niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Lublin już przygotowuje się do zimy, szuka firmy do odśnieżania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2014, 10:30
Autor: Dominik Smaga

Ratusz musi pospiesznie znaleźć firmę, która będzie sprzątać i odśnieżać ulice w znacznej części miasta. Zwycięzca przetargu nie chciał podpisać umowy, a miasto, bez podania konkretnego powodu, nie zleciło tych robót drugiej z firm, które stanęły do przetargu

Stare umowy na letnie i zimowe oczyszczanie dróg i chodników wygasły 10 września. Dzień później zadania mieli przejąć wykonawcy wybrani w nowym przetargu. Przejęli wszędzie z wyjątkiem trzech rejonów, w których zwyciężyło konsorcjum warszawskich firm Remondis i Floreko. - Ale konsorcjum nie przystąpiło do podpisania umowy - informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Sprawa dotyczy dużego obszaru od Zemborzyc i fragmentu Dziesiątej, przez Czuby i LSM po Wieniawę.

Remondis tłumaczy, że zauważył w swojej ofercie błąd. Brakowało w niej pełnomocnictwa dla osoby reprezentującej konsorcjum. - Umowa byłaby nieważna - wyjaśnia Marek Pływaczyk, rzecznik Remondisu. Dodaje, że jego firma zwracała uwagę urzędnikom, że powinni zażądać brakującego pełnomocnictwa. - Zamawiający mimo ustawowego obowiązku nie wezwał do uzupełnienia dokumentów - dodaje Pływaczyk. A firma nie podpisała umowy "nie chcąc wejść w niepewny stan prawny”

Urzędnicy teoretycznie mogli dać zlecenie drugiej z firm walczących o te same rejony, spółce SITA Wschód, której ceny mieściły się w limicie, który miało miasto. Na takie rozwiązanie pozwala prawo. "Przepis ustawy stanowi jedynie uprawnienie zamawiającego, a nie jest dla niego obowiązkiem” - oświadczył Zarząd Dróg i Mostów. - To jedyne wyjaśnienie - stwierdził Kieliszek, gdy pytaliśmy o dodatkową argumentację.

- Jesteśmy zaskoczeni - mówi Robert Wiciński, prezes SITA Wschód. - Wystąpiliśmy o wydanie korespondencji, zapoznamy się z nią i zobaczymy, jakie mamy możliwości dalszego działania.

Po to, by miał kto zajmować się drogami miasto podpisało tymczasową umowę z Kom-Eko, ważną przez miesiąc, do 12 października. Zlecenia udzielono bez przetargu, z wolnej ręki. Było to możliwe tylko dlatego, że zlecenie opiewa na 83 tys. zł, czyli poniżej progu 30 tys. euro. Umowa na dwa miesiące przekraczałaby ten próg.

Miasto musi teraz pospiesznie znaleźć nowego wykonawcę usługi w trzech rejonach, zwłaszcza że zbliża się zima. Takie przetargi już ogłoszono, ale tym razem dotyczą krótkich umów, zaledwie do 10 stycznia 2015 r. - Ten czas wykorzystamy na przygotowanie kolejnego, docelowego przetargu - mówi Kieliszek. A umowy z "docelowego” przetargu mają trwać do tego samego dnia, gdy wygasną czteroletnie zlecenia na pozostałe pięć rejonów miasta. Opiewają one na 46,2 miliona złotych, a umowy zawarto z białostocką spółką TOP 2001, lubelskim Kom-Eko oraz KPRD z Lublina.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin odśnieżanie zima
Bobo
Dsd
Ktos
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Bobo
Bobo (5 stycznia 2015 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nadmiar urzędników w Lublinie sprawia, że nie wiedzą co kto ma robić. Prezydent, kilku zastępców, grupa dyrektorów wydziałów, około 10 doradców prezydenta itp. W rzeczywistości totalny bałagan. Upłynęło zaledwie 5 dni nowego roku, a już przez 3 z nich jezdnia ul. Irysowej była pokryta szklanką. Dotychczas nie pojawił się na niej nawet pies z kulawą łapą, aby ją posypać. W roku ubiegłym odśnieżało (w miarę skutecznie) KOM-Eko. Teraz brak odpowiedzialnego. Być może ktoś tylko bierze pieniądze i nie robi nic. Tak wygląda dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców.

Rozwiń
Dsd
Dsd (20 września 2014 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

sprawa odmowy podpisania umowy przez REMONDIS jest sprawą dla CBA !   To jest najzwyklejszy przekręt wynikający z podziału terenów działania. SITA uzurpuje sobie prawo do działania na terenie Lublina i dogadała się z centrają REMONDISu w Warszawie aby ten nie wchodził Sicie w paradę w Lublinie. Utrata wadium w wys. ok. 500.000 ZŁ przez Remondis jest nie uzasadnione i w świetle prawa działaniem na szkodę spółki prawa handlowego. Tłumaczenie przez Remondis powodu nie podpisania umowy jest kuriozalne,śmieszne i kłamliwe, gdyż wszystkie pełnomocnictwa były zapewne w najlepszym porządku. Tu chodzi o zakulisowe dogadanie sprawy z przegraną Sitą i zwyczajne ukłądy pomiędzy tymi firmami.  Ciekawe z jakich środków Sita obiecała Remnodisowi zwrot wadium i rekompensatę za utracone zyski ?  Zapewne w rozliczeniu obiecała Remnodisowi ustępstwa w Warszawie gdzie obie firmy także rywalizują w usługach komunalnych.

Brawa dla organizatoró przetargu, że nie chcieli uczestniczyć w tej przestępczej sitwie i dogadaniu sprawy pomiędzy władzami Remondisu i Sity. Najbardziej ucierpiała na tym firma FLOREKO, która została wykiwana przez Remondis z którym nieopatrznie stworzyła konsorcjum przetargowe. Floreko powinno teraz domagać się od Remondisu - jako lidera konsorcjum odszkodowania za kompletnie kuriozalne i nieuzasadnione nie podpisanie umowy w wygranym przez   konsorcjum REMODIS-FLOREKO przetargu. To jest ewidentna sprawa, którą powinno zająć się CBA bo jeszcze większe przekręty Remondis i Sita robią na razie bezkarnie w Warszawie !  Grunt to sitwa i układy... Najwyższy czas z tym skończyć i wprowadzć normalność.

Rozwiń
Ktos
Ktos (18 września 2014 o 18:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nasuwa sie pytanie dlaczego nie wybrano oferenta następnego w kolejności tylko unieważniono przetarg?
Rozwiń
B
B (18 września 2014 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

art. moim zdaniem niedokończony, nie wiadomo o co kaman

Rozwiń
br
br (18 września 2014 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ja myslalem że szuka się firmy do odluzenia miasta. Jesli tak sie nie stanie to do miasta wkroczy syndyk masy upadłościowej. Jest pomyłka - Żuk powinien mieć na billboardach haslo SKUTECZNIE ZADLUZAM MIASTO.

ale nudny i monotonny jesteś, już to czytalismy

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!