poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lotnisko w Świdniku: PLL czeka na decyzję środowiskową

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2010, 19:28
Autor: Rafał Panas

Decyzja środowiskowa, bez której nie ma mowy o rozpoczęciu budowy lotniska w Świdniku, ma być gotowa w przyszłym tygodniu. Będzie przełomowa dla szybkiego uruchomienia inwestycji, o ile nikt jej nie zaskarży.

Na decyzję środowiskową władze Portu Lotniczego Lublina czekają od listopada. To dokument niezwykłej wagi – wojewoda musi go mieć na biurku, żeby wydać pozwolenie na budowę i wywłaszczyć pod lotnisko osiem nieruchomości.

– Decyzję powinniśmy dostać w przyszłym tygodniu – mówi Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL. Podobnie zapowiada przygotowująca dokument Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

Jankowski wylicza co dalej: Wojewoda ma na wydanie pozwolenia trzy miesiące, potem wybrane w przetargach firmy zaczną budowę, w drugiej połowie 2011 r. lotnisko ma być certyfikowane, a inwestycja zakończy się w 2012 roku.

Jednak cały plan może lec w gruzach, bo wystarczy, że będą odwołania od decyzji środowiskowej (ostatecznie protesty mogą trafić do sądu administracyjnego) lub śnieżna i mroźna zima uniemożliwi budowę. Nie ma też decyzji, skąd wziąć pieniądze na postawienie terminalu.

Również w przyszłym tygodniu – w czwartek – ze względów proceduralnych Rada Nadzorcza wybierze ponownie zarząd PLL.

– Do władz ma wejść Władysław Grasza, najprawdopodobniej zastąpi Karola Ścibiora – mówi nam osoba dobrze orientująca się w sprawach portu. Stery firmy pozostaną w rękach prezesa Grzegorza Muszyńskiego, w zarządzie pozostanie ekspert lotniczy Dariusz Krzowski.

Grasza zasiada w radach nadzorczych samorządowych i państwowych firm: Międzynarodowych Targów Lubelskich SA, TBS Nowy Dom i Inwest-FS. Cztery lata temu startował do rady miasta z list PO.

– Złośliwi mówią, że jest ze stajni Krzysztofa Łątki (dyrektor z lubelskiego magistratu, wpływowy działacz Platformy – red.), ale to też energiczny, młody i dobrze przygotowany człowiek z doktoratem – ocenia osoba, która z nim pracowała.

Sam Grasza powiedział nam, że propozycji wejścia do lotniczej spółki nie dostał.

– Władze Lublina, jako główny akcjonariusz portu lotniczego sygnalizowały, że chcą mieć swojego przedstawiciela w zarządzie spółki – przyznaje Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa (PO) i szef Rady Nadzorczej PLL. – Nie wiem, czy będzie to Grasza. Znam go, jesteśmy sąsiadami, wyrzucamy śmieci do jednego kosza.

– Prezydent jest przekonany, że w chwili rozpoczęcia budowy lotniska zasadne jest wzmocnienie zarządu. Niewątpliwie pan Grasza jest bardzo dobrym kandydatem. Ale decyzja w tej sprawie należy do Rady Nadzorczej – zastrzega Iwona Blajerska, rzecznik prasowa prezydenta Lublina.


Czy lotnisko powstanie w wyznaczonym terminie? Wypowiedz się na forum
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
telemaniak
sas
i
(43) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

telemaniak
telemaniak (8 maja 2010 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W programie Młodzież Kontra czyli...Pod ostrzałem dalszy ciąg spotkań z kandydatami na Prezydenta RP

- w najbliższą niedzielę 9 maja będzie nim Grzegorz Napieralski - kandydat SLD!


TVP3 info o godz.20.50

Jaką wizję prezydentury ma kandydat SLD?

Czy nadal chce być polskim Zapatero?

Co zdaniem lewicy wymaga w Polsce zmian?

Czy kryzys w Grecji to nie początek kryzusu państw rządzonych przez socjalistów w UE?

Jaki pomysł na kampanię ma SLD?

Czy poparcie partii demokratycznej dla B.Komorowskiej wyznacza absolutny koniec centrolewicowego pospolitego ruszenia?

O który elektorat SLD zamierza walczyć : PiS czy PO?


Gościowi można pocztą elektroniczną wysłać pytania


adres mk@mlodziezkontra.pl
Rozwiń
sas
sas (8 maja 2010 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
brak pieniędzy na terminal!?!?!? - postawi się trzy kontenery oraz toi-toja i będzie cacy - tak jak wszystko za co w lublinie odpowiada administracyjna miernota. Jedno na pewno powstanie: transparent na drodze do lotniska-lądowiska 'TU POWSTAJĄ NOWE MIEJSCA PRACY!! - ...... nazwiska autora nie podam bo pewności brak w jakich latach miernoty administracyjne będą realizować inwestycję i kto wtedy będzie w tym nieszczęsnym regionie rządził!?!?!?!
Rozwiń
i
i (8 maja 2010 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.... Prezydent jest przekonany, że w chwili rozpoczęcia budowy lotniska zasadne jest wzmocnienie zarządu!!!!!! - zapewne bo kolesie będą strasznie zarobieni!!! Tak jak zawszy gdy za inwestycję biorą się miernoty partyjno-administracyjne: burdel na budowie a portfele pełne!!!!. Zapewne po wydaniu decyzji środowiskowej będzie wniosek zasłużoną NAGRODĘ ?!!? Od ostatniej, grudniowej trzynastki minęło prawie 6 miesięcy!!!!
Rozwiń
mario
mario (8 maja 2010 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
RR napisał:
Zresztą, na jakich tematach lotniskowych może znać się "fachowiec" od prawa konstytucyjnego????

Na takich samych jak rolnik spod Lubartowa w barwach PSLu - czyli Starownik.
Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2010 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ktosik napisał:
Twój problem koleś to brak argumentów przemawiających za lotniskiem w tym miejscu. Jedyny koronny argument zwolenników to " TAk, BO TAK", bo my tak chcemy. Argumenty przciw są i nie są one wyssane z palca, ale szkoda prądu by to tlumaczyć komuś kto nawet nie liznął tematu. Sposobem na popieranie tego lotniska jest obrażanie tych, którzy są przeciw, na to jednak można się uodpornić.


Panie ekspert to podaj właściwą lokalizację dla lotniska! Warszawa? Kraków? czy Rzeszów!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (43)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!