niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Dawna kręgielnia hitlerowców wyburzona, będzie biurowiec (wideo, zdjęcia)

Autor: Dominik Smaga

W piątek zaczęła się rozbiórka budynku dawnej kręgielni zbudowanej przez Niemców na wzór tej, którą miał Adolf Hitler. W sobotni wieczór przy ul. Wieniawskiej nie powinno być po niej śladu. A za kilka dni uprawomocni się pozwolenie na budowę w tym miejscu biurowca

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Tego tekstu zapewne nie byłoby wcale, gdyby nie Odilo Globocnik, dowódca SS w lubelskim dystrykcie Generalnego Gubernatorstwa, zbrodniarz wojenny odpowiedzialny za śmierć około 2 milionów ofiar akcji Reihard. Organizowane w ramach tej akcji masowe mordy odbywały się w trzech obozach: w Sobiborze, Bełżcu i Treblince. Operacją dowodził Globocnik ze sztabu w budynku przy ul. Spokojnej, gdzie teraz mieści się Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Akcja zagłady została przeprowadzona w roku 1942. Wtedy najprawdopodobniej stał już budynek postawiony Globocnikowi na wzór kręgielni, którą podpatrzył u Adolfa Hitlera. To miejsce uciech zbrodniarzy użytkowane po wojnie jako strzelnica ma jutro całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Jego wyburzenie zlecił nowy właściciel nieruchomości, lubelska firma Orion.

– W piątek rozpoczęliśmy rozbiórkę – mówi Tomasz Klimkiewicz z firmy Orion. Wielkie stalowe szczęki odrywały kolejne kawałki ścian i dachu. Dziennikarze niemal równocześnie zbiegli się na miejsce, by uwiecznić na zdjęciu ostatnie chwile budynku. – W sobotę wieczorem będzie już po wszystkim – zapowiada Klimkiewicz. A to właśnie w sobotę ma się odbyć ta najbardziej widowiskowa część wyburzenia, bo równana z ziemią będzie charakterystyczna część budynku po stronie ul. Wieniawskiej. Jeśli ktoś chce wybrać się tu z aparatem powinien być jak najwcześniej.

Pamiątka po zbrodniarzach zniknie z miasta, ale nie z jego historii. Na polecenie miejskiego konserwatora zabytków obiekt został dokładnie zeskanowany. Tak, by korzystając z odpowiedniego oprogramowania można było „wejść” do jego wnętrza.

Poniemiecka kręgielnia jest wyburzana, by zwolniło się miejsce na biurowiec. – Wydaliśmy już pozwolenie na budowę – potwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Pod ziemią znajdą się trzy kondygnacje z parkingiem na 286 samochodów i 44 rowery, zaś nad ziemią będzie od czterech do siedmiu kondygnacji (z jednej strony budynek będzie niższy). Całkowita powierzchnia kondygnacji nadziemnych to 23,3 tys. mkw.

– Nasze pozwolenie na budowę stanie się prawomocne 3 listopada – mówi Klimkiewicz. – Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem – podkreśla. A harmonogram zakłada, że w maju inwestor zakończy budowę podziemnej części budynku. We wrześniu 2017 r. wykończone biura powinny już czekać na Urząd Miasta, który na początku będzie je wynajmować, a po dwóch latach ma je odkupić.

A co stało się z Globocnikiem? W 1945 r. został wytropiony i pojmany przez Brytyjczyków w austriackich Alpach. Przed odpowiedzialnością za swe zbrodnie uciekł zażywając truciznę.

Czytaj więcej o: Lublin kręgielnia
Gość
Gość
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 października 2015 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jaj sobie urzedasy wdje,ne robią ,ten biurowiec taki sam potrzeby ,jak szwaby w Polsce i  zdechłe urzedasy w naszym kraju

Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2015 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Potrzeba pretekstu żeby sobie nowy blok postawić, no to pretekst jest.Ja proponuję zrównać Majdanek z ziemią bop to budowla Nazistowska wzniesiona przez Niemców i wybudować osiedle.
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2015 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo dobrze
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2015 o 06:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za taką decyzję należy rozliczyć w przyszłości urzędników i poddać badaniu prokuratorskiemu samego inwestora! Kto wyburza taki budynek?!!! Inwestor powinien zostać zobowiązany do przeniesienia cegiełka po cegiełce tego budynku na nowe miejsce - tak drodzy lublinianie robi się na całym świecie! Mam nadzieję, że winny tej kretyńskiej decyzji odpowiedzą za zbrodnię przeciwko zabytkowej budowli jedynej w swoim rodzaju! Pozdrawiam.
Rozwiń
abi
abi (24 października 2015 o 20:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Życzę im żeby im się ta budowa waliła na łby. Po wała komuś nowy biurowiec w Lublinie skoro te już istniejące stoją puste?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!