poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: 7 dzielnic nie dostało ani grosza w żadnej edycji budżetu obywatelskiego

Dodano: 2 lipca 2017, 17:50
Autor: Dominik Smaga

 7 spośród 27 dzielnic nie dostało nic. To Czechów Południowy, Felin, Ponikwoda, Stare Miasto, Kośminek, Abramowice i Sławinek.
7 spośród 27 dzielnic nie dostało nic. To Czechów Południowy, Felin, Ponikwoda, Stare Miasto, Kośminek, Abramowice i Sławinek.

7 dzielnic nie dostało ani grosza w żadnej z trzech edycji budżetu obywatelskiego – wyliczyła lubelska firma badawcza. Pozostałe dzielnice dzieli przepaść: Czuby dostały więcej niż Kalinowszczyzna, Tatary, Bronowice, Śródmieście, Wieniawa i Sławin razem wzięte.

Wyniki trzech edycji budżetu obywatelskiego wzięła pod lupę lubelska firma badawcza GIS-EXPERT, która sprawdziła ile pieniędzy przyznano poszczególnym dzielnicom. Jeśli projekt obejmował kilka dzielnic, równo dzieliła jego wartość. Nie liczyła projektów ogólnomiejskich, jak choćby zajęć sportowych dla mieszkańców całego Lublina.

Po przyjęciu tych kryteriów badacze stwierdzili, że:

• 7 spośród 27 dzielnic nie dostało nic. To Czechów Południowy, Felin, Ponikwoda, Stare Miasto, Kośminek, Abramowice i Sławinek.

• Najwięcej wywalczyły Czuby Północne (7,57 mln), Dziesiąta (5,62 mln), Wieniawa (2,91 mln), Kalinowszczyzna (2,57 mln), Sławin (2,43 mln) i Czuby Południowe (2,38 mln zł).

• 11 dzielnic dostało mniej niż pół miliona. To Rury (70 tys.), Konstantynów (70 tys.), Tatary (490 tys.), Bronowice (80 tys.), Szerokie (130 tys.), Węglin Południowy (140 tys.), Wrotków (170 tys.), Za Cukrownią (170 tys.), Zemborzyce (380 tys.) oraz Głusk (490 tys.).

Nie są to kwoty, które faktycznie udało się spożytkować, a jedynie fundusze wywalczone w głosowaniu. – To zwycięskie projekty z trzech edycji – wyjaśnia Łukasz Prażmo, prezes GIS-EXPERT.

– To tylko statystyki, na których podstawie nie można sobie wyrabiać poglądu – komentuje Piotr Choroś odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za budżet obywatelski. Podkreśla, że projekty przypisane do pewnych dzielnic służą całemu miastu. – Na przykład schronisko dla zwierząt w dzielnicy Hajdów-Zadębie jest jedno na cały Lublin.

Dzięki schronisku Hajdów-Zadębie trafił na szczyt drugiego zestawienia, gdzie przeliczono wartość projektów na liczbę mieszkańców. W słabo zaludnionej dzielnicy Hajdów-Zadębie wyszło 842 zł na osobę. Na Czubach Północnych 455 zł, trzecia na podium jest Dziesiąta z wynikiem 255 zł na osobę. Dla porównania: na Rurach wyszło 2,20 zł.

Tegoroczne zasady podziału pieniędzy mają sprawić, że żadna z dzielnic nie zostanie z niczym. Jeśli wskutek głosowania żaden z projektów z danej dzielnicy nie trafi do grona zwycięzców, to wyniki będą zmienione i do listy zwycięzców dopisany zostanie jeden projekt o wartości nie przekraczającej 150 tys. złotych.

Kolejną zmianą, która może mieć duży wpływ na wyniki jesiennego głosowania jest uniemożliwienie hurtowego oddawania głosów, co praktykowały np. niektóre spółdzielnie mieszkaniowe. Roznosiły one mieszkańcom karty z numerami projektów, a potem pracownicy administracji zbierali wypełnione karty. W tym roku będzie to niemożliwe.

Czytaj więcej o: Lublin budżet obywatelski
Ryszard
a
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ryszard
Ryszard (3 lipca 2017 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
żal mi was Trzeba było głosować, ktoś przytoczył- 73 tysiące głosujących!!! W Lublinie jest ok. 250-280 tys. osób w wieku powyżej 16 lat, a więc ledwo ponad ćwiartka uprawnionych zagłosowała!!! Teraz macie tego skutki
Rozwiń
a
a (3 lipca 2017 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
PIS tylko jak sa wybory to obiecują i chwalą się ile to nie zrobili dla Lublina rękami Żuka a na radach miasta głosują przeciwko inwestowaniu basenom, drogom, stadionom, dla PIS nic nie jest potrzebne w mieście.
 A czym się chwalić. Dziurami w Pl. Litewskim? Jak będzie umierający leżał na nim to karetka nie dojedzie, bo zginą lekarze w tych kanałach. BUBEL do prokuratury.
Rozwiń
Gość
Gość (3 lipca 2017 o 10:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taką to jest sprawiedliwość budżetu obywatelskiego
Rozwiń
Gość
Gość (3 lipca 2017 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PIS tylko jak sa wybory to obiecują i chwalą się ile to nie zrobili dla Lublina rękami Żuka a na radach miasta głosują przeciwko inwestowaniu basenom, drogom, stadionom, dla PIS nic nie jest potrzebne w mieście.
Rozwiń
Gość
Gość (3 lipca 2017 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co włąsciwie to jest jak i tak potem robią co chcą nie pytając przy tym mieszkańców. Dzielnica Kalinowszczyzna dostała dofinansowanie do zagospodarowania wąwozu(ławki, zrobienie alejek,posadzenie drzew i krzewów,wybieg dla psów,plac zabaw. Plan zagospodarowania był wywieszony na blokach przez jakiś czas aby można było wnieść zastrzeżenia (co komu się nie podoba i zgłasza zastrzeżenia). Plan został zatwierdzony już dawno a pan radny Bartosz Margul (PO) Bez zgody mieszkańców chciał by placu do spotkań harcerzy i skautów w wąwozie. tam gdzie ludzie chcą spacerować to musi być więcej spokoju,ławek, alejek trawników z drzewami i krzewami. W tak małym wąwozie jest już boisko piłkarskie i to dwa(jedno stare) wybieg dla psów a tu jeszcze chcą placu dla harcerzy. Terenu płaskiego jest tu nie duzo bo wąwóz jest mały. Pozostaje pytanie gdzie maja spacerować mieszkańcy jak cały teren płaski się zagospodaruje. Na alejki z ławkami zostanie niewiele miejsca. na czubach czy LSM w wąwozach jest spokój ławki alejki plac zabaw budki do schowania przed słońcem. Czy na kalinie tak spokojnego wąwozu nie może być?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!