Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2016 r.
20:31

Kto i za co płacił służbową kartą Urzędu Miasta? Radny pyta, Ratusz odmawia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
45 66 A A

Kto, gdzie i za co płacił służbowymi kartami Urzędu Miasta? Ujawnienia takich wyciągów Ratusz odmawia już po raz drugi, tym razem radnemu opozycji. Odpisuje mu, że pytanie o wyciąg to wręcz kontrola, a pojedynczy radny nie jest od kontrolowania władz miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Służbową kartę płatniczą ma w Urzędzie Miasta piętnaście osób. To prezydent i jego zastępcy, kilkoro urzędników i jeden kierowca. Każda z kart ma określony limit, a największego limitu wcale nie ma prezydent bądź ktoś jego z zastępców, bo dwa razy więcej od każdego z nich może wydać jedna z urzędniczek Wydziału Kultury.

Karty używane są w hotelach i restauracjach. Zarówno w podróżach służbowych, jak i wtedy, gdy urząd musi ugościć oficjeli. Wykaz transakcji był dotąd ujawniany przez miasto na życzenie Fundacji Wolności, która (w trybie dostępu do informacji publicznej) otrzymała takie wyciągi za lata 2014 i 2015. W tym roku Ratusz nie pokazał bieżącego zestawienia.

– Wyciągi ze służbowych kart płatniczych nie stanowią dokumentów urzędowych – odpisał fundacji Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina powołując się na przepis, który... nie zmienił się od czasu, gdy ujawniano tabelki.

– Zmieniło się orzecznictwo sądowe – tłumaczyła Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Sprawą zajmie się sąd, bo fundacja złożyła skargę na prezydenta i chce, by sąd ukarał go grzywną. Tłumaczy, że wydatek publicznych pieniędzy musi być jawny. – Czekamy na termin rozprawy – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji.

Z odmową zderzył się kilka dni temu również radny Piotr Breś (PiS). O wyciągi ze służbowych kart Urzędu Miasta prosił w swojej interpelacji, bo tak nazywa się pismo, w którym radni proszą prezydenta o informacje na dany temat.

Zamiast tabeli dostał wyjaśnienie, że pojedynczy radny nie może żądać okazania dokumentów i że może to zrobić pełniąca funkcję kontrolną Komisja Rewizyjna Rady Miasta.

– Interpelacja służy przede wszystkim pozyskiwaniu informacji, wiedzy na określony temat, podczas gdy kontrola komisji rewizyjnej polega na badaniu rzeczywistego stanu rzeczy poprzez m.in. badanie i ocenę dokumentów – odpisuje radnemu Irena Szumlak, skarbnik miasta.

– Nie rozumiem tej odpowiedzi – komentuje Breś. – To karty służbowe, a pani skarbnik mówiła, że to publiczna informacja. Nie wiem, co prezydent ma do ukrycia. Ponownie wystąpię o wyciągi – zapowiada. Dodajmy, że radny prosił o wyciągi od listopada 2014, a więc Ratusz odmówił mu ujawnienia także tych wykazów, które już wcześniej ujawnił fundacji.

Czy dla Ratusza nie byłoby wygodniej, dla świętego spokoju ujawnić tegoroczne wyciągi z kart, zwłaszcza że w tabelach z dwóch poprzednich lat nie było nic, co wstrząsnęłoby opinią publiczną? – Opieramy się na obowiązujących przepisach i orzecznictwie mówiącym, że prawo do informacji publicznej obejmuje jedynie wgląd do dokumentów urzędowych – odpowiada Krzyżanowska.

Posiadacze kart i ich limity

• 20 000 zł – Ewelina Graban, Wydział Kultury

• 10 000 zł – Krzysztof Żuk, prezydent miasta

• 10 000 zł – Artur Szymczyk, zastępca prezydenta

• 10 000 zł – Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta

• 10 000 zł – Monika Lipińska, zastępca prezydenta

• 10 000 zł – Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta

• 10 000 zł – Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta

• 10 000 zł – Krzysztof Łątka, dyr. Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych

• 10 000 zł – Marcin Chrapowicki, Wydział Projektów Nieinwestycyjnych

• 10 000 zł – Anna Grabowska-Kłoda, Wydział Projektów Nieinwestycyjnych

• 10 000 zł – Anna Szeląg, kierownik Referatu Współpracy Międzynarodowej

• 10 000 zł – Michał Trzewik, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków

• 7 000 zł – Myrovych Andrii, Wydział Projektów Nieinwestycyjnych

• 5 000 zł – Olbromski Mariusz, kierowca prezydenta

• 3 000 zł – Mariusz Sagan, dyr. Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów

Komentarze 66

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
krzysztof.jakubowski / 2 grudnia 2016 o 11:43
+2
dzień dobry, odniosę się do kilku kwestii poruszonych w komentarzach: 1. co do "paraliżowania" pracy urzędu, proszę zwrócić uwagę, że urząd miasta lublin zatrudnia 1200 pracowników, a wyciąg z konta bankowego generuje się automatycznie, nikt nie musi przepisywać poszczególnych wydatków. 2. w kwestii ujawnienia dochodów fundacji wolności - dane za lata 2012-2015 publikujemy w swoim bipie. w 2016 roku ze środków publicznych otrzymaliśmy 0 zł. aktualnie utrzymujemy się tylko z darowizn - korzystając z okazji, zachęcam do wpłacania. 3. w sprawie mojego kandydowania sprzed 6 lat proszę o przeczytanie wpisu: ***krzysztofjakubowski.pl/gdy-komus-brakuje-argumentow-w-dyskusji 4. jestem otwarty na dyskusję, pod warunkiem, że wypowiedzi będą na temat a komentujący nie będą anonimowi. na stronie fundacji jest zarówno nr tel jak i adres email. ps. proszę nie generalizować i nie obrażać urzędników, bo wielu z nich stara się dobrze wykonywać swoją pracę.
dzień dobry, odniosę się do kilku kwestii poruszonych w komentarzach: 1. co do "paraliżowania" pracy urzędu, proszę zwrócić uwagę, że urząd miasta lublin zatrudnia 1200 pracowników, a wyciąg z konta bankowego generuje się automatycznie, nikt nie musi przepisywać poszczególnych wydatków. 2. w kwestii ujawnienia dochodów fundacji wolności - dane za lata 2012-2015 publikujemy w swoim bipie. w 2016 roku ze środków publicznych otrzymaliśmy 0 zł. aktualnie utrzymujemy się tylko z darowizn - korzystając z okazji, zachęcam do wpłacania. 3.... rozwiń
Avatar
Gość / 1 grudnia 2016 o 21:34
+1
Nie pasuje odpowiadać na pytania o wydatki z pieniędzy publicznych, to na swoje albo do prywatnej firmy. Za taką odpowiedź właścicielowi prywatnej firmy byłby wilczy bilet.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2016 o 21:09
+1
pieniadz publiczny to rzecz świeta, i nie robi łaski nikt kto nimi obraca ujawniając społeczeństwu na co to poszło, przed wojna urzędnik musiał pilnować publicznych pieniędzy bardziewj ni własnych no inaczej był na to paragraf
Avatar
Gość / 1 grudnia 2016 o 21:02
+1
jak dotrzeć z informacjami do Pana radnego i Pana Jakubowskiego, bo coś na ten temat mogła bym powiedzieć
Avatar
Gość / 1 grudnia 2016 o 20:51
+1
Hmm...Czego się wstydzić?? Czyżby ktoś płacił w Cocomo???
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 14:55
150 tys wywalone w błoto
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 01:25
Radny pisiorek chcial zaistniec pod dyktando prezesa a sie tylko zblaznil.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 22:52
ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej mówi jasno: art. 6. ust. 1. pkt 2 lit. f udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o podmiotach, o których mowa w art. 4 ust. 1, w tym o majątku, którym dysponują;" oraz art. 6. ust. 1. pkt 5: "udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o majątku publicznym. sąd powinien być bezlitosny dla urzędnika, który udostępnia tylko "dokumenty urzędowe", którego to definicja jest zawarta w art. 6. ust. 2 ww. ustawy. walczmy z obłudą urzędniczą (bez względu jakich jest poglądów). (***isap.sejm.gov.pl/detailsservlet?id=wdu20011121198)
ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej mówi jasno: art. 6. ust. 1. pkt 2 lit. f udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o podmiotach, o których mowa w art. 4 ust. 1, w tym o majątku, którym dysponują;" oraz art. 6. ust. 1. pkt 5: "udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o majątku publicznym. sąd powinien być bezlitosny dla urzędnika, który udostępnia tylko "dokumenty urzędowe", którego to definicja jest zawarta w art. 6. ust. 2 ww. ustawy. walczmy z o... rozwiń
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 19:06
Patrzcie za co my płacimy ratuszowym. Godziny pracy się skończyły i wpisy też. Czy to nie bezczelność. Żukowi coś się po...ło. Jemu i ratuszowym płacimy my i nam mają służyć. I powiedzcie, że tylko dwie kadencje to bzdura.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 15:55
dziwne, czyzby mieli cos do ukrycia?
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 14:55
150 tys wywalone w błoto
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 01:25
Radny pisiorek chcial zaistniec pod dyktando prezesa a sie tylko zblaznil.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 22:52
ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej mówi jasno: art. 6. ust. 1. pkt 2 lit. f udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o podmiotach, o których mowa w art. 4 ust. 1, w tym o majątku, którym dysponują;" oraz art. 6. ust. 1. pkt 5: "udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o majątku publicznym. sąd powinien być bezlitosny dla urzędnika, który udostępnia tylko "dokumenty urzędowe", którego to definicja jest zawarta w art. 6. ust. 2 ww. ustawy. walczmy z obłudą urzędniczą (bez względu jakich jest poglądów). (***isap.sejm.gov.pl/detailsservlet?id=wdu20011121198)
ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej mówi jasno: art. 6. ust. 1. pkt 2 lit. f udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o podmiotach, o których mowa w art. 4 ust. 1, w tym o majątku, którym dysponują;" oraz art. 6. ust. 1. pkt 5: "udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o majątku publicznym. sąd powinien być bezlitosny dla urzędnika, który udostępnia tylko "dokumenty urzędowe", którego to definicja jest zawarta w art. 6. ust. 2 ww. ustawy. walczmy z o... rozwiń
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 19:06
Patrzcie za co my płacimy ratuszowym. Godziny pracy się skończyły i wpisy też. Czy to nie bezczelność. Żukowi coś się po...ło. Jemu i ratuszowym płacimy my i nam mają służyć. I powiedzcie, że tylko dwie kadencje to bzdura.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 15:55
dziwne, czyzby mieli cos do ukrycia?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 15:01
zawracanie d... to chyba jedyny cel fundacji
Avatar
krio / 2 grudnia 2016 o 12:35
jak za audiotele płacili z kart to nic nie nauczyło?
Avatar
pietnascie / 2 grudnia 2016 o 12:29
po to, żeby nie było takich przypadków, że za 1,5 mln jedzie się na 2 godzinną prezentacje, i po to, żeby ludzie wiedzieli, co się dzieje z ich pieniędzy, i po to, żeby urzędnicy nie odlecieli w kosmos.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 12:19
Panie Krzysztofie wyciągi wyciągami ale niech pan uczciwie przyzna ile w roku 2016 złożył pan pism w urzędzie o udostępnienie danych? Nie ma tygodnia, żeby o czymś nie pisali w gazetach. Pisze pan o 1200 urzędników, pytanie tylko czy każdy z nich nie ma swoich obowiązków? Przecież żaden nie przychodzi do pracy tylko po to, żeby wytwarzać dokumenty dla Fundacji Wolności. Ktoś wspomniał o nadgorliwości i faktycznie niektóre działania Fundacji tak wyglądają. Byleby zasypać urząd prośbami i żądaniami. Trochę to jednak wygląda jak próba sparaliżowania pracy urzędników.
Panie Krzysztofie wyciągi wyciągami ale niech pan uczciwie przyzna ile w roku 2016 złożył pan pism w urzędzie o udostępnienie danych? Nie ma tygodnia, żeby o czymś nie pisali w gazetach. Pisze pan o 1200 urzędników, pytanie tylko czy każdy z nich nie ma swoich obowiązków? Przecież żaden nie przychodzi do pracy tylko po to, żeby wytwarzać dokumenty dla Fundacji Wolności. Ktoś wspomniał o nadgorliwości i faktycznie niektóre działania Fundacji tak wyglądają. Byleby zasypać urząd prośbami i żądaniami. Trochę to jednak wygląda jak próba sparaliżo... rozwiń
Avatar
lu / 2 grudnia 2016 o 11:44
ez napisał:
Odmowa udostępnienia takiej informacji pociąga za sobą zdecydowanie więcej straconego czasu i pieniędzy niż przychylenie się do wniosku o udostępnienie informacji. Oni w komputerze mają już odpowiedni plik, który wystarczyłoby jako załącznik dodać do jednozdaniowego pisemka i po sprawie. Sprzedajny urzędnik jednak, będzie przez 3 lata woził się po sądach ze sprawą.  Potem na forach internetowych jeszcze narzeka, że chcą mu urząd sparaliżować! Taki szkodnik nie zapłaci za to ani grosza, co więcej, będzie na tym zarabiał (np. 10 000 nagrody dostanie). Trzeba wziąć się za takich!!!
Ale po co? Po to, żeby potem jeden jasio z drugim wmawiali pod artykułami, że obiad za 35 zł. to przesada bo można zjeść za 16,5? Albo, że nocleg za 200 zł to przesada bo można się przespać w akademiku 5x taniej? Specjalnie mnie nie dziwi, że nikt nie chce się chwalić takimi danymi bo te często wykorzystywane są do tworzenia proppagandowych treści.
Ale po co? Po to, żeby potem jeden jasio z drugim wmawiali pod artykułami, że obiad za 35 zł. to przesada bo można zjeść za 16,5? Albo, że nocleg za 200 zł to przesada bo można się przespać w akademiku 5x taniej? Specjalnie mnie nie dziwi, że nikt nie chce się chwalić takimi danymi bo te często wykorzystywane są do tworzenia proppagandowych treści. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 66

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym 0 0

32-letni kierowca audi przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 92 km/h. Policjanci apelują o rozwagę. Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników dróg - przypominają

Rocznie dostają 170 tys. zł. Na co posłowie wydają nasze pieniądze? [lista]
galeria

Rocznie dostają 170 tys. zł. Na co posłowie wydają nasze pieniądze? [lista] 0 1

170 tysięcy 400 złotych rocznie dostaje każdy poseł na prowadzenie swoich biur. Nie wszystkim to wystarcza, ale są i tacy, którzy sporo zaoszczędzili i teraz mogą wydać więcej. Tak zrobił np. Sylwester Tułajew, kandydat PiS na prezydenta Lublina

Niwa pogrążyła LZS Dobryń, wyniki ostatniej kolejki bialskiej okręgówki

Niwa pogrążyła LZS Dobryń, wyniki ostatniej kolejki bialskiej okręgówki 0 0

Lider Orlęta Łuków przegrały pierwszy mecz w sezonie. Drużynę beniaminka IV ligi pokonał Tytan Wisznice. Po porażce 2:5 ze zdegradowaną już wcześniej Niwą Łomazy do klasy A spadł również LZS Dobryń

Wypadek autokaru w Konstanynowie. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych

Wypadek autokaru w Konstanynowie. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych 0 0

Dwie osoby nie żyją, a 16 zostało rannych w wypadku autokaru wycieczkowego w Konstanynowie na drodze krajowej nr 91

Lublin: Nagły zwrot akcji ws. anten na dachu przedszkola

Lublin: Nagły zwrot akcji ws. anten na dachu przedszkola 0 3

Nie będzie anten telefonii komórkowej na budynku, w którym mieści się publiczne przedszkole przy ul. Woronieckiego. Operator telekomunikacyjny stracił prawo do użytkowania fragmentu dachu

Pan Jerzy przez dwa lata nie wychodził z domu. Przez budowlany bubel [wideo]
film

Pan Jerzy przez dwa lata nie wychodził z domu. Przez budowlany bubel [wideo] 0 0

Przez wadliwą, nienadającą się do użytku windę dla niepełnosprawnych, pan Jerzy był uwięziony we własnym domu. Kto jest odpowiedzialny za architektoniczny bubel?

Start Krasnystaw wygrał z Ruchem Izbica 5:0 i przypieczętował awans

Start Krasnystaw wygrał z Ruchem Izbica 5:0 i przypieczętował awans 0 2

Po wyjazdowej wygranej aż 5:0 z Ruchem Izbica Start Krasnystaw utrzymał jednopunktowe prowadzenie w tabeli nad Bratem Siennica Nadolna i mógł w niedzielne popołudnie cieszyć się z awansu do IV ligi. Do klasy A zdegradowany został po roku gry w lidze okręgowej Hutnik Ruda-Huta

Będzie strajk? Związki chcą wycofania zawiadomienia do prokuratury

Będzie strajk? Związki chcą wycofania zawiadomienia do prokuratury 0 1

Związki zawodowe działające w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie nie podjęły jeszcze decyzji o terminie i formie strajku. Chcą natomiast wycofania zawiadomienia do prokuratury, które złożyła dyrektor centrum. Chodzi o akcję rozwieszania plakatów.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2018 0 0

Lublin: Mieszkańcy trzech bloków nie chcą budowy kolejnego. Pozwolenie już jest

Lublin: Mieszkańcy trzech bloków nie chcą budowy kolejnego. Pozwolenie już jest 14 32

Zaskarżone zostało pozwolenie na budowę 100 mieszkań u zbiegu ul. Startowej i Elektrycznej. Na nowy blok nie zgadzają się lokatorzy trzech budynków po przeciwnej stronie ulicy. Obawiają się, że stracą tu miejsca parkingowe i nie jest to ich jedyne zastrzeżenie

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka 1 0

MUNDIAL 2018 W drugim meczu grupy E Brazylia, uznawana przez wielu za głównego kandydata do złota zaledwie zremisowała ze Szwajcarią. Tym samym po pierwszej serii gier na prowadzeniu są Serbowie

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości
galeria

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości 25 25

W piątek o godz. 12.15 (10 minut przed czasem) w Świdniku wylądował samolot z Kijowa. Ze 120 osób na pokładzie, 80 to uczestnicy oficjalnej delegacji, w której znaleźli się przedstawiciele przewoźnika, portów lotniczych, ukraińscy parlamentarzyści oraz dziennikarze. Zanim odleciał z powrotem do Kijowa, samolot linii Bravo Airways wykonał połączenie do Chersonia i z powrotem

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać 0 1

Na wiatę dla rowerzystów i morsów w pobliżu zapory Zalewu Zemborzyckiego poczekamy nawet do przyszłego roku. Przyznaje to oficjalnie Ratusz.

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia]
galeria

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia] 2 13

Krzyże Wolności i Solidarności odebrali w piątek zasłużeni działacze opozycji demokratycznej. Cztery odznaczenia przyznano pośmiertnie.

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia NIK

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia NIK 1 6

Instytucje publiczne coraz częściej robią zakupy bez przetargów. Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia m.in. do lubelskiej prokuratury i policji, która w ekspresowym tempie kupowała nowe radiowozy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.