poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Lotnisko Lublin: Terminal czeka rozbudowa

Dodano: 12 listopada 2017, 19:52

W drugim kwartale przyszłego roku ruszą prace przy rozbudowie terminalu w Porcie Lotniczym Lublin. Wiadomo już, że inwestycja będzie kosztować o kilka milionów złotych więcej niż zakładano

Terminal po rozbudowie będzie mógł obsłużyć do 1 mln pasażerów rocznie. W planach jest budowa nowej hali odlotów o powierzchni 1,8 tys. mkw. Ta istniejąca zostanie przystosowana do obsługi połączeń poza strefą Schengen (w przypadku lubelskiego portu, chodzi o loty do wszystkich lotnisk w Wielkiej Brytanii oraz do Dublina, Burgas, Tel Awiwu i Kijowa).

W kwietniu ogłoszono przetarg na wykonanie prac. Zgłosił się do niego tylko jeden oferent. Warszawski Budimex wybudowanie nowego terminalu wycenił na 12,6 mln zł. Było to o cztery miliony więcej, niż lotnisko planowało wydać. Postępowanie przetargowe zostało unieważnione, a poszukiwania wykonawcy rozpoczęto na nowo. Tym razem to władze portu zwróciły się do sześciu firm, z którymi usiadły do rozmów. – Dodatkowy czas, który mamy, poświęcamy na dokładniejsze uzgodnienia. W tej chwili rozmawiamy z trzema potencjalnymi wykonawcami – mówi nam Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

Negocjacje oznaczały przesunięcie inwestycji w czasie. W ich trakcie wyjaśniło się też, że nowy terminal będzie kosztował więcej, niż zakładano. – To jest skomplikowany obiekt, który ma w sobie dużo różnych systemów. Okazuje się, że kłopotliwe jest dostawienie nowego budynku do ściany obecnego. W miejscu, do którego chcemy dostawić nowy segment, kończą się wszystkie instalacje. Będzie je trzeba praktycznie budować od nowa i to nam podraża koszty. Szukamy takich rozwiązań, aby były one jak najniższe – wyjaśnia prezes PLL.

I przyznaje, że ostateczny koszt inwestycji może być zbliżony do wyceny z unieważnionego przetargu. Potencjalni wykonawcy do końca roku mają otrzymać zaproszenia do składania ofert. Prace miałyby ruszyć na przełomie marca i kwietnia. Potrwają około roku. – Chcemy, żeby nowy terminal w pełni funkcjonował w szczycie sezonu letniego w 2019 roku – zapowiada Wójtowicz.

Według wcześniejszych zapowiedzi nowa hala odlotów miała być gotowa w przyszłym roku. Tymczasem już teraz zdarzają się dni, gdy na lubelskim lotnisku robi się tłoczno. Między innymi dlatego niedawno podjęto działania w celu usprawnienia ruchu w terminalu. Utworzono dwa dodatkowe miejsca odprawy paszportowej. Ustawiona ma zostać także wiata z miejscami do obsługi pasażerów strefy Non Schengen oczekujących na wejście do samolotu.

W okresie od stycznia do października br. z Portu Lotniczego Lublin skorzystało ok. 360 tys. pasażerów. Władze lotniska założyły, że w całym 2017 roku obsłuży ono 400 tys. podróżnych.

Czytaj więcej o: lotnisko Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
janusz
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 listopada 2017 o 20:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I bardzo dobrze , niech lotnisko prosperuje mimo , ze nie jest rentowne..Lubimy narzekac , nic nam sie nie podoba. taka nasza natura:)) . przez takie inwestycje lubelszczyzna odbija sie od dna zasciankowego. Pozdrawiam wszystkich, mieszkaniec lubelszczyzny.
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2017 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na wiecej nie bo nie wierza w efekt 500 + który nie daje zwieskzenie narodzin chcesz zwiekszyc liczbę narodzin zdrowych dzieci 6,8 % PKB na zdrowie
Rozwiń
janusz
janusz (20 listopada 2017 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlczego nie przygotować terminal na 1.5 mil pasażerów tak jak lotnisko w Rzeszowie Jesionka,gdzie przepustowośc wynosi 1.5 mil pasażerów.Wszystko w tym Lublinie robią na  dziś zamiast myśleć 30-50,lat do przodu,Żuk to wszstko robi byle było na dziś tak nie myślą w Rzeszowie czy Białymstoku OPera  sala  na 1.5 tys widzów Stadion na 22.4 tys widzów a Słoneczko Żuk Opera np na 900 miejsc ,stadion 15,4tys widzów a co byle było panie Żuk???????????
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2017 o 11:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciągle podatnika pieniądze idą na lotnisko w Świdniku ,a usadowieni tam złodzieje biorą sowite wynagrodzenia w nierentownym obiekcie! Sławny wicepremier z faryzejskiej partii /PSL-Pawlak/,co to zawarł najdroższy kontrakt gazowy w Europie,czy Jacuś Sobczak dorobkiewicz na firmach pogrzebowych.I to tacy ludzie nadzorują lotnisko!
Rozwiń
Sn
Sn (15 listopada 2017 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PKS dla zmywaków a nie lotnisko :)))
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!