czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Duże zmiany w Parku Ludowym. Kładki w koronach drzew, otwarta przestrzeń, psie wybiegi

Dodano: 23 września 2015, 10:12
Autor: Dominik Smaga

Rozpoczęcie prac w parku zapowiadane jest na przyszły rok (Wizualizacja)
Rozpoczęcie prac w parku zapowiadane jest na przyszły rok (Wizualizacja)

We wtorek poznaliśmy odnowioną koncepcję zmian w parku Ludowym. Jest w niej m.in. nowa kładka przez rzekę, psie wybiegi i kładki widokowe w koronach drzew. Miasto do 15 października ma zbierać opinie, a potem zamówi projekt. Ale park może się skurczyć

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Park może być okrojony o kolejny teren pod rozbudowę Targów Lublin. Między innymi za ich sprawą park skurczył się już wcześniej z 30 do 23 ha. Po kolejnej inwestycji targowej i postawieniu innego budynku naprzeciw stadionu, z Ludowego zostałoby raptem 16 ha. I tylko takiego obszaru dotyczy pokazana wczoraj przez Ratusz nowa koncepcja rewitalizacji.

Otwarta przestrzeń

– Sercem parku jest otwarta przestrzeń trawiasta – opowiada Jan Kamiński, architekt krajobrazu i współautor koncepcji, w której nazywa się to „utworzeniem centralnego wnętrza parkowego, poprzez usunięcie drzew”. Pozostać miałyby tylko „stare, wyróżniające się drzewa i ich grupy”, a wycinkę mają rekompensować „nasadzenia izolacyjne od strony hal Targów Lublin oraz szpalery towarzyszące głównym alejom parkowym”.

Spomiędzy równoległych alej głównych zniknęłyby krzewy, a zastąpiłby je trawnik. Teraz spacer tymi alejami kończy się na ogrodzeniu Targów Lublin. Miasto chce się dogadać z targami, by zdjęły ogrodzenie i pozwoliły dotrzeć pieszym do dworca. Tym samym powstałoby kolejne wejście.

W sumie wejść ma być dziesięć. Poza tymi istniejącymi przewidziane są nowe, w tym od strony Areny Lublin i z kładki na rzece planowanej między tą istniejącą a mostem w ciągu al. Piłsudskiego. Kładka miałaby kształt litery „V”, by ułatwiać wjazd i wyjazd na istniejący nadrzeczny bulwar. – Przewidujemy też nowy bulwar po południowej stronie Bystrzycy – mówi Kamiński. Z koncepcji dowiadujemy się też o nowych zejściach nad rzekę, przystani kajakowej i plaży.

Tak mogłaby wyglądać kładka w koronach drzew (Fot. Koncepcja zagospodarowania Parku Ludowego w Lublinie. Inspiracje)
Tak mogłaby wyglądać kładka w koronach drzew (Fot. Koncepcja zagospodarowania Parku Ludowego w Lublinie. Inspiracje)

Wiele atrakcji

Wokół centralnego trawnika rozlokowane miałyby zostać różne atrakcje: wybiegi dla psów, wydzielona palarnia, siłownie, skatepark, zespół boisk, ścianki wspinaczkowe, ścieżki biegowe, a nawet... kładki widokowe w koronach drzew. – Pojawiłaby się zupełnie nowa perspektywa do obserwowania miasta – stwierdza współautor koncepcji. Amfiteatr miałby zostać zadaszony, obok niego planowana jest fontanna.

Dokument przewiduje również nową jezdnię miedzy al. Piłsudskiego a ul. Stadionową wraz z drogą na teren targów. Kamiński zastrzega, że droga nie jest przewidziana dla stałego ruchu samochodów. – Możliwy byłby tylko wjazd okazjonalny – wyjaśnia.

Koszt inwestycji miasto szacuje na 18 milionów złotych i liczy na to, że 85 proc. kosztów pokryje unijna dotacja w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – Umowa o dofinansowanie jest jeszcze przed nami – mówi Ewa Rewakowicz, dyrektor Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Urzędzie Miasta.

Rozpoczęcie prac w parku zapowiadane jest na przyszły rok.

Zobacz, komentuj

Koncepcja dostępna jest na stronie parki.lublin.eu.

* Do 15 października miasto ma zbierać opinie mieszkańców na jej temat. Pisz: parkludowy@lublin.eu.

* Później zlecony zostanie ostateczny projekt i to wtedy rozstrzygnie się, które z wymienionych atrakcji mają być tu zrealizowane.

Czytaj więcej o: Lublin park Ludowy
Gość
Gość
mieszkaniec
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 maja 2016 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie bardzo ładnie!!!
Rozwiń
Gość
Gość (24 września 2015 o 16:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a nie lepiej wszystko pod targi, zabetonować cały park :) ludzi wygonić i będzie super, będziemy odpoczywać na pasach na przejściu :)
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (24 września 2015 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego to nie może być normalny park?! Dla rodzin z dziećmi dla osób starszych?

Kładki w koronach drzew???? Ktoś spadł z drzewa na głowę?

Może  jeszcze windę przy co drugim drzewie?

Naoglądali się zachodnich żurnali i udają światowych projektantów!

Jakieś fatum nad tym miastem: albo nawiedzone oszołomstwo chce sypać kopce i 

upstrzyć wszystkie wolne place głazami i cmentarnymi pomnikami albo nawiedzona

gówniarzeria przeszczepia nam rzekome "zachodnie trendy" bez pojęcia, ładu i składu!

Ale żeby tak normalnie zaprojektować Normalny Miejski Park w miejsce zmasakrowanego Normalnego Miejskiego Parku to już przerasta wyobraźnię naszych decydentów!

Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To park chcą zrobić czy trawnik? Niech zrobią kładkę przez którąś ulicę - będzie pięknie, pożytecznie i bezpiecznie.
Rozwiń
monika
monika (23 września 2015 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dokładnie tak - zasłona dymna. Wycinka, wycinka i jeszcze raz wycinka. Nie to, że przez te targi nie ma przejścia na dworzec, to jeszcze wytnie się mnóstwo drzew, aby nie było potrzeby o nie dbać. Już teraz ten park można obejść w 20 min i to wolnym krokiem. SKANDAL.

Takie innowacje to się robi, jak są oszczędności, a nie przy kolosalnym długu. Dotacje to tylko dodatek do czegoś co trzeba mieć na koncie, a Lublin na koncie ma spłatę długu! No chyba, że właśnie wycinka drzew i kładka w koronach ma być dlatego, aby ktoś mógł postawić kolejny "magazyn" (tak wygląda budynek targów).

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!