Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 kwietnia 2016 r.
6:52

Kto zostanie rektorem UMCS? Wyborcza walka kandydatów na oświadczenia

0 31 A A
Jestem rektorem, a moim programem są moje dokonania – zapewnia prof. Michałowski. - Na uczelni panuje atmosfera strachu – ocenia prof. Bera
Jestem rektorem, a moim programem są moje dokonania – zapewnia prof. Michałowski. - Na uczelni panuje atmosfera strachu – ocenia prof. Bera

Nie bezpośrednio, ale przez oświadczenia rozmawiają ze sobą kandydaci na rektora UMCS. O to stanowisko ubiegają się kierujący uczelnią od czterech lat prof. Stanisław Michałowski oraz dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii prof. Ryszard Bera.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wybory na największej lubelskiej uczelni odbędą się w najbliższy piątek. Rektora w tajnym głosowaniu wyłoni 200 elektorów. Dwa dni wcześniej o godz. 14 w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji odbędzie się spotkanie z udziałem obu kandydatów.

Wyborcza walka zaostrzyła się w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu prof. Bera poinformował o swoich spotkaniach z wyborcami, które początkowo planował zorganizować na wszystkich wydziałach UMCS. „Na tę formę rozmowy nie zgodziła się większość dziekanów, używając argumentacji niezrozumiałej z punku widzenia reguł demokratycznych wyborów” – napisał kandydat na rektora w oświadczeniu opublikowanym na stronie uniwersytetu. Podziękował też w nim dziekan Wydziału Prawa prof. Annie Przyborowskiej-Klimczak za „jednoznaczną pozytywną odpowiedź” w sprawie organizacji mityngu wyborczego na jej wydziale.

Pani dziekan odpowiedziała swoim oświadczeniem, w którym poinformowała, że zgody nie udzielała, a decyzję miała podjąć po konsultacjach z kolegium dziekańskim i Uczelnianą Komisją Wyborczą. Ostatecznie zgodziła się na udostępnienie auli uniwersyteckiej „działając pod presją ogłoszonego harmonogramu Jego (prof. Bery – red.) spotkań wyborczych”.

Spotkanie na WPiA odbyło się w środę. Pięć kolejnych zaplanowano na Wydziale Pedagogiki i Psychologii – ostatnie z nich ma mieć miejsce dzisiaj. W dotychczasowych mityngach brało udział po kilka-kilkanaście osób.

– Wszyscy dziekani, którzy mi odmawiali, używali tej samej argumentacji, że w tradycji uniwersytetu nie było takich spotkań oraz że nie organizuje ich obecny rektor. Ale nie mam do nikogo pretensji, bo na uczelni panuje atmosfera strachu – mówi prof. Bera. – W tajnym głosowaniu ludzie przedstawią swoje stanowisko, bo nikt nikomu w kartkę nie zajrzy. Ale w otwarty sposób boją się opowiedzieć po mojej stronie. Rozumiem to. Jeśli ktoś ma po wyborach doświadczyć przykrości, to niech będę to tylko ja. Nie chcę narażać innych na nieprzyjemności.

Prof. Stanisław Michałowski na te zarzuty odpowiadać nie chce. – Nie będę komentował kampanii wyborczej. Jestem rektorem, a moim programem są moje dokonania. Na dyskusję będzie czas w trakcie środowego spotkania – mówi ubiegający się o reelekcję rektor.

W czwartek wydał on oświadczenie, w którym przypomina swojemu kontrkandydatowi o tym, że wybory władz uniwersytetu wymagają szczególnej troski o zachowanie dobrych obyczajów zawartych w kodeksie „Dobre Praktyki w Szkołach Wyższych”.

Czytaj więcej o:

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mgr Honoris Causa / 20 kwietnia 2016 o 12:16

Dąbrowski wycofał się, bo policzył szabelki i wiedział, że przegra, a że potem musiał to jakoś uargumentować, to gadał coś o fair play. :)

Coś jednak było na rzeczy. Zwykle urzędujący rektor  ma tę przewagę, że jest rozpoznawalny i z reguły ma większe szanse na drugą kadencję. Rektor Dąbrowski nie zaliczył wpadek i zaczął wyciągać UMCS z zapaści finansowej po swoich poprzednikach (sprawa znana w mediach na całą Polskę - UMCS był najbardziej zadłużoną uczelnią w kraju). I w trakcie rywalizacji tak sobie rezygnuje, bo "policzył szabelki"? A może jednak ktoś go "obsrywał" poza plecami (niekoniecznie sam Michałowski)?

Oto komunikat prof. Dąbrowskiego, który pojawił się wówczas w mediach. 

W oświadczeniu przesłanym mediom napisał: "W celu definitywnego zakończenia skierowanej przeciwko mnie bezprecedensowej, agresywnej kampanii, która nie ma nic wspólnego z etosem akademickim (w zamian za poparcie, obiecywanie stanowisk, apanaży, rozrzucanie ulotek zawierających kłamliwe informacje, manipulowanie studentami) podjąłem decyzję o niezgłaszaniu swojej kandydatury w nadchodzących wyborach. Po przeprowadzonych działaniach Uczelnia znajduje się w dobrej, niczym niezagrożonej kondycji finansowej. Szczegółowy bilans dokonań upływającej kadencji przedstawię na czerwcowym posiedzeniu Senatu. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali moje działania."
================== =======================
Przypominam, że żaden z nich (Bera czy Michałowski) nie jest kandydatem na rektora UMCS z "mojej bajki". Ale prawdę trzeba pokazać. Tak było.
 

Coś jednak było na rzeczy. Zwykle urzędujący rektor  ma tę przewagę, że jest rozpoznawalny i z reguły ma większe szanse na drugą kadencję. Rektor Dąbrowski nie zaliczył wpadek i zaczął wyciągać UMCS z zapaści finansowej po swoich poprzednikach (sprawa znana w mediach na całą Polskę - UMCS był najbardziej zadłużoną uczelnią w kraju). I w trakcie rywalizacji tak sobie rezygnuje, bo "policzył szabelki"? A może jednak ktoś go "obsrywał" poza plecami (niekoniecznie sam Michałowski)?

Oto komunikat prof. Dąbrowskiego, ... rozwiń

Avatar
Lake Hughes Rd / 19 kwietnia 2016 o 21:07

No patrzcie, patrzcie. Jak napisano w artykule - Pan kandydat na rektora wydał oświadczenie, w którym przypomina swojemu kontrkandydatowi o tym, że wybory władz uniwersytetu wymagają szczególnej troski o zachowanie dobrych obyczajów zawartych w kodeksie „Dobre Praktyki w Szkołach Wyższych”. Coś tam w mediach pisano już o tym w 2012 roku. A no właśnie! Dlaczegóż to takiego nastawienia obecny rektor nie prezentował w poprzedniej kampanii, gdy z rywalizacji o stołek rektora wycofał się prof. Dąbrowski? Czy ktoś podkładał mu (Dąbrowskiemu) "świnię", gdyż tenże twierdził - mniej więcej to, że okoliczności kampanii prowadzonej na rzecz kontrkandydata (Michałowskiego) nie mieściły się w sferze metod określanych mianem "fair play". Oczywiście tę aktywność skierowaną przeciwko prof. Dąbrowskiemu prowadziła jakaś tajemnicza "niewidzialna ręka", a Michałowski o tym nic nie wiedział? Czyż nie tak było?

Dąbrowski wycofał się, bo policzył szabelki i wiedział, że przegra, a że potem musiał to jakoś uargumentować, to gadał coś o fair play. :)

Dąbrowski wycofał się, bo policzył szabelki i wiedział, że przegra, a że potem musiał to jakoś uargumentować, to gadał coś o fair play. :)

rozwiń
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 21:04
Michałowski i tak wygra i to z dużą przewagą. Popierają go wszyscy dziekani i wydziały (prócz jednego), a to nie przez jakiś strach, ale odzwierciedlenie faktów. Nie jestem fanem ani jednego ani drugiego, ale mam dość 100 wpisów pod każdym artykułem sztabu wyborczego Bery. Niech Michałowski zajmie się Uczelnią, a nie polityką, a Bera niech zajmie się swoim wydziałem.
Avatar
Wspolpracownik / 19 kwietnia 2016 o 18:19

Trzymaj się Staszku! 

Ma sie trzymac stolka za wszelka cene?  Tylko czemu to ma byc kosztem uczelni

Avatar
Akademia / 19 kwietnia 2016 o 12:58

Czy UMCS naprawdę nie może mieć prawdziwego rektora?

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 00:17
Hydrant, pompa, UMCS. O to chodzi.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2016 o 22:36
Polityczna - a jak to jest samemu sobie zadawać pytanie i na nie odpowiadać? :)
Avatar
Polityczna / 18 kwietnia 2016 o 19:59

Zaraz, zaraz... Z kim Michałowski wgrał w poprzednich wyborach?

Avatar
Polityczna / 18 kwietnia 2016 o 19:57

Zaraz, zaraz... Z kim Michałowski wygrał w poprzednich wyborach?

  Wygrał z... samym sobą.

  Sam ze sobą konkurował,

  bo nikt się nie zgłosił.

  Tak miało być i za tym razem.

  Kabaretu dało się uniknąć.

  Jest ogień w gaciach

Avatar
Gość / 18 kwietnia 2016 o 18:37

 Kluczowe dla dokonań naukowych jest niewątpliwie to dzieło:

"Stulecie wodociągów lubelskich", Lublin, 1999.

 NIE MA JAK POMPA
 

Avatar
Mgr Honoris Causa / 20 kwietnia 2016 o 12:16

Dąbrowski wycofał się, bo policzył szabelki i wiedział, że przegra, a że potem musiał to jakoś uargumentować, to gadał coś o fair play. :)

Coś jednak było na rzeczy. Zwykle urzędujący rektor  ma tę przewagę, że jest rozpoznawalny i z reguły ma większe szanse na drugą kadencję. Rektor Dąbrowski nie zaliczył wpadek i zaczął wyciągać UMCS z zapaści finansowej po swoich poprzednikach (sprawa znana w mediach na całą Polskę - UMCS był najbardziej zadłużoną uczelnią w kraju). I w trakcie rywalizacji tak sobie rezygnuje, bo "policzył szabelki"? A może jednak ktoś go "obsrywał" poza plecami (niekoniecznie sam Michałowski)?

Oto komunikat prof. Dąbrowskiego, który pojawił się wówczas w mediach. 

W oświadczeniu przesłanym mediom napisał: "W celu definitywnego zakończenia skierowanej przeciwko mnie bezprecedensowej, agresywnej kampanii, która nie ma nic wspólnego z etosem akademickim (w zamian za poparcie, obiecywanie stanowisk, apanaży, rozrzucanie ulotek zawierających kłamliwe informacje, manipulowanie studentami) podjąłem decyzję o niezgłaszaniu swojej kandydatury w nadchodzących wyborach. Po przeprowadzonych działaniach Uczelnia znajduje się w dobrej, niczym niezagrożonej kondycji finansowej. Szczegółowy bilans dokonań upływającej kadencji przedstawię na czerwcowym posiedzeniu Senatu. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali moje działania."
================== =======================
Przypominam, że żaden z nich (Bera czy Michałowski) nie jest kandydatem na rektora UMCS z "mojej bajki". Ale prawdę trzeba pokazać. Tak było.
 

Coś jednak było na rzeczy. Zwykle urzędujący rektor  ma tę przewagę, że jest rozpoznawalny i z reguły ma większe szanse na drugą kadencję. Rektor Dąbrowski nie zaliczył wpadek i zaczął wyciągać UMCS z zapaści finansowej po swoich poprzednikach (sprawa znana w mediach na całą Polskę - UMCS był najbardziej zadłużoną uczelnią w kraju). I w trakcie rywalizacji tak sobie rezygnuje, bo "policzył szabelki"? A może jednak ktoś go "obsrywał" poza plecami (niekoniecznie sam Michałowski)?

Oto komunikat prof. Dąbrowskiego, ... rozwiń

Avatar
Lake Hughes Rd / 19 kwietnia 2016 o 21:07

No patrzcie, patrzcie. Jak napisano w artykule - Pan kandydat na rektora wydał oświadczenie, w którym przypomina swojemu kontrkandydatowi o tym, że wybory władz uniwersytetu wymagają szczególnej troski o zachowanie dobrych obyczajów zawartych w kodeksie „Dobre Praktyki w Szkołach Wyższych”. Coś tam w mediach pisano już o tym w 2012 roku. A no właśnie! Dlaczegóż to takiego nastawienia obecny rektor nie prezentował w poprzedniej kampanii, gdy z rywalizacji o stołek rektora wycofał się prof. Dąbrowski? Czy ktoś podkładał mu (Dąbrowskiemu) "świnię", gdyż tenże twierdził - mniej więcej to, że okoliczności kampanii prowadzonej na rzecz kontrkandydata (Michałowskiego) nie mieściły się w sferze metod określanych mianem "fair play". Oczywiście tę aktywność skierowaną przeciwko prof. Dąbrowskiemu prowadziła jakaś tajemnicza "niewidzialna ręka", a Michałowski o tym nic nie wiedział? Czyż nie tak było?

Dąbrowski wycofał się, bo policzył szabelki i wiedział, że przegra, a że potem musiał to jakoś uargumentować, to gadał coś o fair play. :)

Dąbrowski wycofał się, bo policzył szabelki i wiedział, że przegra, a że potem musiał to jakoś uargumentować, to gadał coś o fair play. :)

rozwiń
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 21:04
Michałowski i tak wygra i to z dużą przewagą. Popierają go wszyscy dziekani i wydziały (prócz jednego), a to nie przez jakiś strach, ale odzwierciedlenie faktów. Nie jestem fanem ani jednego ani drugiego, ale mam dość 100 wpisów pod każdym artykułem sztabu wyborczego Bery. Niech Michałowski zajmie się Uczelnią, a nie polityką, a Bera niech zajmie się swoim wydziałem.
Avatar
Wspolpracownik / 19 kwietnia 2016 o 18:19

Trzymaj się Staszku! 

Ma sie trzymac stolka za wszelka cene?  Tylko czemu to ma byc kosztem uczelni

Avatar
Akademia / 19 kwietnia 2016 o 12:58

Czy UMCS naprawdę nie może mieć prawdziwego rektora?

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 00:17
Hydrant, pompa, UMCS. O to chodzi.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2016 o 22:36
Polityczna - a jak to jest samemu sobie zadawać pytanie i na nie odpowiadać? :)
Avatar
Polityczna / 18 kwietnia 2016 o 19:59

Zaraz, zaraz... Z kim Michałowski wgrał w poprzednich wyborach?

Avatar
Polityczna / 18 kwietnia 2016 o 19:57

Zaraz, zaraz... Z kim Michałowski wygrał w poprzednich wyborach?

  Wygrał z... samym sobą.

  Sam ze sobą konkurował,

  bo nikt się nie zgłosił.

  Tak miało być i za tym razem.

  Kabaretu dało się uniknąć.

  Jest ogień w gaciach

Avatar
Gość / 18 kwietnia 2016 o 18:37

 Kluczowe dla dokonań naukowych jest niewątpliwie to dzieło:

"Stulecie wodociągów lubelskich", Lublin, 1999.

 NIE MA JAK POMPA
 

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018 0 0

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin
23 czerwca 2018, 18:00

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej zaprasza na piękny Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia formacji. Ponad 700 artystów wystąpi 23 czerwca o godz. 18 w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11).

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani?

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani? 0 0

Rodzynek w stawce cyklu Tauron SEC 2018 z Wielkiej Brytanii – człowiek, który konsekwentnie przebija się nie tylko do czołówki w swoim kraju, ale także coraz śmielej przedstawia się żużlowej publiczności na arenie międzynarodowej

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni
edukacja

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni 0 0

Klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej Paderewski mają być bardziej liczne. Rodzice są oburzeni - podkreślają, że statut szkoły nie pozwala na przyjmowanie większej liczby dzieci. W odpowiedzi słyszą, że sytuacja jest wyjątkowa, a zmiany wymusza reforma oświaty

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich 0 0

Pochodzący z 1764 roku osobisty modlitewnik królewny Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV, w poniedziałek trafił do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunek od nowojorskiej Fundacji Rodzinnej Blochów.

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów 0 3

W sobotę otwarty ma być ośrodek Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Ceny będą takie same jak w zeszłym sezonie. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że zarządcy ośrodka w końcu udało się znaleźć firmę, która tuż po sezonie zabierze się za wymianę wszystkich znajdujących się tutaj basenów

Usterki na nowym placu Litewskim. Z niektórymi elementami problemy są od nowości

Usterki na nowym placu Litewskim. Z niektórymi elementami problemy są od nowości 0 10

Prawie 2 mln zł zapłaci miasto za utrzymanie wodotrysków na pl. Litewskim. Na taką kwotę opiewa umowa z firmą, która będzie się opiekować fontannami oraz oświetleniem placu. Samo oświetlenie wymaga napraw, bo nie wszystkie elementy iluminacji działają tak jak powinny. Kiedy usunięte będą usterki?

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych?

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych? 1 6

Radnych, którzy znaleźli lukratywne posady w spółkach Skarbu Państwa, może zabraknąć na listach Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach do sejmików województw. – To nieoficjalny, ale rozważany scenariusz – słyszymy od polityków PiS. W przypadku Lubelskiego zakaz walki o reelekcję może objąć trzech radnych