wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Kto wystartuje w wyborach na prezydenta Lublina? Coraz więcej możliwych kandydatów


Senator Andrzej Stanisławek nie wyklucza, że jego ugrupowanie udzieli poparcia komuś innemu, niż osoba wskazana przez PiS. Z prawej Paweł Policzkiewicz
Senator Andrzej Stanisławek nie wyklucza, że jego ugrupowanie udzieli poparcia komuś innemu, niż osoba wskazana przez PiS. Z prawej Paweł Policzkiewicz

Czarnek, Soboń, Tułajew, Gilowski, Sobczak, Szczot – który z nich może pokonać Krzysztofa Żuka z PO w walce o fotel prezydenta Lublina? Na giełdzie nazwisk kandydatów do ratusza jest coraz większy tłok

Niewykluczone, że swojego kandydata do walki o ratusz w 2018 roku wskaże Polska Razem, będąca w koalicji z PiS. Szef ugrupowania Jarosław Gowin kilka dni temu powiedział, że o fotel prezydenta Krakowa powinna starać się wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Pomysł skrytykował przewodniczący tamtejszych struktur PiS Andrzej Adamczyk, wskazując na posłankę Małgorzatę Wassermann.

Prezydenckie ambicje ludzi Gowina

Nieoficjalnie mówi się, że Gowin swoje kandydatury może wskazać również w innych miastach. Jeśli chodzi o Lublin, to w kuluarach często pada nazwisko senatora Andrzeja Stanisławka.

– Proponowano mi to, ale ja mam za dużo pracy. I chociażby ze względu na wiek nie jestem odpowiednim kandydatem na to stanowisko – mówi 63-letni Stanisławek, ale nie wyklucza, że jego ugrupowanie udzieli poparcia komuś innemu, niż osoba wskazana przez PiS. – Nie chciałbym, żeby był to kandydat polityczny, to powinien być ktoś młody – dodaje.

Wczoraj w biurze senatora dziennikarzom zaprezentowało się Towarzystwo Obywateli Miasta Lublina. Czy to początek kampanii wyborczej? – Jeśli chcemy coś zmieniać, to trzeba brać w tym czynny udział – odpowiada Paweł Policzkiewicz, były szef lubelskiego sanepidu, obecnie prezes stowarzyszenia.

Policzkiewicz nazwisk nie zdradza, ale jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, pod uwagę brana jest osoba Jacka Szczota, byłego posła i wiceministra rozwoju w rządzie PiS w 2007 roku. Rok później usłyszał on zarzuty dotyczące pobierania bonów paliwowych. W ubiegłym roku został prawomocnie uniewinniony i mówiło się o tym, że chce wrócić do polityki.

Kogo wystawi PiS

W Platformie Obywatelskiej głośno jest o tym, że PiS kusi Jacka Sobczaka, byłego wicemarszałka województwa. Tuż przed wyborami samorządowymi w 2014 roku zrezygnował on ze startu po tym, jak lokalne władze PO zaproponowały mu miejsce na liście w innym okręgu niż ten, z którego startował dotychczas. Polityk wycofał się z życia publicznego, choć partyjną legitymację wciąż posiada. – Krążą głosy, że prowadził jakieś rozmowy z PiS i nie pogardziłby dobrą propozycją – mówi nam jeden z działaczy Platformy.

– Pierwsze słyszę. Obecnie nie zajmuję się polityką i nie chcę komentować plotek – mówi nam Jacek Sobczak.

W PiS od dawna największe szanse daje się posłom Sylwestrowi Tułajewowi i Arturowi Soboniowi oraz wojewodzie Przemysławowi Czarnkowi. Ale ostatnio w tym gronie wymienia się także Pawła Gilowskiego, dyrektora generalnego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, syna byłej minister finansów Zyty Gilowskiej.

– Chcemy, żeby ten, którego wskażemy, był nie tylko kandydatem, ale żeby został prezydentem. Wiemy, jakie PiS ma poparcie w Lublinie i traktujemy te wybory poważnie – mówi poseł Artur Soboń.

Szerokie poparcie dla Żuka

Wiele wskazuje na to, że poparcia prezydentowi Krzysztofowi Żukowi udzieli nie tylko PO. Mogą go wesprzeć także Nowoczesna, PSL i lewica. Rozmowy w tej sprawie trwają.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że potrzebne jest jak najszersze porozumienie. Podejmujemy działania w tym kierunku. Trzeba jednak zaznaczyć, że wciąż nie wiemy, według jakich reguł będą odbywały się wybory, bo PiS nie przedstawił dotąd projektu nowej ordynacji wyborczej – mówi poseł PO Wojciech Wilk.
Wystawienie swojego kandydata w wyborach na prezydenta Lublina zapowiadają też działacze Kukiz’15. Właściwej osoby szukają m.in. przez internet. – Na pewno nie poprzemy propozycji PiS ani PO. Jako trzecia siła polityczna wskażemy własną kandydaturę – zapowiada poseł ugrupowania Jakub Kulesza.

SONDA
Liczba głosów: 1616

Kto byłby najlepszym prezydentem Lublina?

70.67 %
Krzysztof Żuk
7.67 %
Przemysław Czarnek
2.17 %
Artur Soboń
4.83 %
Sylwester Tułajew
2.29 %
Paweł Gilowski
3.9 %
Jacek Sobczak
1.42 %
Jacek Szczot
7.05 %
Ktoś inny

Kto w byłych miastach wojewódzkich?

• W Białej Podlaskiej naturalnym kandydatem wydaje się obecny prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS), ale decyzji partii w tej sprawie jeszcze nie ma. Niewykluczone jednak, że w wyborach Stefaniuk zetrze się z Bogusławem Broniewiczem, liderem Białej Samorządowej.

• W Chełmie o czwartą z rzędu kadencję będzie walczyć popierana przez lewicę prezydent Agata Fisz, która zamierza wystartować z Komitetu Wyborczego Wyborców Agaty Fisz.

Z PiS-u w rachubę wchodzą nazwiska radnych miejskich Zdzisława Szweda i Mirosława Czecha oraz b. prezydenta miasta Waldemara Kuśmierza. W partii mówi się też o pochodzącym z Chełma Jakubie Banaszku, doradcy ministra zdrowia i wojewody w zakresie usprawnienia lubelskiego szpitalnictwa.
Zadeklarowanymi już kandydatami są wicemarszałek Krzysztof Grabczuk (PO) oraz prof. Józef Zając, prorektor miejscowej PWSZ.

• W Zamościu obecny prezydent Andrzej Wnuk nie podjął jeszcze decyzji ws. reelekcji. Jeśli zdecyduje się na start, będzie kandydatem niezależnym, bo raczej nie otrzyma ponownego poparcia PiS. O prezydenturę mogą się też starać radny Rafał Zwolak, szef lokalnej Nowoczesnej oraz Bartosz Sierpniowski z KOD. 

(eb, bar, ask)

SONDA
Liczba głosów: 438

Kto byłby najlepszym kontrkandydatem dla Krzysztofa Żuka?

18.49 %
Przemysław Czarnek
7.53 %
Artur Soboń
10.73 %
Sylwester Tułajew
5.02 %
Paweł Gilowski
12.56 %
Jacek Sobczak
3.42 %
Jacek Szczot
42.24 %
Ktoś inny
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
+
(194) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 października 2017 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
należy mu się jeszcze jedna erekcja :D !!!!
Rozwiń
Gość
Gość (11 października 2017 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No chyba, że CBA go wałki zawinie.
Rozwiń
+
+ (9 października 2017 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
:) napisał:
Ludzie jedno jest pewne, obecny prezydent będzie miał ok 80% poparcia w rattuszu oraz także ok 80% w całym biurze obsługi mieszkańców i głosy  ich rodzin :)  to za malo na wygranie :)
 spokojna głowa.
Rozwiń
:)
:) (8 października 2017 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie jedno jest pewne, obecny prezydent będzie miał ok 80% poparcia w rattuszu oraz także ok 80% w całym biurze obsługi mieszkańców i głosy  ich rodzin :)  to za malo na wygranie :)
Rozwiń
xyz
xyz (8 października 2017 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łeb ci konał pisi durniu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (194)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!