piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Miasto da pieniądze na kulturę. 4,77 mln zł do rozdzielenia w konkursach

Dodano: 21 listopada 2016, 16:38
Autor: Dominik Smaga

4,77 mln zł chce rozdzielić miasto w formie dotacji do przedsięwzięć kulturalnych. O fundusze trzeba będzie walczyć w konkursach. Pierwszy z konkursów, z pulą 800 tys. zł, już ogłoszono. Dotyczy imprez w dzielnicach, miasto chce pokrywać nawet 90 proc. ich kosztów

Jak co rok miejskie pieniądze przeznaczone na dotacje do kultury podzielone są na kilka „worków”, a najwięcej funduszy – dokładnie 3,7 mln zł – jest w tym nazwanym „Miasto kultury” i zarezerwowanym dla wydarzeń mających większy rozmach.

Na razie miasto otwiera nieco skromniejszy „worek”, ten przeznaczony na wydarzenia organizowane w dzielnicach. W tej puli do rozdzielenia jest okrągły milion, a większość tej kwoty, dokładnie 800 tys. zł ma być rozdzielona już teraz. Pieniądze wesprą te wydarzenia, które zyskają najlepsze oceny w ogłoszonym właśnie konkursie na dotacje.

Ogłaszając konkurs miasto zastrzegło, jakie wydarzenia będą mieć większe szanse na wsparcie. To projekty włączające mieszkańców w przyszłoroczne obchody 700-lecia Lublina. Ale też wydarzenia cykliczne, będące kontynuacją wcześniejszych działań, „wprowadzające innowacyjne rozwiązania” i wpisujące się w programy „Dzielnice Kultury”, „Kultura i edukacja”, „Lublin dla dzieci”, „Przestrzenie dla kultury” oraz „Nowa lokacja – Lublin 2017”. Pasujące do tych opisów wydarzenia mają być hojniej punktowane przez komisję.

To liczba punktów ma decydować o tym kto dostanie pieniądze, a kto nie. Punkty będą przyznawane m.in. za kwalifikacje twórców, ale też za finansowe oczekiwania organizatorów: im mniejszy procent kosztów chcą pokrywać z miejskiej kasy, tym więcej punktów dostaną w tym kryterium.

Do 9 grudnia miasto ma czekać na projekty (zajmuje się tym Wydział Kultury przy Złotej 2), później weźmie się za ich ocenę. Wyniki mamy poznać 30 grudnia.

Najchudszym „workiem” z pieniędzmi na dotacje do kultury, jest ten przeznaczony na tworzenie kolekcji sztuki współczesnej. Jest w nim 70 tys. zł.

Czytaj więcej o: Lublin pieniądze kultura
Użytkownik niezarejestrowany
kryk
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 listopada 2016 o 23:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szymkowi dać na malowanie siusiaków
Rozwiń
kryk
kryk (21 listopada 2016 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a kultura tu podobno jest, świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2016 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kultura, która sama się nie potrafi sfinansować nie warta jest funta kłaków. Bywam w wielu wspaniałych miejscach, które nie dostają złotówki a na spektaklach/koncertach brakuje miejsc. Ale cóż wiernych ludzi"kultury" trzeba spłacic patrz-teatr pani J.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!