wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Miasto zaproponuje zmiany nazw ulic w Lublinie. Są już propozycje nowych

Dodano: 10 kwietnia 2017, 20:08
Autor: Dominik Smaga

Przemianowanie czterech ulic wymusza tzw. ustawa dekomunizacyjna.
Przemianowanie czterech ulic wymusza tzw. ustawa dekomunizacyjna. (fot. Maciej Kaczanowski)

Zmianę nazw czterech ulic: Hempla, Herc, Szymańskiego i Wójtowicza zaproponuje Ratusz lubelskim radnym. Głosowanie w tej sprawie planowane jest na maj. Nazwę zmienić ma również ul. Bolesława Ducha, ale z zupełnie innego powodu

Przemianowanie czterech ulic wymusza tzw. ustawa dekomunizacyjna. Nakazuje ona zmianę nazw, które upamiętniają „osoby, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny”, w tym „odwołują się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989”.

Gotowa jest już propozycja zmian. – Ulica Hempla miałaby się stać ul. Kołłątaja, jako jej naturalne przedłużenie. Dla ul. Szymańskiego nowa nazwa to ul. Skryta, a dla dzisiejszej ul. Wójtowicza jest to ul. Emila Czaplińskiego – wylicza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Odcinek ul. Herc między al. Witosa i Chemiczną nosiłby imię Anny Walentynowicz, a odcinek od al. Witosa do Drogi Męczenników Majdanka stałby się ul. Hanki Ordonówny.

Takie propozycje zaakceptował już działający w Ratuszu zespół ds. nazewnictwa ulic. – Ale decyzja należy do Rady Miasta. Głosowania mają się odbyć w maju – zastrzega Halina Danczowska, przewodnicząca zespołu. Ale zanim nowymi nazwami zajmie się Rada Miasta, propozycje zmian muszą być zaopiniowane przez właściwe rady dzielnic.

Miotła dekomunizacji może ominąć pl. Seidlera, ul. Obrońców Pokoju i ul. Raabego. Miejski zespół ds. nazewnictwa uznał, że w tym przypadku zmiany nie są zasadne. – Ulica Raabego ostała się nawet w Warszawie – wyjaśnia Danczowska. Możliwe jest jednak, że nazwy te zmieni wojewoda, który od jesieni będzie mieć do tego prawo na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Z zupełnie innego powodu, niezwiązanego z dekomunizacją, nazwę zmienić ma ul. Bolesława Ducha. – Ta nazwa jest błędna, generał miał na imię Bronisław. Potwierdza to rocznik oficerski z 1932 r., a to wiarygodne źródło – mówi Danczowska.

Ustawa

Weszła w życie 2 września i dała samorządom rok na przemianowanie ulic. Po upływie tego czasu wojewodowie będą mogli sami zmieniać nazwy, których nie pozbyli się wcześniej lokalni radni. Ta sama ustawa mówi też, że dokumenty ze starymi nazwami nie muszą być wymieniane na nowe. Przy ul. Hempla stały meldunek mają teraz 74 osoby, przy Wójtowicza 83, przy Szymańskiego 41, zaś przy ul. Herc 140 osób.

Młodzi na tropie

Do wyszukiwania ulic, którym trzeba „zdekomunizować” nazwy zachęcana jest nawet młodzież i to przez Kancelarię Sejmu, która prowadzi rekrutację do Sejmu Dzieci i Młodzieży zbierającego się w Dzień Dziecka. Na posiedzenie zaproszonych ma być 230 dwuosobowych zespołów, które najlepiej wywiążą się z zadania polegającego na „odnalezieniu w ich najbliższym otoczeniu miejsca, którego nazwa powinna zostać zmieniona zgodnie z przepisami ustawy” i zaproponowaniu nowej nazwy „odwołującej się do pamięci o bohaterze lokalnym”.

Można też wskazać miejsce dotąd bezimienne. Efektem tego wezwania jest złożony do prezydenta wniosek uczniów jednego z liceów, by ul. Raabego przemianować na ul. Ludwika Christiansa. Inni uczniowie chcą zmiany nazwy os. XXX-lecia, ale tu samorząd nie ma nic do powiedzenia.

Czytaj więcej o: Lublin ulice ustawa dekomunizacyjna
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 maja 2017 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moze zamiast zmienic nazwe ul Szymanskiego na ul Skryta nalezy wyremontowac.Nowa nazwa pasuje do aktualnego stanu ulicy zeby ja skryc.Radni dzielnicy moze tez by sie zainteresowali.
Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2017 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lucyny Herc od strony Chemicznej to powinna nosić nazwę "ul. Łączników Stabilizatora".
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 22:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A nie prościej wymienić Jana Hempla na lubelskiego architekta Jakuba Hempla? :)
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 19:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To może ulica " zamachu smoleńskiego" Wtedy będzie wiadomo że jak Po dojedzie do władzy to znowu będą wyrzucać pieniądze w błoto
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z Lipowem?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!