piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Lekarze nie mogą występować w reklamach. Grają aktorzy. "To nabijanie ludzi w butelkę"

Dodano: 21 lutego 2016, 18:12
Autor: kp

Na nabijanie ludzi w butelkę poprzez podstawianie w reklamach leków aktorów zamiast lekarzy zwraca uwagę Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. Samorząd lekarski chce także walczyć z udziałem prawdziwych lekarzy w spotach w radiu i telewizji.

Zgodnie z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, lekarz nie powinien wyrażać zgody na używanie swojego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych – czytamy w komunikacie Grzegorza Wrony, naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

– Oznacza to, że lekarze i lekarze dentyści nie mogą brać udziału w reklamach – dotyczy to nie tylko reklamy leków (produktów leczniczych), co do których jest to zabronione na mocy przepisów prawa farmaceutycznego, ale także wszelkich innych produktów, włącznie z produktami będącymi wyrobami medycznymi czy suplementami diety – podkreśla Wrona. – Lekarze i lekarze dentyści naruszający ten przepis muszą się liczyć z tym, że poniosą za to odpowiedzialność zawodową.

Postępowania w takich przypadkach są wszczynane przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej, którzy następnie kierują wnioski o ukaranie do sądów lekarskich. W latach 2013-2015 prowadzono 42 sprawy, z czego 26 z nich skończyło się wnioskami o ukaranie skierowanymi do okręgowych sądów lekarskich. 

Postępowania, które już zostały przeprowadzone, zakończyły się orzeczeniem winy. Najczęściej orzekano kary upomnienia i kary pieniężne. 

– Chcieliśmy również zwrócić uwagę na pewien proceder. W reklamach radiowych i telewizyjnych występują aktorzy w roli lekarzy. Są przedstawiani z imienia i nazwiska, ale lekarzami w rzeczywistości nie są – zaznacza Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Niestety, widzowie czy słuchacze często nie zdają sobie z tego sprawy i kupują jakiś produkt, bo polecił go lekarz. To nabijanie ludzi w butelkę. Ani lekarz, ani farmaceuta, ani aktor przebrany w sposób sugerujący wykształcenie medyczne, nie może reklamować leków, nawet tych bez recepty.

Czytaj więcej o: Lublin zdrowie lekarze
elo
Barney
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

elo
elo (25 lutego 2017 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kodeks etyki podaje ze nie powinni. A czy to znaczy ze nie moga? Moze trzeba zmienic ten wyraz... żeby było logicznie.
Rozwiń
Barney
Barney (22 lutego 2016 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mogą. Absolwenci medycyny pod warunkiem, że  nie wykonują zawodu!!!

Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 07:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Naprawdę widzowie są aż tak głupi aby: 1. Wierzyć, że to lekarze do nich mówią z reklamy?? 2. Wierzą w ogóle w te durne reklamy?


Zdziwiłbyś się. Kiedyś pisali, że nakupowali jakiś środek fitness na odchudzanie, co to potem okazało się że to gówno jakieś. Jak zaczęli dzwonić z reklamacjami, to okazało się, że biura nie ma, a wszystko co było w reklamie to jedna wielka ściema. I oczywiście TV reklamująca to umywa ręce pomimo, że ta sama TV puszczała potem reportaż o tej sprawie. Oni nawet zareklamują g.....o jak się im zapłaci i nie muszą weryfikować prawdy reklamowej. A moim zdaniem, jak się coś wyświetla to trzeba jakąś odpowiedzialność brać, a nie nabijać ludzi w butelkę Ludzie kupują towar bo ufają telewizji, bo skoro TV wyświetla..... Ale skoro TV chce aby im już nie ufać, to OK.... niech robi to dalej.

Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 06:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie rozumiem, jak można wsadzić do reklamy gościa z ulicy i w reklamie wyświetlać informację, że jest to lek. med, ginekolog "Marek jakiś tam"...... Przecież to jawna kpina z pacjenta. I gdzie rzecznik praw konsumenta, praw obywatela itp? Ci co tworzą te reklamy to winni dostać dobrych kilka batów na gołą dupę.
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2016 o 22:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Naprawdę widzowie są aż tak głupi aby: 1. Wierzyć, że to lekarze do nich mówią z reklamy?? 2. Wierzą w ogóle w te durne reklamy?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!