM powstało kilkadziesiąt realizacji: malarskich, mozaikowych, rzeźbiarskich. Na ścianach szczytowych, prześwitach, w alejach i skwerach osiedli.

Nawiązując do tych wydarzenia, latem 2016 r. w przestrzeni miejskiej dzielnicy LSM znów pojawią się artyści. – Powstaną co najmniej trzy prace, które zostaną na zawsze – zapowiada Hunkiewicz. W programie „Formy Otwartej” także retrospektywna wystawa poświęcona Lubelskim Spotkaniom Plastycznym w Brain Damage Galery i publikacja książkowa podsumowująca i przypominająca ideę LSP.

Nikt więcej z lubelskich instytucji i organizacji pozarządowych na ministerialne dotacje się nie załapał. Pieniędzy nie dostanie m.in. Galeria Labirynt na „Uwaga granica”, ani Dzielnicowy Dom Kultury Węglina na „W ciągłym ruchu” – tym dwóm projektom zabrało niecałych dwóch punktów.

Przepadły też projekty „Rzeźby mentalne” Sofie Muller z udziałem Roberta Kuśmirowskiego i „Świadomy sen” Centrum Kultury w Lublinie. Pieniędzy nie dostanie także stowarzyszenie założone przez dyrektorów i pracowników Centrum Kultury, czyli Towarzystwo Edukacji Kulturalnej, które aplikowało po środki na kolejną edycję Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry koordynowaną przez Szymona Pietrasiewicza.

Inne projekty z Lublina, które nie znały uznania w oczach ministerialnej komisji, to m.in.: „STOP! galeria – Wystawa Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Miasta” (Ośrodek Rozdoża), 6. Land Art. Festiwal (Fundacja Latająca Ryba Jarosława Koziary). „All My City” (Europejska Fundacja Kultury Miejskiej), „Homo Creatus” (Fundacja Kultura Enter).

 

Gość
prawilna kultura
tekla
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 marca 2016 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I jak, ryje odcięte od tego koryta bardzo bolą? Będą bolały jeszcze bardziej. Z pozdrowieniami znad Sekwany.
Rozwiń
prawilna kultura
prawilna kultura (5 marca 2016 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no i zostanie powrót do punkowego anarchistycznego undergrandu skąd wywodza się anarchistyczni animatorzy kultury w lublinie tak mocno dotowani przez Wasilewskiego, Żukowa, Wysockiego, Mieczkowka coś tam i  Komorskiego.

Powrót do źródeł noł fjucier, anarchy

Rozwiń
tekla
tekla (4 marca 2016 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nawet brat coś brzydko się wypowiedział o ''technicznym ministrze'',użył słów jak nie o  bracie.

Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2016 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SR..J POLAKU SR..J NA TEN NĘDZNY KRAJ ,TYLKO TYLE CI ZOSTAŁO ,ZE SIĘ MOŻESZ WYS..Ć ŚMIAŁO...Wymyślone jeszcze ponoć w 16 wieku powiedzenie i czy straciło coś na wartości...?;-(((
Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2016 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jestem chory, bo ostatnio za dużo maszeruję z KODem w niesprzyjających warunkach atmosferycznych zamówionych przez Prezesa JK i Antoniego M., a na leki nie mam, bo wspieram inicjatywę Mateusza Kijowskiego całym sercem i kiesą.


Synu zaprawde powiadam Ci, wazne abys co miesiac wplacal na ojca dyrektora i zlizywal swojemu proboszczowi smietane z kolan a bedziesz zbawiony.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!