poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lublin dostanie 283 mln zł dotacji na drogi, nowe autobusy i trakcję trolejbusową

Dodano: 2 lipca 2017, 10:12
Autor: Dominik Smaga

W planach są zakupy taboru dla komunikacji miejskiej, łącznie będzie to 65 pojazdów
W planach są zakupy taboru dla komunikacji miejskiej, łącznie będzie to 65 pojazdów (fot. AS/archiwum)

W mijającym tygodniu podpisane zostały umowy na unijne dotacje. Do miasta trafi prawie 283 mln zł na przebudowę ważnych dróg i skrzyżowań, remont starego mostu, zakup autobusów i trolejbusów oraz budowę nowych odcinków trakcji trolejbusowej.

Dzięki podpisanej umowie miasto może już rozstrzygnąć przetarg na przebudowę ul. Grygowej, gdzie rozebrany będzie rozpadający się wiadukt, w jego miejscu zostaną ustawione nowe, a sama ulica stanie się drogą dwujezdniową. Efekt w maju 2019 r.

To tylko jedna z licznych inwestycji wpisanych do dwóch dużych projektów, które już mają zagwarantowane dofinansowanie Unii Europejskiej.

W pierwszym pakiecie jest również przebudowa ronda Lubelskiego Lipca ’80 i mający się zacząć w przyszłym roku remont sypiącego się mostu w ul. Fabrycznej (na czas robót stanąć ma tymczasowa przeprawa). Na liście jest też wytyczenie buspasów na Drodze Męczenników Majdanka, gdzie przebudowane będą dwa skrzyżowania, w tym nieforemne połączenie z ul. Grabskiego i Sulisławicką. Do tego dochodzi przedłużenie trakcji trolejbusowej w ul. Mełgiewskiej, która połączy się z tą w ul. Grygowej. A także zakup i montaż wyświetlaczy przystankowych. Inwestycje mają się zakończyć we wrześniu 2020 r.

W drugim pakiecie znalazło się doprowadzenie trakcji trolejbusowej na Czechów, aż do nowej pętli planowanej obok ul. Choiny przy granicy miasta, gdzie powstać ma również parking i toalety dla pasażerów i kierowców. Będzie się to wiązać z przebudową dróg i skrzyżowań, przez które pojadą trolejbusy. Chodzi o ul. Chodźki i jej skrzyżowanie z al. Smorawińskiego, ulicę Szeligowskiego ze skrzyżowaniami i ul. Choiny.

Przebudowa czeka skrzyżowanie al. Kompozytorów Polskich z ul. Elsnera (staną tu światła, przetarg jest w toku). Do tego planowany jest zakup wyświetlaczy przystankowych i ulicznych automatów do sprzedaży biletów. Finał zapowiadany jest na rok 2021.

W obydwu pakietach znalazły się też zakupy taboru dla komunikacji miejskiej, łącznie będzie to 65 pojazdów.

Pierwszy zestaw inwestycji opiewa na 203 mln zl, z czego 159 mln zł pokryć ma unijna dotacja z programu Polska Wschodnia. Wartość drugiego pakietu to 175 mln i również tu większość kosztów ma pokryć dotacja z Polski Wschodniej na kwotę 124 mln.

.
Demi
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

.
. (3 lipca 2017 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Demi napisał:
undefined napisał:
a była szansa w tej perspektywie unijnej wprowadzić tramwaje jak to zrobili w Olsztynie, tymczasem cała kasa na transport pójdzie w remont paru ulic i wymianę autobusów na nowsze ehhh
A zrozum może gląbie w końcu że ukształtowanie i gęsta zabudowa  Lublina wyklucza tramwaje w pełni urzytkowe.Chiał byś pewnie takie popierdułki na trybach jak w Sanfrancisco?
  Anonimowy kretynie, zrozum moze w koncu ze da sie tak zaprojektowac linie zeby uniknac najwiekszych spadkow terenu, budujac np estakady w pojedynczych miejscach. W calym miescie jest kilkadziesiat a moze i kilkaset wiaduktow drogowych, to zrobienie kilku pod tramwaj nie robiloby problemu
Rozwiń
Demi
Demi (3 lipca 2017 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
a była szansa w tej perspektywie unijnej wprowadzić tramwaje jak to zrobili w Olsztynie, tymczasem cała kasa na transport pójdzie w remont paru ulic i wymianę autobusów na nowsze ehhh
 A zrozum może gląbie w końcu że ukształtowanie i gęsta zabudowa  Lublina wyklucza tramwaje w pełni urzytkowe.Chiał byś pewnie takie popierdułki na trybach jak w Sanfrancisco?
Rozwiń
Gość
Gość (3 lipca 2017 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a była szansa w tej perspektywie unijnej wprowadzić tramwaje jak to zrobili w Olsztynie, tymczasem cała kasa na transport pójdzie w remont paru ulic i wymianę autobusów na nowsze ehhh
Rozwiń
o
o (3 lipca 2017 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Żuk cwaniaczek zabierając pasy ruchu i zamieniając je w buspasy chce was na sile wyrzucić z samochodów. Bo wiadomo jak będzie mniej pasów to będą korki. Mam nadzieję, że tego oszusta już niedługo nie będzie.
ale bzdury, budowa buspasów wynika z tego że unia krzywo patrzy na rozbudowę dróg pod komunikację indywidualną (i słusznie), więc władze Lublina wymyśliły sobie taki wytrych, żeby pod pozorem inwestycji w transport zbiorowy rozbudowywać układ drogowy (buspasy, które za pare lat po zakońceniu okresu trwałości projektu można zlikwidować).                                                                        W innych miastach środki na poprawę komunikacji są faktycznie wydawane na transport publiczny - Olsztyn dopiero co uruchomił pierwsze linie tramwajowe i będzie teraz rozbudowywał system o kolejne. I tam mieszańcy rzeczywiście zyskali nowy, wydajny środek transportu. U nas cała kasa pójdzie w kilka remontów ulic z buspasami, zwyczajną wymianę taboru autobusowego i trolejbusowego na nowszy i być może na jakiś kolejny "genialny" system zarządzania ruchem. Czyli kasa będzie przejedzona na bieżące potrzeby, bez wprowadzania żadnej nowej jakości komunikacji :(  
Rozwiń
-
- (3 lipca 2017 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Bardziej niż nowe linie trolejbusowe przydałoby sie rozbudować kolej aglomeracyjną z wykorzystaniem istniejących nieczynnych bocznic kolejowych. Tak się dzieje we wszystkich miastach tylko nie w Lublinie. ????
  położenie linii kolejowych w Lublinie jest takie, że kolej miejska nie ma sensu, natomiast trzeba rozbudowywać ofertę kolei dojazdowych do Lublina z wszelkich możliwych kierunków, ale to już tylko do pewnego stopnia jest w gestii miasta....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!