czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Przekształcą zawodówki w szkoły branżowe. Będzie nowa lista zawodów

Dodano: 14 grudnia 2016, 16:24
Autor: ask

Zmiana nie będzie wyłącznie plastyczna i polegająca na zmianie tabliczek czy pieczątek
Zmiana nie będzie wyłącznie plastyczna i polegająca na zmianie tabliczek czy pieczątek

Dwanaście lubelskich Zasadniczych Szkół Zawodowych zostanie przekształconych w szkoły branżowe pierwszego stopnia. Podczas konsultacji dotyczących zmian wynikających z reformy oświaty ustalono, że żadna placówka nie zostanie zlikwidowana.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W Lublinie w ramach Zespołów Szkół działa dwanaście ZSZ. W wyniku reformy w ich miejsce mają zostać wprowadzone od 1 września 2017 r. szkoły branżowe I stopnia. Ich absolwenci będą mogli kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia (powstaną od roku szkolnego 2020/2021).

– Chcemy, aby szkoła zawodowa nie tylko dobrze przygotowała młodego człowieka do wykonywania zawodu, ale także nauczyła go, jak być odpowiedzialnym pracownikiem – podkreślała podczas II Forum Przemysłowego Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN. – Ważne jest, aby absolwent szkoły posiadał szerokie kompetencje przydatne w zakładzie pracy. Musi on wiedzieć czym jest dobra kultura pracy i odpowiedzialność.

Podczas konsultacji na temat zmian w polskiej szkole przedstawiciele Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie oraz dyrektorzy poszczególnych zawodówek ustalili, że żadna z nich nie zostanie zlikwidowana.

– Wszystkie zostaną przekształcone – zapewnia Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor wydziału. – Podjęliśmy taką decyzję żeby móc utrzymać szeroką ofertę kształcenia zawodowego.

Zmiana nie będzie jednak wyłącznie plastyczna i polegająca na zmianie tabliczek czy pieczątek. Po 20 grudnia minister edukacji narodowej przedstawi projekt rozporządzenia z listą zawodów, w których będą mogli kształcić się uczniowie nowych szkół branżowych I stopnia. Anna Zalewska wielokrotnie zapewniała, że wynikać będą z konsultacji z pracodawcami, którzy będą mieli wpływ na tworzenie nowych zawodów. Nowa lista zawodów ma być też odpowiedzią na potrzeby zmieniającej się gospodarki.

Czy zmiany będą duże, tego na razie nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że nie sprawdziły się doniesienia medialne dotyczące propozycji utworzenia w przekształconych szkołach zawodowych klas o profilu „pracownik centrum elektronicznej obsługi klienta”, czyli najprościej mówiąc - pracownik call center. Ministerstwo Rozwoju, które miało wystąpić do MEN z takim wnioskiem, zdecydowanie zdementowało takie informacje.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przez lata głupi rodzice wpajali dzieciom do głów że mają iść do liceum i iść na studia, zrobił się taki burdel że teraz byle ćwok ma wyższe wykształcenie, magisterki to jakiś bełkot przepisywany skąd się da i mamy rzesze wykształciuchów którzy nic nie potrafią. Mamy teraz 2016 rok, standard życia się podniósł (co niektórym) jest duże grono ludzi przy kasie, których stać którzy do kapiącego kranu dzwonią po hydraulika a ten mówi że może wpaść za tydzień bo ma tyle roboty, do szewca jak zaniose buty to żegnam się z nimi na tydzień lub lepiej, do mechanika trzeba się zapisywać, ekipy remontowe - może w przyszłym roku, budowe dachu trzeba planować jak start rakiety kosmicznej, meble u stolarza? nawet boję się pytać, do fryzjerki na grudzień zapisuje się w listopadzie, żadna z powyższych osób nie weźmie mniej jak 50zł za godzinę i ja się pytam co na to banda socjologów, filozofów, politologów i innych speców z mgr przed nazwiskiem którzy jęczą że nie można zarobić? A będzie tylko gorzej. Teraz dzieci się nie wychowuje tylko chowa. Ten chów jak dorośnie nie będzie wiedział jak naprawić kapiący kran, nie będzie umiał rozkręcić odpływu w zlewie, zawiesić żyrandola (bo to zabójczy prąd!), wywiercić dziury i zamontować karnisza w domu, wyregulować drzwi - wymienić zamek, naprawić wyrwane gniazdko - poradzić sobie z pierdołą którą dopadnie każdego kto po prostu żyje. Część tego chowu będzie jednak stać na to by zamówić specjalistę tylko gdzie go szukać? Nie pchajcie dzieci na siłę do liceum, jak dzieciak skończy szkołę zawodową, przyuczy się za psie pieniądze, nabierze doświadczenia to w wieku 25 lat będzie zarabiać hajs o jakim przeciętny studenciak będzie marzył przynajmniej do 30! Nie ważne czy te szkoły zreformują czy nie, czy to wejdzie za rok czy nie, te szkoły już są! Mierne? Może i mierne... ale czy liceum i na siłę wybrane studia dadzą im coś więcej?
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 18:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoła branżowa. W sam raz coś dla Mariana...
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 17:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy wiceminister oświaty księżniczka Anna Radziwiłł ( z tych Radziwiłłów) i jej totumfaccy powiedzieli, że 80% młodzieży musi chodzić do liceów ogólnokształcących, próbowaliśmy oponować, powołując się na prawdziwe uniwersyteckie autorytety, że to nonsens, że krzywdę zrobi się młodzieży, ale to było wołanie na puszczy. W dodatku wtedy masowo rozkradano i niszczono zakłady przemysłowe, więc argumentowano, że i tak nie będzie, gdzie pracować. Rozgoniono na cztery wiatry świetną kadrę nauczycieli zawodu. A wtedy zastanawialiśmy się, a co będzie, gdy gospodarka zniszczona przez Balcerowicza ruszy? Kto będzie tworzył dla niej kadry, bo to nie budynki i maszyny, ale ludzie zawsze decydują. Mam nadzieję, że jeszcze są ci dawni mistrzowie. Warto by było również dodać, że świetnymi szkołami zawodowymi były te przy zakładach pracy. Choćby przy WSK Świdnik. I po co było psuć.
Rozwiń
bareja
bareja (15 grudnia 2016 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hej Młody Junaku  Smutek zwalcz i strach Przecież na tym piachu już za kilka lat Przebiegnie być może Jasna, długa, prosta Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska I z biegiem zepnie drugi brzeg Na którym twój ojciec legł
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 07:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wątpię by zmiana nazwy wpłynęła na większe zainteresowanie szkołami branżowymi niż miało to miejsce w przypadku zasadniczych szkół zawodowych. Według mnie zmiana nazwy nic tu nie da...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!