czwartek, 23 listopada 2017 r.

Lublin

Kto zagra z WOŚP? Wojsko odmówiło, nie będzie też policyjnych pokazów (SONDA)

Dodano: 4 stycznia 2016, 11:36

Do ubiegłego roku policja aktywnie uczestniczyła w finałach WOŚP (fot. AS)
Do ubiegłego roku policja aktywnie uczestniczyła w finałach WOŚP (fot. AS)

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lublinie: Wojsko odmówiło udziału. Nie będzie też ani pokazu policyjnych antyterrorystów, ani wystawy sprzętu. Straż pożarna chce pytać o zgodę zwierzchników.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

–Jeśli okaże się, że nie będziemy brać udziału w tegorocznym finale WOŚP, to po raz pierwszy będę wstydził się, że pełnię służbę w straży pożarnej – przyznaje w rozmowie z nami jeden ze strażaków.

Co roku służby, tj. policja, straż pożarna i wojsko, aktywnie uczestniczyły w akcjach fundacji Jurka Owsiaka. Co teraz się zmieniło? Zmienił się rząd, w którym trudno o sympatyków Owsiaka, a zamieszanie pogłębił poseł PiS Stanisław Pięta, który na Twitterze zagroził: „Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby”.

Później poseł tłumaczył, że była to jego prywatna opinia. Mimo to wielu funkcjonariuszy boi się o ewentualne konsekwencje.

Mł. bryg. Jarosław Hamaluk, który zastępuje rzecznika komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie tłumaczy, że decyzję w sprawie udziału strażaków w WOŚP, o ile będzie taka prośba organizatorów, podejmują poszczególni komendanci – miejscy lub powiatowi. Przeciwwskazań nie ma.

Mimo to w przypadku Lublina nie jest to taka oczywista sprawa. – W związku z wątpliwościami i rozbieżnymi decyzjami będziemy się zwracać o opinię do naszych jednostek nadrzędnych – zaznacza bryg. Michał Badach, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP Lublin. Ma na myśli komendanta wojewódzkiego i głównego.

O czynnym udziale w lubelskim finale WOŚP nie mówi też policja – w zeszłym roku zorganizowała np. specjalny pokaz antyterrorystów. A teraz?

„Policjanci będą wykonywać swoje obowiązki, czyli m.in. dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy. Funkcjonariusze będą też prowadzić „działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych” – czytamy w oficjalnym piśmie Komendy Wojewódzkiej Policji w tej sprawie.

Co kryje się pod akcją dla osób starszych? – Policjanci będą informowali seniorów o zagrożeniach płynących z oszustw na „wnuczka”, „krewnego”, „policjanta” itp. – odpowiada nam podkom. Kamil Gołębiowski z KWP w Lublinie.

W Orkiestrze – wiemy to od organizatorów lubelskiego finału – nie będzie brać też udziału lokalne wojsko. W ubiegły czwartek wysłaliśmy zapytanie do rzecznika MON w tej sprawie. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Inaczej jest w Chełmie, gdzie Orkiestra może liczyć na wsparcie służb. – Znając obecne uwarunkowania nie chciałem stawiać naszych partnerów w mundurach w niezręcznej sytuacji – przyznaje Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego, który od 11 lat jest lokalnym koordynatorem WOŚP. – Dlatego przed wysłaniem im oficjalnych zaproszeń, telefonicznie się z nimi skonsultowałem.

W wyniku tych konsultacji Gorczyca wie, że może liczyć na udział policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej i strażaków. Dotąd nie otrzymał natomiast odpowiedzi od Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

– Co roku mogliśmy na nich liczyć. Specjalną atrakcją były pokazy ich specjalistycznego sprzętu. Liczę, że przed niedzielą NOSG jeszcze się odezwie i nas nie zawiedzie.

– Generalnie Finał WOŚP polega na dobrowolności i nikt nie ma obowiązku włączania się w naszą akcję – komentuje Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Orkiestry.

24. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę: 10 stycznia będą zbierane pieniądze na sprzęt dla oddziałów pediatrycznych i zapewnienie godnej opieki dla seniorów.

Co dała nam Orkiestra

• Do maja 2014 dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy do szpitali w woj. lubelskim trafił sprzęt o wartości ponad 30 mln zł. Najwięcej, bo 20 mln zł, WOŚP przekazała placówkom w Lublinie – Uniwersytecki Szpital Dziecięcy otrzymał m.in. sprzęt do przesiewowego badania słuchu u noworodków, aparat USG oraz dwie sztuczne nerki.

• Lubelska policja dostała od WOŚP cztery defibrylatory służące do przywrócenia normalnej pracy serca w przypadku jego zatrzymania. Skorzystało też pogotowie – dostało m.in. aparaty USG, inkubatory, a nawet karetki z wyposażeniem.

(ask)

SONDA
Liczba głosów: 2849

Czy wesprzesz WOŚP?

76.24 %
Tak
23.76 %
Nie

Jerzy Owsiak: Jesteśmy ponad kolorami, ponad polityką. Gramy dla wszystkich

WIDEO

Wideo: TVN24/x-news

aniela
Gość
asd
(167) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aniela
aniela (10 stycznia 2016 o 15:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sory, nie wiem o czym piszesz, wszędzie jest policja, wojsko, są pikniki zimowe, więc w czym rzecz. Włącz tv i zobaczysz na własne oczy, nie sugeruj się przeczytaniem kłamliwego artykułu. Oj lemingi, lemingi, dajecie się na wszystko nabrać  lecicie np, do KOD. Wstyd.!!!

Rozwiń
Gość
Gość (10 stycznia 2016 o 15:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale ściemniają, jest i policja i wojsko, popatrzcie na transmisje w tv a zobaczycie, q....rwa nie da się już tych artykułów czytać, wszędzie kłamstwo, fałsz I obłuda. Nie róbcie z ludzi idiotów I nie szczujcie.
Rozwiń
asd
asd (10 stycznia 2016 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak biorąc temat wszelkich fundacji na tzw. logikę - to prezesami fundacji powinny być osoby które wcześniej oddały cały swój majątek na rzecz fundacji którą zakładają i chcą prowadzić ,a same utrzymują się ze środków nie związanych w jakikolwiek sposób z funkcjonowaniem fundacji którą zarządzają.

Ciekawe ilu by było wtedy w Polsce takich ''charyzmatycznych '' prezesów wszelkiej maści fundacji ? ,-Raczej niewielu.

Rozwiń
asd
asd (10 stycznia 2016 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Powiem krótko, dziś jest dwóch generałów, którzy są warci swych wężyków. Nie będę mówił -którzy, bo do nich się zwrócimy,gdy ten naród straci wiarę i nadzieję !!! To mówi przedstawiciel PPP (Polska Partia Powstańcza) i PPW ( Polska Partia Wyzwoleńcza ). Badajcie bramki IP I tak mnie nie namierzycie , bo jesteście....zbyt ciency !!! Co innego SB !!! Ale od tych genialnych funkcjonariuszy możecie tylko się uczyć , jeśli pośród was znajdzie się choć jeden mądry ....!!!

Jesteś taki malutki ,nierozgarnięty człowieczek.

Rozwiń
Gość
Gość (10 stycznia 2016 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pytanie ile biorą za te koncerty
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (167)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!