Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 lipca 2021 r.
18:06

Lublin. Znamy nominowanych do nagród kulturalnych miasta

Autor: Zdjęcie autora drs
0 0 A A
Wśród nominowanych do tytułu Mecenasa Kultury za rok 2020 jest firma wspierająca Carnaval Sztukmistrzów
Wśród nominowanych do tytułu Mecenasa Kultury za rok 2020 jest firma wspierająca Carnaval Sztukmistrzów (fot. archiwum/MK)

Znamy nominowanych do tegorocznych nagród kulturalnych przyznawanych przez miasto. Spośród nich zostaną wybrani laureaci w czterech kategoriach. Zwycięzcy mają być ogłoszeni na początku września

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rekomendowanych do nagród wskazała siedmioosobowa komisja, której przewodniczy Leszek Mądzik, a zasiadają w niej także Dariusz Boruch, Iwona Hofman, Agnieszka Jarmuł, Anna Nawrot, Artur Popek oraz ks. Alfred Wierzbicki.

Za najważniejszą kategorię uchodzi Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za rok 2020. Nominowano do niej trzy osoby. Pierwszą z nich jest Piotr Bańka, reżyser dźwięku, kompozytor i producent. Komisja doceniła go za stworzenie biblioteki efektów dźwiękowych, realizację i montaż albumu „Maliszewski i Siatkowski – String Quartets” i za muzykę do pokazu „Czarcia Łapa” wyświetlanego w miejskiej fontannie.

Zuzanna Budzyńska, skrzypaczka, popularyzatorka muzyki Henryka Wieniawskiego, została nominowana za zdobycie na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Kanadzie, Danii i Wielkiej Brytanii. W gronie nominowanych jest też malarka Małgorzata Pawlak, którą w zeszłym roku doceniono Grand Prix wrocławskiego Konkursu Gepperta a także wyróżnieniem „Żurawie” w kategorii obraz.

Szansę na Nagrodę Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2020 r. mają w tym roku dwie instytucje i jedna osoba. Komisja doceniła Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” za „nieustannie rozwijaną współpracę ze społecznością lokalną”, całoroczne obchody pięciolecia, działania na rzecz osób głuchych oraz autorskie cykle wydarzeń.

Waldemar Tatarczuk, performer i dyrektor Galerii Labirynt został nominowany za popularyzację sztuki współczesnej oraz „odważne i bezkompromisowe podejmowanie trudnych i zaangażowanych społecznie tematów” w tym wystawy poświęcone osobom LGBT i protestom kobiet.

W tej samej kategorii nominowana jest też Wschodnia Fundacja Kultury „AKCENT” za wydanie wielkiej antologii „Na pograniczu narodów i kultur. Polska- Europa-Ameryka”, za spotkania literackie oraz „konsekwentne promowanie, wspieranie i prezentację dzieł wybitnych twórców z dziedziny literatury, filozofii, muzyki, sztuk plastycznych, historii sztuki i teatru”.

Jak co rok przyznane mają być również Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności. Nominację do niej dostały trzy osoby. Pierwszą z nich jest Teresa Księska-Falger, pianistka i popularyzatorka muzyki, za organizację wielu wydarzeń, promocję muzyki klasycznej oraz kształcenie i promowanie młodych talentów.

Nominację dostał również Lechosław Lameński, historyk sztuki, krytyk i znawca polskiej sztuki współczesnej, za 45 lat pracy, ponad 300 artykułów, recenzji, wstępów do katalogów oraz książki poświęcone polskiej sztuce i jej twórcom.

W tej samej kategorii nominowana została też Elżbieta Łazowska-Cwalina, animatorka i mecenas kultury, założycielka restauracji Hades Szeroka, doceniona m.in. za „współtworzenie i wspieranie lubelskiego środowiska artystycznego” oraz ponad 2,5 tys. niekomercyjnych wydarzeń.

Ostatnią kategorią jest Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury za rok 2020. Tu nominacje są dwie. Jedna dla browarów Perła m.in. za wspieranie Innych Brzmień i Carnavalu Sztukmistrzów, druga dla PKO BP m.in. za wspieranie Teatru Starego, w tym premiery spektaklu „Kimberly Akimbo”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam rzuciła w środę osiem bramek

Rzuty karne w Lubinie, brązowy medal MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin przegrał po rzutach karnych z KGHM MKS Zagłębie Lubin i zakończył sezon na trzecim miejscu.

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty