sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lubelska policja dostała sprzęt warty milion złotych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2012, 12:17
Autor: (MB)

Cały zestaw kosztował ponad milion zł (policja)
Cały zestaw kosztował ponad milion zł (policja)

Eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie dostali nowe urządzenia do badań DNA. Sekwenator to najnowocześniejszy sprzęt stosowany w tego typu badaniach na całym świecie.

– W skład zakupionego zestawu wchodzi aparat 7500 HID Real-Time PCR oraz ośmiokapilarny sekwenator 3500 HID wraz z oprogramowaniem do analizy otrzymanych danych – informuje Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji.

Cały zestaw kosztował ponad milion zł. Jego najważniejszy element to sekwenator. – Który pozwala skrócić czas potrzebny do wykonania skomplikowanych badań i analiz. Cały etap badań genetycznych będzie trwać nie dłużej niż 48 godzin – zaznacza Laszcza-Rusek. Urządzenie będzie też mogło badać wiele próbek jednocześnie.

Użycie nowego typu odczynników umożliwia też policyjnym ekspertom prowadzenie badań przy wykorzystaniu mniejszej ilości materiału biologicznego.

Urządzenie będzie używane m.in. do ekspertyz śladów sprzed lat, w których jako materiał dowodowy występuje zdegradowany już materiał biologiczny. Dzięki temu sprawy, nawet już umorzone mają szanse na wykrycie.

Pracownia biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie powstała w 1990 roku. Zespół biologii wykonuje badania identyfikujące i porównawcze materiału biologicznego. Eksperci zespołu zajmują się m.in. identyfikacją rodzajową i gatunkową śladu biologicznego, a także kwalifikacją i zabezpieczeniem zarówno technicznym jak i procesowym materiału do identyfikacji genetycznej. Realizują również zadania związane z bazą DNA "Genom”.

W przypadku najpoważniejszych przestępstw i zdarzeń zajmują się także zabezpieczaniem śladów kryminalistycznych

Nie tylko urządzenia do DNA

Sprzęt nurkowy dla sekcji antyterrorystycznej, walizki transportowe z zestawem pierwszej pomocy i laserowe dalmierze otrzymała także lubelska policja.

Dodatkowo funkcjonariusze wyposażeni zostali m.in. w kolczatki drogowe, sprzęt oświetleniowy oraz kamizelki odblaskowe. Łączny koszt zakupionego sprzętu to ponad 300 tysięcy złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jacek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jacek
Jacek (5 stycznia 2012 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hmm ale zakupy, tu za milion, tam za 300tyś zł -> http://www.######.pl/artykul/490664,nowy-sprzet-dla-lubelskiej-policji-za-300-tys-zl-wideo,id,t.html

KTO KŁAMIE ??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!