niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Lekarze i pacjenci protestowali przed Urzędem Wojewódzkim w Lublinie

Dodano: 3 września 2015, 19:25

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

Przeciwko likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego manifestowali przed Urzędem Wojewódzkim przy ul. Spokojnej 4. członkowie Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego, lekarze ze szpitala neuropsychiatrycznego a także pacjenci i ich rodziny.

– Spotkaliśmy się z wojewodą, który obiecał, że przekaże naszą petycję premier Ewie Kopacz – mówi Izabela Hanczyn, członek zarządu LSOZP. – Chcemy żeby leczenie w zakresie zdrowia psychicznego było traktowane na równi z innymi dziedzinami medycznymi. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego powinien być odrębnym bytem, tak jak np. program zwalczania chorób nowotworowych. Odrębność ustawowa zapewni odpowiedni standard i finansowanie takiej opieki. Chodzi też o to, żeby pacjent po wyjściu ze szpitala miał dostęp do lekarza, terapeuty oraz pomocy prawnej.

W praktyce likwidacja programu oznacza powolny upadek Środowiskowych Domów Samopomocy dla osób z zaburzeniami. Zamknięcie lub ograniczenie pracy w małych ośrodkach może być tragiczne w skutkach. Rocznie w kraju dochodzi do ponad 6 tysięcy samobójstw. Coraz częściej są to osoby młode.

Lekarze mówią też o potrzebie wdrożenia modelu psychiatrii środowiskowej. – To rezygnacja z leczenia w dużych szpitalach, które stygmatyzują chorych, na rzecz małych oddziałów, które mogłyby być dostępne nie tylko w dużych miastach, ale także w miejscowościach, gdzie w tym momencie nie ma dostępu do tego rodzaju świadczeń – zauważa Elżbieta Wąsala, wiceprezes LSOZP.

Protestujący mieli ze sobą transparenty, na których wypisali swoje oczekiwania wobec rządu. Zbierali też podpisy pod petycją w swojej sprawie.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 września 2015 o 07:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doskonałe miejsce do protestu. Może wreszcie ktoś zwróci uwagę na bałagan, brak nadzoru i niekompetencję panującą w wydziale Nieruchomości i Skarbu Państwa LUW
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 20:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prze (po) do władzy za wszelką cenę z ludżmi psych.. Chorymi nie liczy się bo i po co ale ci ludzie głosują i swój rozum mają .wała na PO a nie głos
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chorzy psychicznie są że protestują ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!