poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Miasto chce odnowić park Ludowy. Prace pochłoną ok. 18 mln zł

Dodano: 15 września 2015, 16:54
Autor: Dominik Smaga

W przyszłym roku miasto ma się zabrać za odnowienie parku Ludowego – deklaruje prezydent. Park powinien być odnowiony na Europejską Konwencję Żonglerską, która po raz drugi odbędzie się tu latem 2017 r.

W parku uzupełniony ma być układ alejek, planowane są nowe elementy małej architektury, mowa jest też o nasadzeniach nowej roślinności i zabiegach pielęgnacyjnych już rosnących tu drzew. Ratusz ma wykorzystać propozycje z powstałej trzy lata temu społecznej koncepcji.

W koncepcji tej mowa była m.in. o siedziskach, interaktywnym placu zabaw, toaletach, częściowo zadaszonych ścieżkach dających schronienie przed deszczem, jak również o widokowych kładkach na wysokości koron drzew. Autorzy przyznali, że proponują więcej atrakcji, niż może pomieścić park, by można było wybrać to, co najciekawsze. Czytamy tu zatem o ścieżkach rowerowych i ścieżkach dla rolkarzy, restauracji, ściankach wspinaczkowych, ściance do squasha, skateparku, makietach roślin, pawilonach parkowych, a nawet zbiorniku wodnym.

Co z tego wybierze miasto?

W przyszłym miesiącu Ratusz może zaprezentować gotową koncepcję, która stanie się podstawą do opracowania projektów wykonawczych.

– W przyszłym roku przystąpimy do rewitalizacji tej przestrzeni – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Koszt prac został wstępnie oszacowany na 18 milionów zł. Miasto liczy na 85-procentową dotację z funduszy europejskich. Inwestycja jest uwzględniona na liście projektów przeznaczonych do sfinansowania w ramach Zintegrowanych Projektów Terytorialnych.

Rewitalizacja parku miałaby się zakończyć w połowie 2017 r. Tak, by wszystko było gotowe na przyjazd uczestników Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, która ma się tu odbywać od 22 do 30 lipca 2017 r. – Spodziewamy się około 3 tys. odwiedzających nas sztukmistrzów – mówi Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze. – Przywiozą do Lublina blisko milion złotych.

Park Ludowy już po raz drugi będzie miejscem tej konwencji, a Lublin będzie czwartym miastem goszczącym to wydarzenie więcej niż raz. Kontrkandydatem Lublina były portugalskie Azory. Poprzednio żonglerzy stacjonowali u nas w roku 2012, a przed ich przyjazdem miasto odnowiło główne asfaltowe alejki parku. Konwencja planowana w Lublinie będzie już czterdziestą z rzędu, wcześniejsze organizowane były m.in. w Londynie, Atenach i Kopenhadze

Park Ludowy

Powstał w latach 50. ubiegłego stulecia, budowany był w czynie społecznym przez mieszkańców. Drzewa nie mają tu najlepszych warunków do wegetacji ze względu na to, że jest to teren podmokły. Kilkanaście lat temu sytuację poprawiło nieco wybudowanie rowów odwadniających, które odprowadzają wodę do Bystrzycy.

Czytaj więcej o: Lublin park Ludowy
agatajas
Gość
ast
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

agatajas
agatajas (26 stycznia 2016 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No bez przesady żeby na park wydać 18mln lepiej te pieniądzy by wykorzystać aby utworzyć więcej miejsc pracy w Lublinie chociażby w szkolnictwie jako nauczyciel portugalski gdzie praca jest jak na lekarstwo w Preply http://preply.com/pl/lublin/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-portugalskiego

Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2015 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba było go nie kroić na ćwirci.
Rozwiń
ast
ast (16 września 2015 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Park Ludowy był OK zanim postawiono na nim parking dla firmy Targi Lublin S.A, która w żaden sposób nie służy przeciętnemu mieszkańcu Lublina.

Ok-to ten park nie jest juz od 20-stu lat....Jest nadzieja,że coś sie tam zmieni.

W chwili obecnej trudno nazwać TO parkiem.

Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2015 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto już odnowiło park ludowy zezwalając na budowę budynku targów
Rozwiń
mika
mika (16 września 2015 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe ile drzew zostanie wyciętych przy okazji tej rewitalizacji. Bo słowo rewitalizacja w ustach prezydenta Żuka brzmi dziwnie niebezpiecznie. Co to znaczy makiety roślin? W parku mają być prawdziwe rośliny, głównie drzewa. Żeby tylko nie było tak, że zostanie wyciętych dużo drzew a w ich miejscach posadzą jakieś rachityczne krzewy i inne roślinki. Po za tym Park Ludowy i tak wystarczająco ucierpiał w wyniku budowy ulicy Stadionowej, kiedy to, przypominam to właśnie obecne władze miasta wycięły prawie 400 drzew i to w okresie lęgowym ptaków. Także ja bym się z tej rewitalizacji tak nie cieszył bo nie wiadomo co zastaniemy w parku po jej zakończeniu.

Czy autor  w/w  wpisu wie jak to było z parkiem ! czy widział ten teren zanim rozpoczęto w czynie społecznym jego urządzanie !!! Człowieku to teren na którym nie powinno być parku tylko zalew lub staw !  dzisiaj ktoś bez pojęcia wznieca swoim bełkotem i woła o litość dla drzew, które tam wegetują od posadzenia ! Dzisiaj duży staw który będzie jako retencja dało by efekt, że nowe nasadzenia będą rosły. Tekst w/w jest bełkotem typa bez pojęcia zwanego pseudo ekolog za moje pieniądze do sracza z nim

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!