Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2015 r.
18:21

Lublin: Nowy mural na Starym Mieście

Autor: Zdjęcie autora drs
1 3 A A
Mural na Starym Mieście w Lublinie (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Mural na Starym Mieście w Lublinie (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Mural inspirowany znaną XVII-wieczną ryciną Hogenberga przedstawiającą panoramę Lublina został w piątek uroczyście odsłonięty na staromiejskim podwórku przy ul. Szambelańskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o podwórko, na które zaglądają przeważnie amatorzy trunków lub osoby szukające toalety. Dla innych powodem do odwiedzin tego miejsca jest znajdująca się obok charakterystyczna baszta, zaś od piątku kolejnym powodem może być mural.

Aby obejrzeć mural należy wchodząc na Stare Miasto skręcić w prawo zaraz za Bramą Krakowską.

Malowidło powstało z inicjatywy mieszkającego obok byłego posła Marka Poznańskiego, a za realizację zabrała się Europejska Fundacja Kultury Miejskiej.

 

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 09:02

pomaluj jakiś zabytek?
Przemek Leniak

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 20:13
Zacznij leczyć się prawicowy sprzedawczyku. Zrób coś dla Polski!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 18:58
aż nie wierzę że tego nikt nie skomentował... są rzeczy których robić zwyczajnie nie nalezy - jest wśród nich również mazanie po murach... stare miasto było fajne własnie jako stare miasto a nie jako miejsce dla murali kto chce ogladać zabytki tak "nowocześnie" obzdobione? czy sredniowieczna baszta zyska na tym "dziele"? unikalny to on jest jedynie jako przykład niezrozumienia istoty zabytku Stare Miasto w Lublinie jest od 16 maja 2007 roku Pomnikiem Historii jako zespół architektoniczno-urbanistyczny wydaje mi sie ze "pierdolniecie" na zabytku - jednym z nielicznych Pomników Historii muralu o powierzchni 30m/2 nawet jeśli jest to reprodukcja mniej lub bardziej udana ryciny z 1618 roku jest zwykłym chuligaństwem i barbarzyństwem niegodnym zupełnie 700 rocznicy lokacji miasta miejsce rycin jest na papierze a nie na tkance archiektonicznej miasta nie jest to bowiem teraz nic innego własnie niż pomazany mur - wcale nie tak znów unikalnie pomazany zresztą ... złoty wiek Lublina minął bezpowrotnie skoro uważa się że Pomnik Historii można ot tak pomalować w ryciny... ... a podobno mamy jakiegoś konserwatora zabytków miejskiego nawet - i to takiego który dba o estetykę szyldów parasolek i podestów w kawiarenkach ... mural ma sens tam gdzie nie razi ani nie szpeci a tu zarówno razi przede wszystkim swą pretensjonalnoscią i oczywiście szpeci jako substancja obca architekturze Starego Miasta - swoisty estetyczny nowotwór w sercu Lublina czy będą nastepne murale i całe stare miasto zostanie na 700 lecie lokacji oszpecone takimi własnie pretensjonalnymi potworkami ... jakoś mimo ze nie bywam już w Lublinie za czesto takie działanie mnie dotyka - to przykre wstydzić się za mentalny poziom cztam że to dzieło i korba byłego posła od Palikota - no to nie dziwi dziwi że to uchodzi mu płazem Przemek Leniak
aż nie wierzę że tego nikt nie skomentował... są rzeczy których robić zwyczajnie nie nalezy - jest wśród nich również mazanie po murach... stare miasto było fajne własnie jako stare miasto a nie jako miejsce dla murali kto chce ogladać zabytki tak "nowocześnie" obzdobione? czy sredniowieczna baszta zyska na tym "dziele"? unikalny to on jest jedynie jako przykład niezrozumienia istoty zabytku Stare Miasto w Lublinie jest od 16 maja 2007 roku Pomnikiem Historii jako zespół architektoniczno-urbanistyczny wydaje mi sie ze... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 09:02

pomaluj jakiś zabytek?
Przemek Leniak

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 20:13
Zacznij leczyć się prawicowy sprzedawczyku. Zrób coś dla Polski!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 18:58
aż nie wierzę że tego nikt nie skomentował... są rzeczy których robić zwyczajnie nie nalezy - jest wśród nich również mazanie po murach... stare miasto było fajne własnie jako stare miasto a nie jako miejsce dla murali kto chce ogladać zabytki tak "nowocześnie" obzdobione? czy sredniowieczna baszta zyska na tym "dziele"? unikalny to on jest jedynie jako przykład niezrozumienia istoty zabytku Stare Miasto w Lublinie jest od 16 maja 2007 roku Pomnikiem Historii jako zespół architektoniczno-urbanistyczny wydaje mi sie ze "pierdolniecie" na zabytku - jednym z nielicznych Pomników Historii muralu o powierzchni 30m/2 nawet jeśli jest to reprodukcja mniej lub bardziej udana ryciny z 1618 roku jest zwykłym chuligaństwem i barbarzyństwem niegodnym zupełnie 700 rocznicy lokacji miasta miejsce rycin jest na papierze a nie na tkance archiektonicznej miasta nie jest to bowiem teraz nic innego własnie niż pomazany mur - wcale nie tak znów unikalnie pomazany zresztą ... złoty wiek Lublina minął bezpowrotnie skoro uważa się że Pomnik Historii można ot tak pomalować w ryciny... ... a podobno mamy jakiegoś konserwatora zabytków miejskiego nawet - i to takiego który dba o estetykę szyldów parasolek i podestów w kawiarenkach ... mural ma sens tam gdzie nie razi ani nie szpeci a tu zarówno razi przede wszystkim swą pretensjonalnoscią i oczywiście szpeci jako substancja obca architekturze Starego Miasta - swoisty estetyczny nowotwór w sercu Lublina czy będą nastepne murale i całe stare miasto zostanie na 700 lecie lokacji oszpecone takimi własnie pretensjonalnymi potworkami ... jakoś mimo ze nie bywam już w Lublinie za czesto takie działanie mnie dotyka - to przykre wstydzić się za mentalny poziom cztam że to dzieło i korba byłego posła od Palikota - no to nie dziwi dziwi że to uchodzi mu płazem Przemek Leniak
aż nie wierzę że tego nikt nie skomentował... są rzeczy których robić zwyczajnie nie nalezy - jest wśród nich również mazanie po murach... stare miasto było fajne własnie jako stare miasto a nie jako miejsce dla murali kto chce ogladać zabytki tak "nowocześnie" obzdobione? czy sredniowieczna baszta zyska na tym "dziele"? unikalny to on jest jedynie jako przykład niezrozumienia istoty zabytku Stare Miasto w Lublinie jest od 16 maja 2007 roku Pomnikiem Historii jako zespół architektoniczno-urbanistyczny wydaje mi sie ze... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów
film

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów 0 0

Truskawki dojrzewają błyskawicznie, a producenci nie nadążają ze zbiorem. Dlatego jeden z nich wpadł na oryginalny pomysł. Klienci, którzy chcą tańszych owoców mogą zerwać je sobie sami.

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”?

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”? 0 0

"100 lat temu w Białej” - pod tym hasłem Miejska Biblioteka Publiczna zachęca młodzież do udziału w konkursie na komiks. Ma to związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program
24 czerwca 2018, 8:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program 0 0

Kochasz jazdę na rowerze? Zarejestruj się na stronie internetowej 25. Święta Roweru. Start 24 czerwca w Lubartowie.

Lublin: 11-letnia dziewczynka potrącona na przejściu, rowerzysta potrącony na ścieżce

Lublin: 11-letnia dziewczynka potrącona na przejściu, rowerzysta potrącony na ścieżce 1 0

Do dwóch potrąceń przez kierujących samochodami doszło w poniedziałek rano w Lublinie. W jednym przypadku poszkodowany jest rowerzysta, w drugim piesza dziewczynka.

Lubelskie: Ostrzeżenie pogodowe. Nadchodzą burze z gradem

Lubelskie: Ostrzeżenie pogodowe. Nadchodzą burze z gradem 3 0

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem, które pojawić mają się po południu w części woj. lubelskiego

Kompletnie pijany wiózł 11-latka. Zderzył się z samochodem

Kompletnie pijany wiózł 11-latka. Zderzył się z samochodem 0 0

Ponad trzy promile alkoholu w organizmie miał motorowerzysta, który w miejscowości Przytoczno (pow. lubartowski) zderzył się z Oplem.

Replika Festiwalu Etiuda&Anima w Lublinie
20 czerwca 2018, 18:00

Replika Festiwalu Etiuda&Anima w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Najstarszy festiwal filmowy w Polsce Etiuda&Anima po raz kolejny zawita do Lublina w formie repliki. Już 20 czerwca o godz. 18 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zobaczymy najciekawsze festiwalowe produkcje.

Chory martwy dzik zawieszony wysoko na drzewie? Dziwna plotka wśród rolników i myśliwych

Chory martwy dzik zawieszony wysoko na drzewie? Dziwna plotka wśród rolników i myśliwych 5 2

Znaleziony martwy, chory dzik w miejscowości Wygnańce (pow. chełmski) był zawieszony wysoko na drzewie – taką plotkę podają miejscowi rolnicy i myśliwi. Kłopot w tym, że stanowczo zaprzeczają temu służby weterynaryjne.

Jacek Sarna: Szymajda będzie miał okazję do rewanżu

Jacek Sarna: Szymajda będzie miał okazję do rewanżu 1 0

ROZMOWA Z Jackiem Sarną, organizatorem gali Thunderstrike Fight League 14 „Akpol Night” w Kraśniku

Islandia. Wakacje w kraju innym niż wszystkie [co warto zobaczyć]
galeria

Islandia. Wakacje w kraju innym niż wszystkie [co warto zobaczyć] 0

Islandia jest jak z innej planety. Wulkaniczne plaże, gejzery, pola lawy i niezwykłe wodospady. Kto był tu raz, z pewnością będzie chciał wrócić.

Wypadek na DK17. KIA dachowała w Żyrzynie [zdjęcia]
galeria

Wypadek na DK17. KIA dachowała w Żyrzynie [zdjęcia] 7 2

Do wypadku doszło rano w Żyrzynie na drodze krajowej nr 17. Dachował samochód marki KIA.

Lublin: Trolejbusy pojadą dalej. Przedłużą trakcję na ul. Mełgiewskiej

Lublin: Trolejbusy pojadą dalej. Przedłużą trakcję na ul. Mełgiewskiej 0 0

Trolejbusy, które dzisiaj kończą trasę na pętli Mełgiewska WSEI będą mogły pojechać o wiele dalej, aż do zajezdni MPK.

Lublin: Mistrzostwa Polski w Koszykówce Ulicznej i Duńczyk Cup

Lublin: Mistrzostwa Polski w Koszykówce Ulicznej i Duńczyk Cup 2 0

Duża dawka sportowych atrakcji czeka w tym tygodniu kibiców koło stadionu Arena Lublin. I nie chodzi tylko o wielki ekran z meczami mundialu. Na stadionie zagrają młodzieżowe drużyny z najlepszych akademii piłkarskich, a tuż obok popatrzymy na eliminacje do Mistrzostw Polski w ulicznej koszykówce.

Spektakl "Krzesiwo" Grupy Teatralnej DYNKS w DDK Węglin
18 czerwca 2018, 19:00

Spektakl "Krzesiwo" Grupy Teatralnej DYNKS w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 18 czerwca o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się pokaz spektaklu Krzesiwo w wykonaniu Grupy Teatralnej DYNKS.

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym 2 7

32-letni kierowca audi przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 92 km/h. Policjanci apelują o rozwagę. Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników dróg - przypominają

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!