poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: 300 miejskich mieszkań ma powstać na Felinie

Dodano: 18 maja 2016, 06:25
Autor: Dominik Smaga

Nowe bloki mają stanąć na dawnym poligonie przy Drodze Męczenników Majdanka. Ich wzniesieniem zajęłaby się specjalnie powołana do tego spółka. Budowa trwałaby dwa lata, a przez następne 23 lata inwestycja miałaby zostać spłacona

Przy przedłużeniu ul. Dekutowskiego miałyby stanąć trzy bloki (bez wind) z mieszkaniami o powierzchni ok. 40 do 50 mkw. Większość mają zająć osoby czekające na lokale komunalne, a część osoby zmuszone do opuszczenia domów burzonych pod budowę dróg, głównie z rejonu ul. Dzierżawnej, gdzie ma biec nowy odcinek ul. Lubelskiego Lipca ’80. Ci z lokatorów „z wyburzeń”, którzy nie spełnią warunków uzyskania lokalu komunalnego będą mogli mieszkać na zasadach komercyjnych.

– Będzie osobna pula mieszkań na wynajem – zapowiada Paweł Majka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miasta. Oczywiście w lokalach komunalnych będą inne czynsze, niż w tych „na wynajem”. Ponadto w parterach nowych budynków miałyby się też znaleźć lokale użytkowe, czy też miejsce na przedszkole.

50 milionów złotych na bloki wyłożyć ma Fundusz Municypalny, którym zarządza Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Taka kwota miałaby zostać wniesiona do spółki celowej utworzonej wraz z jedną z miejskich spółek. – Mamy dwie, które się do tego nadają – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W grę wchodzi TBS Nowy Dom, albo Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. – To od TFI BGK będzie zależało, którą spółkę wybierze – dodaje Żuk. Do tej wybranej miasto wniesie swój grunt. Stąd ziemia trafi do spółki celowej, która zleci budowę bloków.

– Będą 2 lata budowy i 23 lata spłaty z czynszów, które spółka celowa będzie uzyskiwać – mówi prezydent. Jeśli pieniędzy na spłatę inwestycji będzie za mało, to brakującą kwotę wykładałoby miasto. – W przypadku, gdyby czynsze nie wystarczały na spłatę wierzytelności – wyjaśnia Żuk.

Zarząd i radę nadzorczą spółki celowej miałoby obsadzić TFI BGK swoimi pracownikami, którzy nie pobieraliby w spółce dodatkowego wynagrodzenia. Ratusz zapowiada, że w takim trybie gotów byłby wybudować jeszcze trzy bloki, co w sumie miałoby dać 600 nowych mieszkań.

Co wznosi miasto

Miejski TBS kończy budowę ponad 100 mieszkań i przymierza się do kolejnej setki. Na Felinie trwa też budowa bloków ze 120 mieszkaniami komunalnymi powstającymi na zlecenie Zarządu Nieruchomości Komunalnych, który – jak poinformował wczoraj prezydent – szykuje się do budowy lokali socjalnych.

Użytkownik niezarejestrowany
beka
Maniek
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 maja 2016 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będą nowe mieszkania komunalne i dobrze bo nie każdego stać na wzięcie kredytu i kupno na rynku nowego mieszkania.
Rozwiń
beka
beka (18 maja 2016 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bezpartyjny napisał:
Trola to sobie w swojej własnej partyjnej rodzinie poszukaj, a od bezpartyjnych wara - szczególnie jak wyrażają swoje własne opinie, a nie  te uastalone na kolektywie POP POP program ochrony powietrza :)  ale faktycznie jak się to czyta to zalatuje partyjniakiem i to betonowym
Rozwiń
Maniek
Maniek (18 maja 2016 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a oprócz tego wszystkie instytucje pomocowe: MOPR, MOPS, Centrum Interwencji Kryzysowej z filią wytrzeźwiałki, oddział kuchni Brata Alberta, pogotowie opiekuńczo-wychowawcze, żłobek dla dzieci całodobowy (jakby matka zapomniała o swym dziecku, że trzeba je odebrać). I najważniejsze - sklep Żabka, tylko taka trochę inny - że można wejść i zabrać z półki towar i nie płacić. A dostawy na paletach nieofoliowanych, żeby można było ukraść karton wina jeszcze zanim ekspedientka zorientuje się że była dostawa. Do tego zero kamer monitoringu. I to się nazywa nowa fajna dzielnica - żyć i nie umierać.
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2016 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuję nazwę tego wspaniałego kompleksu- DZIERŻAWNA II, lub GRYGOWA bis ,a najważniejsze obiekty usługowe to nie sklepy tylko " Warownia POLICJI Państwowej nr. 1"
Rozwiń
Bezpartyjny
Bezpartyjny (18 maja 2016 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trola to sobie w swojej własnej partyjnej rodzinie poszukaj, a od bezpartyjnych wara - szczególnie jak wyrażają swoje własne opinie, a nie  te uastalone na kolektywie POP
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!