niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelskie: Nie było skarg na eWUŚ. "Ten system jest dobrym rozwiązaniem"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2013, 18:19
Autor: izi

– Rejestrowałam się dziś na podstawie dowodu osobistego i wszystko było dobrze – mówi <br />
Małgorzata B
– Rejestrowałam się dziś na podstawie dowodu osobistego i wszystko było dobrze – mówi
Małgorzata B

Nowy system działa już w prawie każdej przychodni, ale nie jest nieomylny. Nawet rencistę może uznać za osobę nieubezpieczoną. Na każdą taką wpadkę systemu eWUŚ jest jeden sposób: oświadczenie

System działa od ubiegłego tygodnia i wiele osób miało już okazję go przetestować.

– Rejestrowałam się dziś na podstawie dowodu osobistego i wszystko było dobrze – mówi Małgorzata Balczyńska, którą spotkaliśmy wczoraj przed Ośrodkiem Medycznym DMP w Lublinie. – Sama jestem pracownikiem służby zdrowia i wiem, jak to było, gdy trzeba było się rejestrować do lekarza na podstawie RMUA. Z eWUŚ jest łatwiej.

Dzięki eWUŚ wystarczy dowód osobisty, żeby zarejestrować się na bezpłatną wizytę u lekarza. Jeśli jednak system z jakiegoś powodu pokaże czerwone okienko, które oznacza, że nie jesteśmy ubezpieczeni, mamy wyjście. Pacjent, który jest przekonany, że system się myli, może napisać oświadczenie i na tej podstawie zostanie przyjęty na bezpłatną wizytę. Świadczeniodawca nie ma prawa nam tego odmówić.

Do lubelskiego oddziału NFZ nie wpłynęły jeszcze żadne skargi na ten system, ale nie wszyscy mają tak dobre doświadczenia, jak pani Małgorzata.

– Pierwszego dnia chciałem się w tej przychodni zarejestrować na wizytę. Pani w rejestracji powiedziała, że widnieję w systemie, ale nie jestem ubezpieczony. Musiałem wracać się do firmy po RMUA – mówi nasz Czytelnik.

– Mógł napisać oświadczenie – podpowiada Jerzy Portka, prezes Ośrodka Medycznego DMP. – System eWUŚ jest dobrym rozwiązaniem, ułatwia nam pracę. Pierwszego dnia mieliśmy problemy z połączeniem, ale to się zdarza wszystkim, i bibliotekom, i szkołom.

Nasi Czytelnicy zgłaszali też inne problemy. – Od ponad pięciu lat jestem rencistą. Wcześniej przez wiele lat pracowałem. Kiedy poszedłem do lekarza, okazało się, że według tego "ewusia” nie jestem ubezpieczony! – skarży się pan Jacek z Lublina.

ZUS przyznaje, że takie przypadki mogą się zdarzać. – Jeśli emeryt lub rencista w systemie eWUŚ wyświetli się na czerwono, to wystarczy, że pokaże swoja legitymację – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Lublinie. – Legitymacje emeryta-rencisty zachowują swoją ważność i nadal potwierdzają prawo do leczenia. Jeżeli pacjent nie ma przy sobie tego dokumentu, może też złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony. Jeśli chce wyjaśnić sytuacje, może zgłosić się do swojego płatnika składek, czyli do ZUS.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
renata
Gość
Marcin
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

renata
renata (8 lutego 2013 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
System działa wadliwie. Nie ma współpracy pomiędzy NFZ a Zusem. Człowiek przywozi odcinek wypłaty z ubezpieczeniem a Panie z przetsrachem w oczach rozkładają ręce....bez kometarza, bo pencję pobierają z mioch podatków. Niczego nie można załatwić telefonicznie tylko trzeba udać się osobiście najpierw do NFZ, a tam niekompetentne Panie ,które znaja chyba tylko jedno okienko z e-wusia wysyłaja do Zusu po jakiś dokumnet zamiast same skontaktować się z odpowiednim oddziałem i ookreslona osobą. W zusie tez mają niezły bałagan bo brakuje jakiegoś dokumentu i juz problem nie do przejścia, więc trzeba jechac osobiście do sowjego zakładu pracy, w którym pracjuje się od 17 lat nie zmieniając nazwiska, adersu zamieszkania, nie korzystając z macierzyńskiego. Ale to tez nie załatwia sprawy bo dokumenty i tak musi przesłać ponownie zakład pracy. Więc człowiek nadal widnieje jako nieubezpieczony bo te trzy instytucje nie mają zadnej kooperacji miedzy soba. Dodam że traci się cały dzień roboczy niczego nie załatwaijąc jeżdżąc zwykle z jednego końca miasta na drugi. W ramch urlopu płatnego.
Co do oświadczenia w przychodniach to bzdura totalna, bo przychodnie bojąc się obciążenia kwotą za leczenie nie honoruja takich oświadczeń a wymagają ostatniego aktualnego odcinka poborów z potwierdzona składką ubezpieczenia. Jak nie masz to do domu (wiem bo soprawdziłam osobiście)..... w międzyczasie możesz umrzeć jako osba nieubezpieczona płacąca składki od 17 lat.
Proszę zatem sprostować opublikowany materiał odnośnie działania systemu i wzajemnej koordynacji pomiędzy 3 elemntami NFZ ZUZ i Zakładem pracy.
Rozwiń
Gość
Gość (19 stycznia 2013 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejny beznadziejny bubel, za który ktoś wziął pieniądze. Pracuję na państwowej uczelni, ale 17 stycznia na izbie przyjęć szpitala przy Al. Kraśnickiej pani oznajmiła mi, że system pokazuje mnie jako nieubezpieczoną. Wypełniłam oswiadczenie, ale patrzono na mnie jak na naciągaczkę.
Rozwiń
Marcin
Marcin (7 stycznia 2013 o 21:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ewuś jest systemem do którego szpitale łączą się przez internet. Np. jeśli szpital posiada swój wewnętrzny system informatyczny to zazwyczaj łączy się on do serwisu ewusia i dostaje w odpowiedzi dane. Tak więc wystarczy że szpital został odcięty od internetu lub miał inną awarię sieci to eWuś nie będzie działał. Są też szpitale, które zwlekały z dostosowaniem swojego systemu do eWusia ale wtedy jest altenatywa - eWuś Portal - wystarczy że szpital ma dostęp do internetu.
Rozwiń
gosc
gosc (7 stycznia 2013 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego dziś- 7 stycznia-nie działał system w szpitalu w Opolu Lub. i nadal wymagają ubezpieczenia?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!