piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: W tym miejscu był niemiecki obóz pracy. A wcześniej fabryka samolotów

Dodano: 8 listopada 2017, 16:58
Autor: toma

Dwie tablice pamiątkowe odsłonięto w środę przy ul. Wrońskiej w Lublinie. Upamiętniają dawny niemiecki obóz pracy oraz funkcjonującą w jego miejscu wcześniej fabrykę samolotów.

– Lublin został w szczególnie tragiczny sposób dotknięty przez niemiecką politykę okupacyjną. Symbolem tej tragedii jest Majdanek, ale warto pamiętać, że na terenie Lublina było jeszcze kilka obozów, w których często po kilka tysięcy ludzi było zmuszanych do różnych prac – mówi Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku.

Mowa m.in. o tzw. Flugplatzu, który powstał latem 1940 roku. Był miejscem segregacji mienia pomordowanych Żydów, które było przywożone z Bełżca, Sobiboru i Treblinki.

– Przez to miejsce przewinęło się najprawdopodobniej kilka tysięcy Żydów, w dużej mierze były to kobiety. Obóz został zlikwidowany 3 listopada 1943 roku, a więźniów, którzy w nim przebywali, pod eskortą SS-manów zaprowadzono do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie tego samego dnia zostali rozstrzelani – opowiada Jakub Chmielewski z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Flugplatz powstał w miejscu funkcjonujących przed wojną przy dzisiejszej ul. Wrońskiej Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Laskiewicz. I to właśnie im poświęcona jest druga z odsłoniętych w środę tablic.

– Chcemy upamiętnić nie tylko tę smutną historię miasta, ale przypomnieć także o tym, jaką Lublin był potęgą w latach 20. ubiegłego wieku. W 1921 roku wyleciał stad pierwszy samolot na włoskiej licencji. W sumie powstało tu ponad tysiąc maszyn. To był przed wojną największy zakład Lubelszczyzny. Aż trudno sobie wyobrazić, że przed wojną pracowało tu 1200 ludzi – mówi Jacek Woźniak, prezes firmy Elmax, do której dziś należy teren przy ul. Wrońskiej.

Andrzej Strzelba
prawdziwy wolak
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej Strzelba
Andrzej Strzelba (9 listopada 2017 o 06:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Apropos "kto nami rządzi" Polecam posłuchać na yt Zbigniew Kękuś. Sporo stanie się jasne.
Rozwiń
prawdziwy wolak
prawdziwy wolak (9 listopada 2017 o 04:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Kiedy tablica upamiętniająca fabrykę URSUS ?
 CHyba odleewnię Ursusa masz na myśli ? Sprzedali na złom aby produkować złomowe trolejbusy.
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2017 o 21:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy tablica upamiętniająca fabrykę URSUS ?
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2017 o 20:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tyle lat po wojnie ,a tu ciagle ,jak nie ma dnia o żydach ,to czas stracony.a wypad na niemcy i odwalcie sie uroczyście od nas na dobre, widać tu tę słynna forse sorosza ,co ma fixum-dyrdum na punkcie mieszania i wkur..nia Polaków i Węgrów
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2017 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I kto w tym kraju rządzi i jest ważniejszy ? Nie powinno być w miejscu dawnej POLSKIEJ wytwórni Plagge&Laśkiewicz, gzie w czasie wojny.... a nie od razu że Żydzi i niemiecki obóz zagłady! Z całym szacunkiem do tego co się działo, dla mnie jako Polaka ważniejsze jest to co było nasze Polskie, z zachowaniem szacunku dla innych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!