wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Matura 2016 i egzamin szóstoklasisty. Kuratorium podało terminy

Dodano: 24 stycznia 2016, 08:15

Kuratorium Oświaty podało harmonogram tegorocznych egzaminów w gimnazjach i szkołach średnich. Egzamin szóstoklasistów odbędzie się po raz ostatni. W przyszłym roku ministerstwo chce z niego zrezygnować

Ostatni egzamin szóstoklasistów odbędzie się 5 kwietnia. Tego dnia uczniowie będą musieli zmierzyć się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. Dla osób, które w tym terminie nie będą mogły podejść do testów np. z powodu choroby, dodatkowym terminem będzie 2 czerwca.

Tegoroczni piątoklasiści egzaminem stresować już się nie muszą, bo minister edukacji zapowiedziała rezygnację z tej formy sprawdzianu. Uznano, że to niepotrzebny koszt w sytuacji, gdy test nie przekłada się na wyniki rekrutacji. Gimnazja mają obowiązek przyjęcia uczniów ze swojego rejonu. Te, które chcą werbować także innych uczniów, mogą opierać się na ocenach ze świadectw.

Gimnazjaliści testowani

W tym roku egzamin gimnazjalny rozpocznie się 18 kwietnia o godz. 9 zmaganiami z historii i wiedzy o społeczeństwie. W tym samym dniu uczniowie zmierzą się także z językiem polskim. 19 kwietnia czeka ich część matematyczno-przyrodnicza, a dzień później egzamin z języka obcego nowożytnego. Terminem dodatkowym jest 1–3 czerwca.

Majowa matura

Maturę na poziomie podstawowym uczniowie będą pisać 4, 5 i 6 maja. W tych dniach odbędą się egzaminy z języka polskiego, matematyki i angielskiego. Od 9 do 13 maja absolwenci szkół średnich zmierzą się z rozszerzoną matematyką, językiem niemieckim, wiedzą o społeczeństwie, biologią, chemią, językiem łacińskim i kulturą antyczną, historią muzyki, filozofią i geografią. Dwa ostatnie tygodnie matur (16–24 maja) to egzaminy z fizyki i astronomii, historii, informatyki, historii sztuki i języków: rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, kaszubskiego, łemkowskiego i języków mniejszości narodowych.

Ustne egzaminy dojrzałości odbywać będą się od 1 do 17 czerwca. Maturzyści, którzy przystąpili do egzaminów, ale nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu w części ustnej, będą mogli poprawić się między 24 a 26 sierpnia. Ci, którym nie poszła część pisemna, będą mogli próbować ponownie 23 sierpnia.

Zdają zawodowo

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe dla uczniów, którzy dostaną świadectwa w kwietniu lub czerwcu, zaplanowano na 20 czerwca (etap pisemny). Uczniowie techników do egzaminu praktycznego podejdą 21 i 22 czerwca, a uczniowie zawodówek od 27 czerwca do 4 lipca.

5 kwietnia
egzamin szóstoklasistów

18 kwietnia
egzamin gimnazjalny

4 maja
matura pisemna

1 czerwca
matura ustna

20 czerwca
egzaminy zawodowe

Iks
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Iks
Iks (24 stycznia 2016 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uwazam, ze likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty to bardzo dobry pomysl. Sprawdzian ten niczego za soba nie niesie, poza stresem dla uczniow i ogromem dodatkowej pracy dla nauczycieli. W obecnej syt
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2016 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Likwidacja obiektywnej selekcji do gimnazjum- absurd. Nie można porównywać świadectw z różnych szkół, bo oceny są stawiane nieobiektywnie. Jak się powiedziało A i wprowadziło gimnazja, to trzeba powiedzieć B i dać możliwość obiektywnej selekcji. W takim systemie moja dziecka wylądowałaby w rejonowym gimnazjum, które nie tylko, że nie rozwija wiedzy i umiejętności, to nawet je zmniejsza, zaś ponad 50% uczennic szkoły nie kończy, bo rodzi dzieci i ja rzuca po skończeniu 18 lat. Dzięki egzaminowi młoda zdobyła 98% punktów i pomimo zemsty polonistki, mogła pójść do b. dobrego, choć może nie elitarnego gimnazjum i ma szanse na jakąś przyszłość. Skoro jest likwidowany egzamin państwowy (tylko w imię czego?????) to gimnazja powinny wprowadzić własne egzaminy. Świadectwa nie zawsze odzwierciedlają faktyczny poziom uczniów.
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2016 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
matura ustna z j.polskiego i obcego nowożytnego, zgodnie z harmonogramem CKE, będzie się odbywać w szkołach w maju od 4 do 27
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!