Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 maja 2014 r.
11:10
Edytuj ten wpis

Lublin: Będzie plac im. prof. Seidlera. PiS: On służył systemowi, który mordował ludzi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
11 16 A A

Plac przed Chatką Żaka będzie nosić imię prof. Grzegorza Leopolda Seidlera, byłego rektora UMCS, twórcy miasteczka akademickiego, który przez prawie 40 lat należał do PZPR. Rada Miasta zajmowała się tą sprawą już po raz trzeci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Grzegorz Leopold Seidler przez 10 lat (1959-69) był rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. To za jego sprawą powstało w Lublinie miasteczko akademickie - pierwsze w Polsce - wzorowane na tym w Oxfordzie. Seidler przez blisko 40 lat był też członkiem PZPR, a przez cztery lata posłem na Sejm PRL.

- Był wizjonerem, który całą swoją działalnością chciał przyczynił się do rozwoju uniwersytetu i miasta - mówi Anna Przyborowska-Klimczak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMCS. To właśnie z inicjatywy uczelni do Rady Miasta trafił obywatelski projekt uchwały w sprawie uhonorowania zmarłego w 2004 r. rektora. Inicjatywę jednogłośnie poparł senat uczelni.

Niejednoznaczny rektor

Ale nie wszyscy uważali, że Seidler jest godzien tego, by jego imieniem nazywać plac. Niezrzeszony radny Piotr Krzysztof Kuty przekazał radnym opinię, o którą poprosił Instytut Pamięci Narodowej. Czytamy w niej, że Seidler udzielał informacji Służbie Bezpieczeństwa, oficjalnie poparł wprowadzenie stanu wojennego i że prezes IPN "nie widzi możliwości poparcia wniosku o szczególne uhonorowanie jego osoby'.

Kuty przypomina też, że Senat RP niemal jednogłośnie przyjął "projekt ustawy dekomunizacyjnej”, która miałaby zakazać nadawanie m.in. ulicom i placom imion osób związanych z ustrojem komunistycznym. - Nikt nie był przeciw, wstrzymał się zaledwie jeden senator - podkreśla Kuty.

- W zasadzie każda postać nosi ze sobą pozytywy i negatywy - podkreśla Marcin Nowak, radny Wspólnego Lublina. I jako niejednoznaczne postaci z historii Polski wymieniał Józefa Piłsudskiego i Jana III Sobieskiego, czy Bolesława Szczodrego. - Gdyby nie prof. Seidler być może Lublin nie byłby miastem akademickim, bo były plany, by UMCS przenieść do Katowic - dodaje.

Kto przeciw, kto za

- Prof. Seidler służył systemowi, który mordował ludzi - podkreśla Dariusz Jezior, radny PiS. I dodaje, że w maju zabito Grzegorza Przemyka i Stanisława Pyjasa. - W imieniu tysięcy ofiar komunizmu proszę: nie głosujcie za tą kandydaturą - apeluje.

Ostatecznie projekt poparło 15 radnych, 13 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Za uchwałą głosowali: Jacek Bednarczyk, Elżbieta Dados, Leszek Daniewski, Piotr Dreher, Jan Gąbka, Zbigniew Jurkowski, Piotr Kowalczyk, Wojciech Krakowski, Michał Krawczyk, Jan Madejek, Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, Zbigniew Targoński, Marta Wcisło, Mateusz Zaczyński.

Przeciw uchwale głosowali: Mariusz Banach, Zdzisław Drozd, Marek Jakubowski, Dariusz Jezior, Piotr Kuty, Zbigniew Ławniczak, Jadwiga Mach, Tomasz Pitucha, Marcin Pogorzałek, Mieczysław Ryba, Krzysztof Siczek, Małgorzata Suchanowska, Sylwester Tułajew.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rex / 16 maja 2014 o 10:06

To ja mam taką propozycję. W Paryżu niektóre stacje metra mają dwuczłonowe nazwy. W takim razie zróbmy "Plac G.L.Seidlera - J.F.Lalka" i wszyscy będą zadowoleni.

Avatar
wyborcz / 16 maja 2014 o 09:33

Za uchwałą głosowali: Jacek Bednarczyk, Elżbieta Dados, Leszek Daniewski, Piotr Dreher, Jan Gąbka, Zbigniew Jurkowski, Piotr Kowalczyk, Wojciech Krakowski, Michał Krawczyk, Jan Madejek, Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, Zbigniew Targoński, Marta Wcisło, Mateusz Zaczyński.

Na czarną listę... sorry... na czerwoną listę...

Ale można też głosować za nazwą dla placyka :bp.Andrzeja Olszowskiego,bp.Michała Radziejowskiego itd,itd....

Ale można też głosować za nazwą dla placyka :bp.Andrzeja Olszowskiego,bp.Michała Radziejowskiego itd,itd....

rozwiń
Avatar
der / 16 maja 2014 o 07:16

Teraz widać, że PO niczym się nie rózni od PZPR, Zgroza!

Avatar
Niki / 15 maja 2014 o 21:55

Za uchwałą głosowali: Jacek Bednarczyk, Elżbieta Dados, Leszek Daniewski, Piotr Dreher, Jan Gąbka, Zbigniew Jurkowski, Piotr Kowalczyk, Wojciech Krakowski, Michał Krawczyk, Jan Madejek, Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, Zbigniew Targoński, Marta Wcisło, Mateusz Zaczyński.

Na czarną listę... sorry... na czerwoną listę...

Za uchwałą głosowali: Jacek Bednarczyk, Elżbieta Dados, Leszek Daniewski, Piotr Dreher, Jan Gąbka, Zbigniew Jurkowski, Piotr Kowalczyk, Wojciech Krakowski, Michał Krawczyk, Jan Madejek, Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, Zbigniew Targoński, Marta Wcisło, Mateusz Zaczyński.

Na czarną listę... sorry... na czerwoną... rozwiń

Avatar
Gość / 15 maja 2014 o 18:06

schorowane PISklaki, czy oni kiedyś byli za czymś????

Avatar
mietek / 15 maja 2014 o 17:27

żądam stanowczo by plac ten nazwać imieniem Józefa Franczaka "Lalka" To największy bojownik o wolność w latach powojennych, ostatni partyzant AK, zginął śmiercią męczeńską w zasadce którą zastawili na niego zdrajcy i sowieckie służby. Kiedy wreszcie zostanie postawiony pomnik temu bohaterowi. Wielka postać może nawet człowiek największego formatu jaki kiedykolwiek działał na naszej ziemi lubelskiej.

Avatar
OOj / 15 maja 2014 o 17:04

Tylko 3 możliwości: Jana Pawała II, Ofiar Katynia (lub Smolńska) lub "Lalka" a i jeszcze jedna: Karola Wojtyły...

Avatar
Bogna / 15 maja 2014 o 16:02

Pamiętam wykłady prof.Seidlera na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Przychodziły na nie tłumy studentów. To był nietuzinkowy Profesor,którego chciało się słuchać! Wobec wielu bardzo miernych wykładowców,których nazwisk już dawno nie pamiętam,bo niczym szczególnym sie nie wyrózniali,on był prawdziwą osobowością. Myślę,że uśmiałby się słysząc,że jakiś placyk chcą nazwać jego nazwiskiem, poczucie humoru miał ogromne! Był w PZPR? chyba wszyscy ,którzy wtedy pełnili jakąś funkcję byli,takie były czasy. Rozumując tym tokiem to wszyscy ,którzy w tamtym okresie studiowali powinni dyplomy oodać! Dla UMCS i popularyzacji język a polskiego zrobił bardzo dużo. Zawsze będę z szacunkiem dla jego wiedzy i oksfordzkego stylu wspominać jego wykłady! A ten placyk? niech sobie tam nazywają jak chcą.

Pamiętam wykłady prof.Seidlera na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Przychodziły na nie tłumy studentów. To był nietuzinkowy Profesor,którego chciało się słuchać! Wobec wielu bardzo miernych wykładowców,których nazwisk już dawno nie pamiętam,bo niczym szczególnym sie nie wyrózniali,on był prawdziwą osobowością. Myślę,że uśmiałby się słysząc,że jakiś placyk chcą nazwać jego nazwiskiem, poczucie humoru miał ogromne! Był w PZPR? chyba wszyscy ,którzy wtedy pełnili jakąś funkcję byli,takie były czasy. Rozumując tym tokiem to wszyscy ,którz... rozwiń

Avatar
Marcin / 15 maja 2014 o 15:52

Tylko towarzysze z KC PiSuar są godni, by nazywać place, szkoły i ulice ich nazwiskami. Tylko towarzysze z PiSuar, nawróceni komuniści pokroju Leppera, Kryże czy Bolka "1000 aborcji" Piechy :)

Avatar
Gość / 15 maja 2014 o 15:50

Tylko towarzysze z KC PiSuar są godni, by nazywać place, szkoły i ulice ich nazwiskami. Tylko towarzysze z PiSuar, nawróceni komuniści pokroju Leppera, Kryże czy

Avatar
rex / 16 maja 2014 o 10:06

To ja mam taką propozycję. W Paryżu niektóre stacje metra mają dwuczłonowe nazwy. W takim razie zróbmy "Plac G.L.Seidlera - J.F.Lalka" i wszyscy będą zadowoleni.

Avatar
wyborcz / 16 maja 2014 o 09:33

Za uchwałą głosowali: Jacek Bednarczyk, Elżbieta Dados, Leszek Daniewski, Piotr Dreher, Jan Gąbka, Zbigniew Jurkowski, Piotr Kowalczyk, Wojciech Krakowski, Michał Krawczyk, Jan Madejek, Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, Zbigniew Targoński, Marta Wcisło, Mateusz Zaczyński.

Na czarną listę... sorry... na czerwoną listę...

Ale można też głosować za nazwą dla placyka :bp.Andrzeja Olszowskiego,bp.Michała Radziejowskiego itd,itd....

Ale można też głosować za nazwą dla placyka :bp.Andrzeja Olszowskiego,bp.Michała Radziejowskiego itd,itd....

rozwiń
Avatar
der / 16 maja 2014 o 07:16

Teraz widać, że PO niczym się nie rózni od PZPR, Zgroza!

Avatar
Niki / 15 maja 2014 o 21:55

Za uchwałą głosowali: Jacek Bednarczyk, Elżbieta Dados, Leszek Daniewski, Piotr Dreher, Jan Gąbka, Zbigniew Jurkowski, Piotr Kowalczyk, Wojciech Krakowski, Michał Krawczyk, Jan Madejek, Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, Zbigniew Targoński, Marta Wcisło, Mateusz Zaczyński.

Na czarną listę... sorry... na czerwoną listę...

Za uchwałą głosowali: Jacek Bednarczyk, Elżbieta Dados, Leszek Daniewski, Piotr Dreher, Jan Gąbka, Zbigniew Jurkowski, Piotr Kowalczyk, Wojciech Krakowski, Michał Krawczyk, Jan Madejek, Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, Zbigniew Targoński, Marta Wcisło, Mateusz Zaczyński.

Na czarną listę... sorry... na czerwoną... rozwiń

Avatar
Gość / 15 maja 2014 o 18:06

schorowane PISklaki, czy oni kiedyś byli za czymś????

Avatar
mietek / 15 maja 2014 o 17:27

żądam stanowczo by plac ten nazwać imieniem Józefa Franczaka "Lalka" To największy bojownik o wolność w latach powojennych, ostatni partyzant AK, zginął śmiercią męczeńską w zasadce którą zastawili na niego zdrajcy i sowieckie służby. Kiedy wreszcie zostanie postawiony pomnik temu bohaterowi. Wielka postać może nawet człowiek największego formatu jaki kiedykolwiek działał na naszej ziemi lubelskiej.

Avatar
OOj / 15 maja 2014 o 17:04

Tylko 3 możliwości: Jana Pawała II, Ofiar Katynia (lub Smolńska) lub "Lalka" a i jeszcze jedna: Karola Wojtyły...

Avatar
Bogna / 15 maja 2014 o 16:02

Pamiętam wykłady prof.Seidlera na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Przychodziły na nie tłumy studentów. To był nietuzinkowy Profesor,którego chciało się słuchać! Wobec wielu bardzo miernych wykładowców,których nazwisk już dawno nie pamiętam,bo niczym szczególnym sie nie wyrózniali,on był prawdziwą osobowością. Myślę,że uśmiałby się słysząc,że jakiś placyk chcą nazwać jego nazwiskiem, poczucie humoru miał ogromne! Był w PZPR? chyba wszyscy ,którzy wtedy pełnili jakąś funkcję byli,takie były czasy. Rozumując tym tokiem to wszyscy ,którzy w tamtym okresie studiowali powinni dyplomy oodać! Dla UMCS i popularyzacji język a polskiego zrobił bardzo dużo. Zawsze będę z szacunkiem dla jego wiedzy i oksfordzkego stylu wspominać jego wykłady! A ten placyk? niech sobie tam nazywają jak chcą.

Pamiętam wykłady prof.Seidlera na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Przychodziły na nie tłumy studentów. To był nietuzinkowy Profesor,którego chciało się słuchać! Wobec wielu bardzo miernych wykładowców,których nazwisk już dawno nie pamiętam,bo niczym szczególnym sie nie wyrózniali,on był prawdziwą osobowością. Myślę,że uśmiałby się słysząc,że jakiś placyk chcą nazwać jego nazwiskiem, poczucie humoru miał ogromne! Był w PZPR? chyba wszyscy ,którzy wtedy pełnili jakąś funkcję byli,takie były czasy. Rozumując tym tokiem to wszyscy ,którz... rozwiń

Avatar
Marcin / 15 maja 2014 o 15:52

Tylko towarzysze z KC PiSuar są godni, by nazywać place, szkoły i ulice ich nazwiskami. Tylko towarzysze z PiSuar, nawróceni komuniści pokroju Leppera, Kryże czy Bolka "1000 aborcji" Piechy :)

Avatar
Gość / 15 maja 2014 o 15:50

Tylko towarzysze z KC PiSuar są godni, by nazywać place, szkoły i ulice ich nazwiskami. Tylko towarzysze z PiSuar, nawróceni komuniści pokroju Leppera, Kryże czy

Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Okaleczone zwłoki znaleziono w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 19

Lubelskie: Okaleczone zwłoki znaleziono w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 19 10 1

Śledczy ustalają dokładne okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało odnaleziono w lesie, niedaleko Radzynia Podlaskiego. Wstępne ustalenia wskazują, że został zamordowany.

Lublin: Narasta konflikt w szpitalu przy ul. Staszica. Będzie protest pielęgniarek?

Lublin: Narasta konflikt w szpitalu przy ul. Staszica. Będzie protest pielęgniarek? 5 5

Pielęgniarki ze szpitala przy Staszica gotowe są strajkować, jeśli dyrekcja nie zgodzi się na podwyżki. W ramach protestu już 170 osób poszło na zwolnienia lekarskie.

Urlop ojcowski staje się modny. Korzysta coraz więcej mężczyzn w woj. lubelskim

Urlop ojcowski staje się modny. Korzysta coraz więcej mężczyzn w woj. lubelskim 0 0

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na skorzystanie z urlopów ojcowskich. W woj. lubelskim skorzystało z niego w zeszłym roku już 7,8 tys. ojców. To o jedną piątą więcej niż w roku 2016.

Lublin: Mama u fryzjera, trzylatka wybrała się na spacer po galerii handlowej

Lublin: Mama u fryzjera, trzylatka wybrała się na spacer po galerii handlowej 8 1

W sobotę przed południem dyżurny II komisariatu policji w Lublinie odebrał zgłoszenie dotyczące zaginięcia trzyletniego dziecka.

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie 1 5

Nie można zaliczyć do udanych tegorocznego otwarcia ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim, gdzie sezon zaczął się w sobotę.

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie 0 0

Działa już hala do jazdy na wrotkach i rolkach otwarta w miejscu lodowiska przy Al. Zygmuntowskich. W piątek była darmowa i tego dnia odwiedziło ją 250 osób.

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:3 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
galeria

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:3 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 14 10

O godzinie 20 reprezentacja Polski w Kazaniu zmierzy się z Kolumbią i jeśli chce zachować szansę na wyjście z grupy musi wygrać

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Sezon 2017/2018 przeszedł do historii. Awans po bardzo zaciętym boju wywalczyła Huczwa Tyszowce, która zostawiła w pokonanym polu Unię Hrubieszów i inny zespół z aspiracjami do awansu – Victorię Łukową Chmielek

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu
2 lipca 2018, 15:00

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu 1 0

Od 2 lipca w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego będzie prezentowana wystawa Judith Aizen pt. „Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu. 1900-1942”.

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane
Zdjęcia
galeria
film

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane 0 0

W tym roku statuetki Lubelski Wzór 2018, honorujące wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców z woj. lubelskiego, otrzymała drukarnia Petit oraz Kolektyw kilku.com. Organizatorzy przyznali także nagrodę specjalną, która trafiła do Bartłomieja Pniewskiego za 50-lecie pracy twórczej.

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis 1 0

Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu Japonia zremisowała z Senegalem 2:2. Co prawda to zespół z Afryki dwa razy wychodził w tym starciu na prowadzenie, ale bliżej wygranej był zespół z Azji, który stworzył więcej sytuacji pod bramką rywala

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli 14 31

„Ohydną insynuację i manipulację” zarzucił wojewoda prezydentowi Lublina. Tak zareagował na list rozesłany do szkół przez prezydenta z okazji zakończenia roku szkolnego. Wojewodę oburzyły słowa dotyczące dodatków motywacyjnych dla nauczycieli.

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski 0 1

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach wychodzi naprzeciw trendom i oczekiwaniom klientów. Do sprzedaży wprowadziła kefir i jogurt bez laktozy. Spółdzielnia zbiera również oświadczenia od dostawców, że ich krowy nie są żywione paszami genetycznie modyfikowanymi.

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia]
galeria

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia] 30 3

270 osób zameldowało się na mecie niedzielnego biegu Mila na start w Lublinie.

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym 3 0

Już niedługo ruszy zapowiadana przez ratusz przebudowa pl. Dworcowego w Chełmie. W tym celu zaktualizowano techniczny projekt jego zagospodarowania. Miasto wydało też pozwolenie na budowę i przygotowuje przetarg na wykonawstwo.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.