poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Mimo protestów powstanie nowy maszt telefonii komórkowej

Dodano: 20 lutego 2017, 12:15
Autor: drs

Przeciwni inwestycji są okoliczni mieszkańcy
Przeciwni inwestycji są okoliczni mieszkańcy

Mimo protestów okolicznych mieszkańców Ratusz zatwierdził lokalizację nowego masztu ze stacją bazową telefonii komórkowej. Taka budowla miałaby stanąć przy ul. Poligonowej i byłaby wyższa od 10-piętrowego wieżowca.

Maszt miałby 51 metrów wysokości i stanąłby przy ul. Poligonowej 78a. Taką inwestycję planuje tu spółka P4, która jest operatorem sieci telefonii komórkowej Play. Operator zamierza umieścić na maszcie 5 anten radiolinii i 12 anten sektorowych. Kilka dni temu Urząd Miasta wydał spółce tzw. decyzję lokalizacyjną, dzięki której inwestor będzie mógł się starać o pozwolenie na budowę.

O decyzję lokalizacyjną spółka P4 zabiegała od prawie trzech lat. Za pierwszym razem spotkała się z odmową, bo Zarząd Dróg i Mostów zauważył, że planowany maszt nie ma zapewnionego dojazdu z drogi publicznej. Odmowną decyzję podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego odwoływał się operator sieci Play.

Niedługo potem miejscy urzędnicy musieli ponownie zająć się wnioskiem firmy telekomunikacyjnej, bo spółka zapewniła sobie dojazd do masztu korzystając z tzw. służebności gruntu. Nowa procedura przeciągała się, bo zmarła jedna z osób uznanych za stronę tej sprawy i trzeba było czekać na sądowne ustalenie prawowitego spadkobiercy. Ostatecznie operator sieci Play dostał od miasta korzystną decyzję.

Przeciwni tej inwestycji są okoliczni mieszkańcy, którzy obawiają się, że maszt będzie emitować promieniowanie szkodliwe dla ich zdrowia i podkreślają, że właściwszym miejscem byłby rejon przyszłego cmentarza planowanego przez miasto obok ul. Bohaterów Września.

Pod złożonym w Urzędzie Miasta protestem zebrali około 200 podpisów. Domagali się od Ratusza zbadania, czy maszt może być dla nich szkodliwy. Takiego badania jednak nie było. Urząd Miasta wydał decyzję stwierdzającą, że nie jest konieczna ocena możliwego oddziaływania masztu na środowisko. Tłumaczył, że zgodnie z prawem nie miał innego wyjścia.

Korzystna dla sieci Play decyzja Urzędu Miasta nie jest prawomocna. Przeciwne budowie strony postępowania mogą jeszcze zaskarżyć decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Zobacz także: Mieszkańcy os. Poręba protestują przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej (zdjęcia archiwalne):

Czytaj więcej o: Lublin poligonowa Poligonowa Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lutego 2017 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moc nadajnika radiowo-telewizyjnego z Raabego jest ok 10000 (!) razy większa, ale nikomu mózgu nie ugotowała. Kiedyś sądzono że dłuższa podróż z prędkością większą niż konna bryczka doprowadzić może do obłędu, a spodnie noszone przez kobiety powodują bezpłodność i ciągłą ruję... Olewać i robić swoje!
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2017 o 22:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tradycja... jak protest to głównie moherowe berety i stare dziadki, które martwią się że pożyją jeszcze tylko rok zamiast 2 lat... jaka szkoda... haha -Bardzo mądry komentarz. (zawarty sarkazm) .
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2017 o 22:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem mieszkańcem ul. Poligonowej i mój dom będzie najbardziej promieniowany (podobno). Nie chcemy tego masztu!!!
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2017 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na szerokim też Rada Osiedla protestowała i wygrała tyle, że po zebraniu pieniędzy od wiernych ksiądz Waldek wybudował dzwonnicę, na której umieścił KILKANAŚCIE anten telefonii itp. Po pokropku ponoć nie szkodzi. Widzicie tam mieszka taka elita, że sama sobie maszt wybudowała.
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2017 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe cz ci co protestują korzystają z komurki
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!