sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelskie: Tydzień Żołnierzy Wyklętych (program)

Dodano: 25 lutego 2017, 19:05
Autor: ask

W poniedziałek rozpoczynają się organizowane przez lubelski oddział Instytuty Pamięci Narodowej wydarzenia związane z obchodami przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wstęp na większość imprez jest wolny.

* W poniedziałek, 27 lutego w sali konferencyjnej IPN (ul. Wodopojna 2) o godz. 9.00 odbędzie się pokaz filmu „Zapora” w reż. Konrada Starczewskiego z komentarzem historycznym dr Justyny Dudek. O godzinie 13.00 wyświetlona zostanie „Inka”. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” w reż. Jacka Frankowskiego, z komentarzem historycznym Nadii Sola-Sałamachy. Tego dnia w budynku IPN przy ul. Staszica 22 otwarta zostanie także wystawa „Kobiety niezłomne”.

* 28 lutego o godz. 10.00 IPN zorganizują grę miejską „Za służbę Bogu i i Polsce”. Żeby wziąć w niej udział należy wysłać zgłoszenie na adres: nadia.sola@ipn.gov.pl. We wtorek o 18.00 w IPN przy Wodopojnej odbędzie się koncert poezji śpiewanej „Obrazy czasu” w wykonaniu Huberta Bojarskiego.

* 2 marca wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniu z mjr. Marianem Pawełczakiem „Morwy” (godz. 10.00 sala konferencyjna IPN) oraz zapoznać się z historią życia płk. Mariana Gołębiewskiego, żołnierza niezłomnego (godz. 12.00) i wziąć udział w Recitalu Witka Szaconia „Pamięci Żołnierzy Niezłomnych....” (godz. 18.00) Prowadzenie i komentarz historyczny – dr hab. Marcin Kruszyński.

* 3 marca konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym. - W Programie „Śmierć i zapomnienie –losy członków podziemia niepodległościowego na przykładzie Mieczysława Bodka „Biegłego” i Stanisława Grudzińskiego vel Nowaka „Stacha” – wykład dr Daniel Piekaruś o godz. 17.10. Dwadzieścia minut później Marcin Krzysztofik opowie o poszukiwaniach miejsc pochówku żołnierzy niezłomnych na Lubelszczyźnie, a o 18.10 Artur Piekarz przedstawi bohaterów „Lubelskiej Łączki” – zachęca Agata Fijuth-Dudek, asystentka prasowa IPN w Lublinie. 

Czytaj więcej o:
Janek
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Janek
Janek (27 lutego 2017 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubię Swoją Wieś napisał:
Dajcie mi przykład który z wyklętych był ideowo związany z jakąś organiacją , przecież to byli wolni strzelcy, niektórzy byli tak napici bimbrem, że nie zauważyli jak amnestia obowiązywała/
Sa tylko dwie możliwości, jesteś głupi albo masz za to płacone.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2017 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten spór nie ma sensu. Resortowe i ubeckie dzieci, będą twierdzić, że to bandyci a potomkowie AK, że to bohaterowie. Żołnierze AK mieli honor i za niepodporządkowanie się zaborcy byli tępieni, a ich rodziny prześladowane przez wiele lat. Natomiast ubecja postanowiła szybko się urządzić i żyć w luksusach na garnuszku NKWD. Ja się nie dziwię, że jak komuś dziadka czy ojca zabili, to ma teraz żal, ale że dziadek był podłym ubekiem, kapował, katował i trzymał w piwnicy swoich kolegów z oddziału tego nie chcą przyjąć do wiadomości. Poczytajcie sobie durne lewaki co się stało z Rotmistrzem Witold Pileckim, pół roku brutalnych przesłuchań, absurdalne zarzuty, wyrok śmierci… Po komentarzach widać, jak głęboko została przyswojona bolszewicka propaganda, i nadal te głupoty są powtarzane. ZGROZA!
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2017 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak samo Putin nie napadł na Ukraine jak UB i NKWD walczyła z bandytami...
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2017 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hańba to te głupawe komentarze, lewackich szczekaczek!
Rozwiń
Lubię Swoją Wieś
Lubię Swoją Wieś (26 lutego 2017 o 17:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dajcie mi przykład który z wyklętych był ideowo związany z jakąś organiacją , przecież to byli wolni strzelcy, niektórzy byli tak napici bimbrem, że nie zauważyli jak amnestia obowiązywała/
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!