poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelskie: 86 wniosków o likwidację lub zmiany w szkołach. Kurator zdecyduje

Dodano: 3 marca 2016, 06:52

86 wniosków o likwidację, przekształcenie lub połączenie szkół wpłynęło do lubelskiego Kuratorium Oświaty. Być może kilka kolejnych nadejdzie jeszcze pocztą

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Do niedawna kurator decydował tylko o przejęciu placówek przez stowarzyszenia lub osobę prywatną. W innych sprawach miał jedynie głos doradczy. Jeśli przeciwstawiał się np. likwidacji szkoły przez lokalny samorząd, to ten wcale nie musiał wziąć jego zdania pod uwagę. Zgodnie z prawem musiał tylko opinii kuratora zasięgnąć.

– Po 22 stycznia kompetencje kuratora uległy rozszerzeniu. Teraz to on decyduje o tym, co stanie się ze szkołą – mówi Jolanta Misiak z lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Oczywiście samorządy mogą odwołać się od tej decyzji do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W tej chwili MEN rozpatruje zasadność dwóch decyzji podjętych przez lubelskiego kuratora. Dotyczą one braku zgody się na likwidację szkoły podstawowej i gimnazjum w Sahryniu (gm. Werbkowice) o co wnioskował tamtejszy samorząd.

Statystycznie rzecz biorąc w zdecydowanej większości przypadków kurator przychyla się jednak do wniosków gmin. Z 86 wniosków, które wpłynęły w tym roku szkolnym, zaakceptował aż 69. W wielu wypadkach było to tylko usankcjonowaniem stanu faktycznego – chodziło o placówki, w których nie ma ani jednego ucznia i które nie prowadzą rekrutacji, a zatem istnieją tylko na papierze.

Kurator zgodził się m.in. na likwidację Liceum Profilowanego w Firleju, Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych nr 1 w Puławach oraz Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych nr 6 w Chełmie. Pozytywnie zaopiniował też likwidację szkoły filialnej w Uhrusku czy zamknięcie zamojskich szkół policealnych nr 1,2, 3 i 5 oraz VI i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, do których nie chodził już żaden uczeń.
W siedmiu przypadkach, mimo pozytywnej opinii kuratora, gminy ostatecznie na zmiany się nie zdecydowały. Tak było w przypadku przekształcenia i likwidacji oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych nr 1,2,3,4, 6,10 i 11 w Puławach.

W tym roku szkolnym kurator nie zgodził się na propozycje dotyczące szkół w 11 przypadkach. Sześć spraw jest jeszcze w toku.

– Ale nawet te postępowania, które już się zakończyły, mogą do nas wrócić – przyznaje Misiak. – Jeśli do 23 stycznia gmina nie zdążyła przegłosować uchwały na radzie, to musi wystąpić do nas jeszcze raz o powtórne wydanie opinii.

Zajmie się nimi już jednak nowy kurator oświaty. Od 1 marca stanowisko to piastuje Teresa Misiuk, była przewodnicząca lokalnej oświatowej „Solidarności”. Na stanowisku zastąpiła Krzysztofa Babisza, który był kuratorem od 2008 r.

Czytaj więcej o: lubelskie edukacja szkoły
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 marca 2016 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to ciekawe zapowiada się nowa kadencja nowej pani kurator i idąca "dobra zmiana"...!!! Ale prosta gawiedź dopiero wtedy jest w stanie się troszkę ucywilizować , gdy przejdzie przez morze pisowko -solidaruchowe..!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!