piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Lista grzechów naszych władz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2003, 21:33

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie jako pierwsza w Polsce eksperymentalnie uruchomiła swoją stronę w Internecie. Zajrzeliśmy pod adres www.lublin.rio,gov.pl. Znaleźliśmy raporty opisujące grzechy naszych władz samorządowych wykryte przez inspektorów RIO.

Zaciekawiła nas informacja, że w Dębowej Kłodzie (powiat parczewski) władze gminy wypłaciły strażakom diety za udział w uroczystościach gminnych. Strażacy zyskali na tym 819 zł. Z kontroli RIO wynika, że w tej gminie wójt bezprawnie otrzymał nagrodę z okazji... święta odzyskania niepodległości. W sumie z bezpodstawnym dodatkiem służbowym pobrał nienależnie 16022,10 zł. Szafowano tam publicznym groszem także w inny sposób. Wypłacono radnym oraz członkom komisji Rady Gminy nie będących radnymi ponad 752 zł kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do Dębowej Kłody.
Na internetowych stronach RIO możemy przeczytać, że pracownik Urzędu Gminy w Uścimowie sprawując funkcję kasjera nie przekazał na rachunek budżetu gminy pobranych wpłat – ponad 2,4 tys. zł. Część innych wpłat odprowadzał ze zwłoką sięgającą w niektórych przypadkach nawet... kilkuset dni.
Oryginalnie wyglądały przetargi. W przypadku postępowania na wykonanie oczyszczalni ścieków w Uścimowie zamówienia udzielono firmie, której oferta powinna być odrzucona. Wskazała ona, że zaoferowana cena będzie... podlegała waloryzacji. Dzięki klauzuli waloryzacyjnej oferta okazała się droższa aż o prawie 72 tys. od propozycji najkorzystniejszej.
Nawet w Filharmonii Lubelskiej nie wszystko grało. Kontrola RIO wykazała, iż nie rozliczono zaliczki udzielonej pracownikom na pokrycie kosztów podróży zagranicznych pracowników filharmonii do Niemiec i Danii. Z ustaleń inspektorów wynika, iż nadpłacono łącznie kwotę 10 940 zł.
Wiele przekroczeń prawa wykryli kontrolerzy RIO również w Kąkolewnicy. Na 26 poddanych badaniu spraw o przyznanie dodatku mieszkaniowego nieprawidłowości stwierdzono w 19 przypadkach, tj. w 73 %. Samorząd wybiórczo przeprowadzał postępowania windykacyjne, rezygnował z obowiązku waloryzowania czynszów za lokale, zbywał nieruchomości komunalne w sposób niezgodny z prawem. – Było dużo takich „kwiatków”. Teraz staram się, aby nie było już takiej grandy – mówi Janusz Skupiński, obecny wójt Kąkolewnicy.
W Wojciechowie zaś pominięto opodatkowanie lasów o powierzchni 116 ha. Decyzje wójta gminy w sprawie umorzenia zaległości podatkowych nie zawierały żadnego uzasadnienia. Stwierdzono również, że opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych ustalano i pobierano w nieprawidłowej wysokości.

Marek Poniatowski - prezes RIO w Lublinie

Strona powinna służyć jawności gospodarki finansowej gmin. Z naszych obserwacji wynika, że następuje poprawa w samorządach. Jest lepiej, niż się powszechnie sądzi. Marnotrawstwo, korupcja i nieudolność nie są tak powszechne jak mniemają ludzie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!