Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2015 r.
15:46

Lublin: Miasto sprzeda działki pod kościół i dom opieki za 10 proc. wartości?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 35 A A

Powraca sprawa sprzedaży Kościołowi katolickiemu miejskich działek na Rudniku za 10 proc. ceny. Przy Dożynkowej stanąć ma kościół, przy Narcyzowej dom opieki. W razie przeznaczenia ziemi na inny cel kuria będzie musiała zwrócić udzieloną przez miasto zniżkę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ta sprawa we wrześniu rozpalała emocje mieszkańców rejonu ul. Dożynkowej. Właśnie wtedy do Rady Miasta trafił pierwszy projekt uchwały zezwalającej na sprzedaż ziemi na rzecz Archidiecezji Lubelskiej z zastosowaniem 90-proc. bonifikaty. Ostro zaprotestowała przeciw temu część mieszkańców.

– Chcemy tam żłobka, przedszkola, szkoły – tłumaczyła dziennikarzom Justyna Budzyńska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Ponikwoda. A już następnego dnia prezydent obiecał, że szkoła powstanie, ale obok. Obietnica padła dzień przed planowanym głosowaniem w Radzie Miasta, ale do głosowania ostatecznie nie doszło. Prezydent wycofał projekt na prośbę klubu radnych Platformy Obywatelskiej, którzy chcieli, by w akcie notarialnym znalazł się zapis, że Kościół będzie musiał oddać przyznaną zniżkę, jeśli przeznaczy ziemię na inny cel.

– Archidiecezja Lubelska złożyła takie oświadczenie – mówi Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. Stosowny zapis ma się znaleźć w akcie notarialnym. Złożone przez kurię oświadczenie w rzeczywistości dubluje się z przepisem Ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 68 ust. 2), który daje miastu prawo wystąpienia o zwrot udzielonej zniżki jeśli nabywca przed upływem 10 lat sprzeda nieruchomość lub przeznaczy na inny cel niż ten, który stał się powodem udzielenia zniżki.
Do Rady Miasta trafił właśnie nowy projekt uchwały pozwalającej prezydentowi na taką transakcję.

W projekcie tym wskazane zostały ceny obu działek. Tę przy Dożynkowej 31, mającą 0,68 ha powierzchni wyceniono na 1,6 miliona zł. Ma na niej stanąć świątynia. Z kolei na budowę domu opieki i dziennego domu pobytu przeznaczona ma być nieruchomość przy Narcyzowej 29b mierząca 1,2 ha, a wyceniona na 2,1 miliona zł.

Właśnie od tych cen miasto ma udzielić Archidiecezji Lubelskiej 90 proc. zniżki, co oznacza, że strona kościelna zapłaci za obie nieruchomości zaledwie 370 tys. złotych. Podane kwoty są cenami netto, doliczony do nich będzie jeszcze podatek od towarów i usług znany jako VAT. Akt notarialny ma zostać zawarty do 2 listopada 2016 r.

Głosowanie w sprawie działek na Rudniku zaplanowane jest na 19 listopada. Tego samego dnia radni zajmą się też podobnym projektem dotyczącym sprzedaży zabudowanej ruderą działki u zbiegu ul. Garbarskiej i Długiej, którą za 10 proc. ceny miałby otrzymać Kościół zielonoświątkowy. W tym projekcie wycena działki nie jest podana.

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olo / 16 listopada 2015 o 08:05

Gdyby przekazali na meczet gminie muzułmańskiej pewnie byście nie protestowali. Antykatoliccy hipokryci...


.

Ale bredzisz. Tu nie chodzi o to bereciarzu że to kościół taki czy owaki, ale o to, że mają zniżkę podczas gdy przeciętny Kowalski zniżki nie ma..... kapiszi? Czasem zamknij modlitewnik i wyjżyj przez okno, ohłoniesz od tych modlitw, bo jak widać zaczynasz gadać jak bojownik tyle, że nie z ISS, ale z KK (kościół katolicki)....


.

Ale bredzisz. Tu nie chodzi o to bereciarzu że to kościół taki czy owaki, ale o to, że mają zniżkę podczas gdy przeciętny Kowalski zniżki nie ma..... kapiszi? Czasem zamknij modlitewnik i wyjżyj przez okno, ohłoniesz od tych modlitw, bo jak widać zaczynasz gadać jak bojownik tyle, że nie z ISS, ale z KK (kościół katolicki)....

rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2015 o 08:02
No tak, jak człowiek kupuje działkę to państwo mu nie dopłaca, ale jak kościół, to może liczyć na 90% dofinansowania w postaci zniżki...... Kościół idąc na to sam sobie strzela w kolano. Wiernych będzie coraz mniej bo ludzi kłuje to w oczy. Róbcie tak dalej....
Avatar
Leszek / 15 listopada 2015 o 20:50

Gdyby przekazali na meczet gminie muzułmańskiej pewnie byście nie protestowali. Antykatoliccy hipokryci...

Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 18:49
no to sie PiS zaczyna sie popisywac za 10% oddac za darmo bo to na kosciul i inne przybytki przeciesz czekali na to hwile?????????.
Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 11:27
Wiedziałem, że bandyci nie odpuszczą !!
Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 10:29

 


Wiesz co zaśmiecasz forum swoim ciągłym "mulaniem".Daj sobie  z tym spokój bo i tak nikt cię już nie czyta.Lepiej ze swoimi poglądami wyjdż na ulicę, a nie ukrywasz się w necie.Z twoich wypocin wnioskuję,że jesteś wrogiem narodu polskiego.Jeśli tak nie jest,to się ujawnij.Na pewno się boisz i masz rację.Jesteś wrogiem dla Polski i Polaków.Jeśli ci się życie tutaj nie podoba to wolna droga w każdym kierunku.Krzyż na drogę.Takich szumowin w naszej ojczyżnie nie potrzebujemy.

Dzisiaj wypowiedziała się "mądra pani z UW-że chciałaby żyć w kraju do którego chcieliby przyjechać imigranci.Odpowiadam-możesz g.....a kobieto wyjechać tam gdzie są imigranci-nic nie stoi na przeszkodzie.Ja i moja rodzina chcemy i wolimy żyć w takim kraju gdzie nie ma zagrożenia niby islamem,itp.

Wiesz co? Nie zachowuj się jak świnia!

Zaśmiecają nie tylko FORUM, ale i uice księżulki każać dzieciom sypać kwiatki na procesji w lecie.

Bóg Zapłać za dobre rady - jak Ci się nie podoba to SAM(a) SPIER...LAJ!

Wiesz co? Nie zachowuj się jak świnia!

Zaśmiecają nie tylko FORUM, ale i uice księżulki każać dzieciom sypać kwiatki na procesji w lecie.

Bóg Zapłać za dobre rady - jak Ci się nie podoba to SAM(a) SPIER...LAJ!

rozwiń
Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 10:02

Jak boska transakcja dojdzie do skutku to będa pierwsze PiS - u Ary!

A że jest to dzieło dwóch partii, bo tyle trwało każdy będzie pękał ze śmiechu, ze chodzi PO PiS - Arach.

I to będzie pierwszy krok REFORMY ZIEMSKIEJ w nieziemski spsosób robionej!

Avatar
Piotr / 15 listopada 2015 o 09:08

Dobrze, że nie chodzi o inne wyznanie, które wybuchowo dało o sobie znać w Paryżu. Poza tym trzeba pamiętać, że Kościół to nie jakaś obca i wroga instytucja, tylko wspólnota zwykłych ludzi. Jeśli Kościół miałby nabyć działki za normalną cenę, oznaczałoby to ogromne składki od parafian na budowę ich światyni. To chyba lepiej jeśli będą płacić dużo mniej. Decyzja miasta jest za ludźmi a nie przeciwko nim. 

My miłujący Boga najwyższego nie życzymy sobie aby ktoś utozsamiał naszą wiarę z instytują finansową trzecią co do majętności na świecie.Ci co się nazwali biskupami nie są przewodnikami w wierze,a wręcz często sieją zgorszenie i słuchanie ich często oddala od Boga.Mieszkańcy tych okolic nie życzą sobie kolejnego biurowca dla sukienkowych który trzeba będzie później przez lata utrzymywać.

My miłujący Boga najwyższego nie życzymy sobie aby ktoś utozsamiał naszą wiarę z instytują finansową trzecią co do majętności na świecie.Ci co się nazwali biskupami nie są przewodnikami w wierze,a wręcz często sieją zgorszenie i słuchanie ich często oddala od Boga.Mieszkańcy tych okolic nie życzą sobie kolejnego biurowca dla sukienkowych który trzeba będzie później przez lata utrzymywać.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2015 o 22:24
Również dobrze można by oddać wszystko za friko. Wszak KK teraz już rządzi za pomocą swych pachołków.
Avatar
Gość / 14 listopada 2015 o 22:10
Po moim trupie
Avatar
olo / 16 listopada 2015 o 08:05

Gdyby przekazali na meczet gminie muzułmańskiej pewnie byście nie protestowali. Antykatoliccy hipokryci...


.

Ale bredzisz. Tu nie chodzi o to bereciarzu że to kościół taki czy owaki, ale o to, że mają zniżkę podczas gdy przeciętny Kowalski zniżki nie ma..... kapiszi? Czasem zamknij modlitewnik i wyjżyj przez okno, ohłoniesz od tych modlitw, bo jak widać zaczynasz gadać jak bojownik tyle, że nie z ISS, ale z KK (kościół katolicki)....


.

Ale bredzisz. Tu nie chodzi o to bereciarzu że to kościół taki czy owaki, ale o to, że mają zniżkę podczas gdy przeciętny Kowalski zniżki nie ma..... kapiszi? Czasem zamknij modlitewnik i wyjżyj przez okno, ohłoniesz od tych modlitw, bo jak widać zaczynasz gadać jak bojownik tyle, że nie z ISS, ale z KK (kościół katolicki)....

rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2015 o 08:02
No tak, jak człowiek kupuje działkę to państwo mu nie dopłaca, ale jak kościół, to może liczyć na 90% dofinansowania w postaci zniżki...... Kościół idąc na to sam sobie strzela w kolano. Wiernych będzie coraz mniej bo ludzi kłuje to w oczy. Róbcie tak dalej....
Avatar
Leszek / 15 listopada 2015 o 20:50

Gdyby przekazali na meczet gminie muzułmańskiej pewnie byście nie protestowali. Antykatoliccy hipokryci...

Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 18:49
no to sie PiS zaczyna sie popisywac za 10% oddac za darmo bo to na kosciul i inne przybytki przeciesz czekali na to hwile?????????.
Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 11:27
Wiedziałem, że bandyci nie odpuszczą !!
Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 10:29

 


Wiesz co zaśmiecasz forum swoim ciągłym "mulaniem".Daj sobie  z tym spokój bo i tak nikt cię już nie czyta.Lepiej ze swoimi poglądami wyjdż na ulicę, a nie ukrywasz się w necie.Z twoich wypocin wnioskuję,że jesteś wrogiem narodu polskiego.Jeśli tak nie jest,to się ujawnij.Na pewno się boisz i masz rację.Jesteś wrogiem dla Polski i Polaków.Jeśli ci się życie tutaj nie podoba to wolna droga w każdym kierunku.Krzyż na drogę.Takich szumowin w naszej ojczyżnie nie potrzebujemy.

Dzisiaj wypowiedziała się "mądra pani z UW-że chciałaby żyć w kraju do którego chcieliby przyjechać imigranci.Odpowiadam-możesz g.....a kobieto wyjechać tam gdzie są imigranci-nic nie stoi na przeszkodzie.Ja i moja rodzina chcemy i wolimy żyć w takim kraju gdzie nie ma zagrożenia niby islamem,itp.

Wiesz co? Nie zachowuj się jak świnia!

Zaśmiecają nie tylko FORUM, ale i uice księżulki każać dzieciom sypać kwiatki na procesji w lecie.

Bóg Zapłać za dobre rady - jak Ci się nie podoba to SAM(a) SPIER...LAJ!

Wiesz co? Nie zachowuj się jak świnia!

Zaśmiecają nie tylko FORUM, ale i uice księżulki każać dzieciom sypać kwiatki na procesji w lecie.

Bóg Zapłać za dobre rady - jak Ci się nie podoba to SAM(a) SPIER...LAJ!

rozwiń
Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 10:02

Jak boska transakcja dojdzie do skutku to będa pierwsze PiS - u Ary!

A że jest to dzieło dwóch partii, bo tyle trwało każdy będzie pękał ze śmiechu, ze chodzi PO PiS - Arach.

I to będzie pierwszy krok REFORMY ZIEMSKIEJ w nieziemski spsosób robionej!

Avatar
Piotr / 15 listopada 2015 o 09:08

Dobrze, że nie chodzi o inne wyznanie, które wybuchowo dało o sobie znać w Paryżu. Poza tym trzeba pamiętać, że Kościół to nie jakaś obca i wroga instytucja, tylko wspólnota zwykłych ludzi. Jeśli Kościół miałby nabyć działki za normalną cenę, oznaczałoby to ogromne składki od parafian na budowę ich światyni. To chyba lepiej jeśli będą płacić dużo mniej. Decyzja miasta jest za ludźmi a nie przeciwko nim. 

My miłujący Boga najwyższego nie życzymy sobie aby ktoś utozsamiał naszą wiarę z instytują finansową trzecią co do majętności na świecie.Ci co się nazwali biskupami nie są przewodnikami w wierze,a wręcz często sieją zgorszenie i słuchanie ich często oddala od Boga.Mieszkańcy tych okolic nie życzą sobie kolejnego biurowca dla sukienkowych który trzeba będzie później przez lata utrzymywać.

My miłujący Boga najwyższego nie życzymy sobie aby ktoś utozsamiał naszą wiarę z instytują finansową trzecią co do majętności na świecie.Ci co się nazwali biskupami nie są przewodnikami w wierze,a wręcz często sieją zgorszenie i słuchanie ich często oddala od Boga.Mieszkańcy tych okolic nie życzą sobie kolejnego biurowca dla sukienkowych który trzeba będzie później przez lata utrzymywać.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2015 o 22:24
Również dobrze można by oddać wszystko za friko. Wszak KK teraz już rządzi za pomocą swych pachołków.
Avatar
Gość / 14 listopada 2015 o 22:10
Po moim trupie
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS 0 0

W weekend zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku Sportowego. Z imprezy w Łodzi w dobrych humorach wracały przede wszystkim zawodniczki AZS UMCS: Malwina Kopron, Karolina Kołeczek i Paulina Guba

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo]
film

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo] 0 0

Miało być święto piłki nożnej, skończyło się walkowerem. Finał ekstraklasy został przerwany po chuligańskich wybrykach pseudokibiców Lecha Poznań. Jednak to co działo się na boisku, miało także swoją kontynuację poza nim

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj"

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj" 0 1

Małaszewicze przyjmują tylko 20 proc. kontenerów z Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Takie informacje otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury poseł Stanisław Żmijan

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca 46 12

Krzysztof Żuk został ostatecznie oczyszczony z zarzutu w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku. Chodzi o głośną sprawę biurowca przy Wieniawskiej. Korzystny dla Żuka werdykt wydała dziś Główna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu 0 6

Po sobotniej porażce z Wisłą Sandomierz (0:1) prezes Motoru Lublin Leszek Bartnicki podał się do dymisji. W poniedziałek Rada Nadzorcza zdecydowała jednak, że szef klubu zostanie na swoim stanowisku przynajmniej do końca sezonu 2018/2019.

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 3 1

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 4 6

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 1 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!