Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2011 r.
16:24
Edytuj ten wpis

Lublin: 45 koncepcji przebudowy Podzamcza

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 10 A A
Podzamcze w Lublinie wymaga gruntowej przebudowy (archiwum)
Podzamcze w Lublinie wymaga gruntowej przebudowy (archiwum)

45 koncepcji zagospodarowania Podzamcza wpłynęło na konkurs ogłoszony przez prezydenta miasta. Zwycięską pracę poznamy 27 stycznia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Termin składania prac minął w piątek w południe. – Na 126 pracowni, które zakwalifikowały się do konkursu swe koncepcje złożyło 45 – informuje Karol Kieliszek z Kancelarii Prezydenta. – Teraz prace oceni sąd konkursowy.

– Na co będziemy zwracać uwagę? Trudno krótko odpowiedzieć na to pytanie – przyznaje Lech Kłosiewicz, przewodniczący sądu konkursowego.

– To, co ma się znaleźć między wzgórzem Czwartek i Zamkowym musi być piękne, użyteczne i trwałe. Koncepcja ma być jasna, musi być wiadomo, o co w niej chodzi. Musi czymś uderzać, ale nie jest to jednocześnie miejsce na ekstrawagancję – dodaje. Na razie to miejsce na bałagan: obskurny dworzec, rząd blaszanych bud na wprost Zamku i Starego Miasta oraz dzikie kramy.

Zwycięską pracę poznamy 27 stycznia. Jej autorzy dostaną 120 tys. złotych, za drugie miejsce 80 tys. zł, za trzecie 40 tys. zł, będzie też wyróżnienie za 20 tys. zł. – Po rozstrzygnięciu konkursu pokażemy prace na wystawie – zapewnia Kieliszek.

Co będzie dalej?

– Najlepszą koncepcję wykorzystamy do prac nad planem zagospodarowania terenu – zapowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta.

Plan określi, co wolno tu budować, a czego nie; jak wysokie mają być budynki i czy mają być w nich mieszkania, sklepy, czy lokale gastronomiczne. – Prace nad planem trwają minimum 9 miesięcy. Wiele zależy od dyskusji, która się będzie toczyć w tej sprawie.

Gdy będzie już plan, będzie też wiadomo, jakich inwestorów da się pozyskać dla tego terenu. – Najkorzystniejsze dla miasta byłoby przedsięwzięcie całkowicie prywatne – mówił nam niedawno Krzysztof Żuk, prezydent miasta. I podkreślał, że szanse na inwestora są spore. – Skoro zgłosiło się tyle biur architektonicznych, to może to oznaczać, że część z nich pracuje dla potencjalnych inwestorów.

Jakie wymogi miasto stawiało architektom?

Podzamcze ma być wielofunkcyjne, kameralne i żyć całą dobę. Musi być tam miejsce na spacery i imprezy. Urbaniści sugerują kwartałową zabudowę ulic: wyższe budynki mają stać między Lubartowską a Szkolną, niższe od strony pl. Singera. Miasto sugeruje też stworzenie północnej pierzei pl. Singera.

Dopuszcza, by na części dachów były kafejki i galerie, pozwala zostawić społemowski Bazar i każe uporządkować drobny handel. Architekci mają wyeksponować widoki na Zamek, Stare Miasto oraz wzgórza Czwartek i Grodzisko. Jest też sugestia odsłonięcia płynącej kanałem Czechówki. Zniknie za to dworzec, zostaną tylko dwa perony przesiadkowe mieszczące łącznie 6 do 8 autobusów.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xxxl / 29 grudnia 2011 o 17:51
Ja proponowałbym wyburzenie wszystkich starych kamienic w pobliżu podzamcza łącznie z lubartowską (całą)
Avatar
tomek / 18 grudnia 2011 o 21:35
Ja bym proponował zburzenie kamienic między innymi lubartowska 39,37 lubartowska 16 zlikwidować bar na przeciwko nr 39 i bardziej wyeksponować ten teren zrobić plac lub teren do wypoczynku a co do bezpieczeństwa to pozałatwiałbym ludziom mieszkania bo widać jakie są warunki w starych kamienicach na lubartowskiej. Gdy by tylko zmieniłyby się warunki mieszkalne to na pewno znikłby problemy z przestępczością.
Avatar
m, / 16 grudnia 2011 o 23:16
Tylko niech to będzie konkurs nie przetarg, bo będzie tak jak z Placem Litewskim.
Avatar
były lublin / 16 grudnia 2011 o 21:05
Jeszcze rok temu się tymi rzeczami interesowałem ale wyprowadzam się z tego chorego miasta.Planujcie sobie co chcecie-i tak nic z tego nie wyjdzie jak zwykle...
Avatar
. / 16 grudnia 2011 o 19:45
Dworzec przy dworcu PKP na miejscu po cukrowni.Parkingi w okolicy dworca PKS Południe,szeroka 6 pasmowa droga od dworca w kierunku Narutowicza, szeroka Krochmalna z wylotem na Kraśnik,pod przebudowanym Tunelem w kierunku Biłgoraj Przemyśl.Autobusy i busy na 1 dworcu.Bezpłatny parking dla pasażerów PKP.Wtedy miasto odżyje.Kolej aglomeracyjna obejmująca Lublin i okolice do 25 km.Szynobus na lotnisko. Oczywiście nic z tego wykonane nie będzie.Lublin jest biedny. Bogaty był 130 lat temu.
Avatar
qp / 16 grudnia 2011 o 18:20
gdzie będzie dworzec? każde miasto posiada dworzec autobusowy. może zamiast usuwać dworzec można by go przebudować.
Avatar
ja / 16 grudnia 2011 o 18:12
taaa były już projekty przebudowy Placu Litewskiego teraz Podzamcza ciągle projekty tylko szkoda, że nikt ich nie realizuje Lublin- miasto w niekończącej się budowie ( podobnie jak teatr przy Racławickich)
Avatar
paula / 16 grudnia 2011 o 17:23
A kiedy spuszczą jaśnie rządzącą Królikowską ???? Ale marszandów kusi Podzamcze, niezła kaska co ????
Avatar
yyyyyyyyyyy / 16 grudnia 2011 o 17:20
1. Kiedy to ma być zrealizowane?
2. Czy busy z ul. Ruskiej też mają zniknąć podobnie jak dworzec?
Avatar
donkiszon / 16 grudnia 2011 o 16:56
a za 4,5,6 i pietnaste miejsce juz nie ma nagród? Wg. mnie nagrode powinien otrzymac tylko zwycieski projekt.
Avatar
xxxl / 29 grudnia 2011 o 17:51
Ja proponowałbym wyburzenie wszystkich starych kamienic w pobliżu podzamcza łącznie z lubartowską (całą)
Avatar
tomek / 18 grudnia 2011 o 21:35
Ja bym proponował zburzenie kamienic między innymi lubartowska 39,37 lubartowska 16 zlikwidować bar na przeciwko nr 39 i bardziej wyeksponować ten teren zrobić plac lub teren do wypoczynku a co do bezpieczeństwa to pozałatwiałbym ludziom mieszkania bo widać jakie są warunki w starych kamienicach na lubartowskiej. Gdy by tylko zmieniłyby się warunki mieszkalne to na pewno znikłby problemy z przestępczością.
Avatar
m, / 16 grudnia 2011 o 23:16
Tylko niech to będzie konkurs nie przetarg, bo będzie tak jak z Placem Litewskim.
Avatar
były lublin / 16 grudnia 2011 o 21:05
Jeszcze rok temu się tymi rzeczami interesowałem ale wyprowadzam się z tego chorego miasta.Planujcie sobie co chcecie-i tak nic z tego nie wyjdzie jak zwykle...
Avatar
. / 16 grudnia 2011 o 19:45
Dworzec przy dworcu PKP na miejscu po cukrowni.Parkingi w okolicy dworca PKS Południe,szeroka 6 pasmowa droga od dworca w kierunku Narutowicza, szeroka Krochmalna z wylotem na Kraśnik,pod przebudowanym Tunelem w kierunku Biłgoraj Przemyśl.Autobusy i busy na 1 dworcu.Bezpłatny parking dla pasażerów PKP.Wtedy miasto odżyje.Kolej aglomeracyjna obejmująca Lublin i okolice do 25 km.Szynobus na lotnisko. Oczywiście nic z tego wykonane nie będzie.Lublin jest biedny. Bogaty był 130 lat temu.
Avatar
qp / 16 grudnia 2011 o 18:20
gdzie będzie dworzec? każde miasto posiada dworzec autobusowy. może zamiast usuwać dworzec można by go przebudować.
Avatar
ja / 16 grudnia 2011 o 18:12
taaa były już projekty przebudowy Placu Litewskiego teraz Podzamcza ciągle projekty tylko szkoda, że nikt ich nie realizuje Lublin- miasto w niekończącej się budowie ( podobnie jak teatr przy Racławickich)
Avatar
paula / 16 grudnia 2011 o 17:23
A kiedy spuszczą jaśnie rządzącą Królikowską ???? Ale marszandów kusi Podzamcze, niezła kaska co ????
Avatar
yyyyyyyyyyy / 16 grudnia 2011 o 17:20
1. Kiedy to ma być zrealizowane?
2. Czy busy z ul. Ruskiej też mają zniknąć podobnie jak dworzec?
Avatar
donkiszon / 16 grudnia 2011 o 16:56
a za 4,5,6 i pietnaste miejsce juz nie ma nagród? Wg. mnie nagrode powinien otrzymac tylko zwycieski projekt.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 0

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 8

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 1

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 17

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina