Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2015 r.
14:12

Miasto Żydowskie. Nowy portal internetowy o historii Lublina

Autor: Zdjęcie autora reda
1 8 A A
9 listopada 2015 17:00
Bohaterka poniedziałkowego spotkania. Maszyna do pisania z hebrajskimi czcionkami. Przekazała ją do ośrodka rodzina lubelskich Żydów z USA. To rodzeństwo: Michał, Irena i Józef Hochman. W 1968 roku z rodzicami wyemigrowali z Polski, jedną z rzeczy jaką zabrali była maszyna. Zaraz po wojnie kupił ją ojciec darczyńców, sprzedający powiedział, że pochodzi ona z redakcji „Lubliner Tugblat”, lubelskiej gazety ukazującej się przed wojną w języku jidisz. W tym roku maszyna została wysłana z Nowego Jorku do Polski (za FB Domu Słów)
Bohaterka poniedziałkowego spotkania. Maszyna do pisania z hebrajskimi czcionkami. Przekazała ją do ośrodka rodzina lubelskich Żydów z USA. To rodzeństwo: Michał, Irena i Józef Hochman. W 1968 roku z rodzicami wyemigrowali z Polski, jedną z rzeczy jaką zabrali była maszyna. Zaraz po wojnie kupił ją ojciec darczyńców, sprzedający powiedział, że pochodzi ona z redakcji „Lubliner Tugblat”, lubelskiej gazety ukazującej się przed wojną w języku jidisz. W tym roku maszyna została wysłana z Nowego Jorku do Polski (za FB Domu Słów)

W poniedziałek prezentacja nowego portalu „Lublin. Pamięć Miejsca - Miasto Żydowskie” i spotkanie poświęcone przedwojennej kulturze lubelskich Żydów. Wstęp gratis, a dla pierwszych 50 uczestników – pamiątka z przeszłości.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W trakcie spotkania opowiemy o tym jak wyglądało bogate życie kulturalne Żydów lubelskich.

Zaprezentujemy również maszynę do pisania z hebrajskimi czcionkami, która znajdowała się w redakcji przedwojennej gazety “Lubliner Tugblat” oraz oryginalny egzemplarz tej gazety z 1929 roku – zachęcają organizatorzy z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” i zapraszają 9 listopada na godz. 17 (ul. Grodzka 21) osoby, które dużo wiedzą na temat historii Lublina jak i te, które dopiero zaczynają interesować się tą tematyką.

W poniedziałek będzie okazja zapoznać się z pierwszymi informacjami, które będą gromadzone na portalu „Lublin. Pamięć Miejsca - Miasto Żydowskie”.

– Poprzez zagadnienia takie jak - Kina, teatry i widowiska, Literatura, Prasa, publicystyka i radio, Drukarstwo, Muzyka i Sport staramy się przybliżyć dorobek kulturalny żydowskich mieszkańców naszego miasta. Kolejne podstrony portalu będą prezentowane sukcesywnie do końca 2017 roku – tłumaczą autorzy zagadnień ilustrowanych stworzonymi specjalnie na potrzeby portalu rysunkami i infografikami, materiałami edukacyjnymi i multimedialnymi: filmami, fotografiami, nagraniami wspomnień mieszkańców Lublina, mapami, trójwymiarowymi makietami miasta, rycinami, wycinkami prasowymi.

Treści portalu powstały w oparciu o monografie, artykuły i opracowania naukowe oraz popularnonaukowe, a także artykuły prasowe, różnego rodzaju afisze informacyjne i literaturę piękną. Użytkownik znajdzie tu definicje trudnych terminów, ciekawostki i biogramy ważnych postaci.

Na pierwszych pięćdziesięciu uczestników spotkania czeka pamiątkę: przetłumaczony na polski numer „Lubliner Tugblat” z dnia 2 grudnia 1929 roku.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 listopada 2015 o 23:58
o ile dobrze pamiętam to jest Polskie miasto i zawsze takie było. Poprawnie powinno być redaktorzyno Polskie miasto
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 09:31

Już to kiedyś było:

W 1943 r niemcy zrobili wystawę ukazująca Lublin jako miasto niemieckie.....

Avatar
Galon z Galicyi / 9 listopada 2015 o 08:30

Co do tych imigrantów - już Kazimierz Wielki raczył był wyrazić o lubelskich Żydach nieco odmienne zdanie... 

Ja tam nie ogarniam takiego podejścia. Nasz poczciwy Cesarz o starozakonnych mawiał "Moi Żydzi" ;)

Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 22:55
Lublin to POLSKIE miasto które kiedyś zamieszkiwali imigranci o wyznaniu mojżeszowym.
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 22:27
W trakcie spotkania nie zapomnijcie powiedziec jaka opinie maja zydzi o Polakach w swiecie ! " Nie zapominamy o wojnie. Cholokaust to Polska " Taka maja o nas opinie. A my im dalej wchodzmy w d... !!!!!
Avatar
krzesimir / 8 listopada 2015 o 19:36

Lublin to polskie miasto. Żydzi to imigranci, którzy nie zintegrowali się.

Avatar
ooooola / 8 listopada 2015 o 18:55

"W trakcie spotkania opowiemy o tym jak wyglądało bogate życie kulturalne Żydów lubelskich." no nie do pomyślenia w tej przedwojennej antystemickiej polsce, czasem sie dziennikarz nie pomylił? Czy Ci żydzi pod pręgierzem nietolerancyjnych polaków bawili się w ukryciu? podziwiam te stalowe nerwy ja to bym tak nie mógł balować w kraju w którym każdy dybie na moje życie                                                            .nie chca zamiescic mojego komentarza - a napisałam, że Lublin nie jest żadnym żydowskim miastem!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 17:53
"W trakcie spotkania opowiemy o tym jak wyglądało bogate życie kulturalne Żydów lubelskich." no nie do pomyślenia w tej przedwojennej antystemickiej polsce, czasem sie dziennikarz nie pomylił? Czy Ci żydzi pod pręgierzem nietolerancyjnych polaków bawili się w ukryciu? podziwiam te stalowe nerwy ja to bym tak nie mógł balować w kraju w którym każdy dybie na moje życie.
Avatar
Gość / 17 listopada 2015 o 23:58
o ile dobrze pamiętam to jest Polskie miasto i zawsze takie było. Poprawnie powinno być redaktorzyno Polskie miasto
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 09:31

Już to kiedyś było:

W 1943 r niemcy zrobili wystawę ukazująca Lublin jako miasto niemieckie.....

Avatar
Galon z Galicyi / 9 listopada 2015 o 08:30

Co do tych imigrantów - już Kazimierz Wielki raczył był wyrazić o lubelskich Żydach nieco odmienne zdanie... 

Ja tam nie ogarniam takiego podejścia. Nasz poczciwy Cesarz o starozakonnych mawiał "Moi Żydzi" ;)

Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 22:55
Lublin to POLSKIE miasto które kiedyś zamieszkiwali imigranci o wyznaniu mojżeszowym.
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 22:27
W trakcie spotkania nie zapomnijcie powiedziec jaka opinie maja zydzi o Polakach w swiecie ! " Nie zapominamy o wojnie. Cholokaust to Polska " Taka maja o nas opinie. A my im dalej wchodzmy w d... !!!!!
Avatar
krzesimir / 8 listopada 2015 o 19:36

Lublin to polskie miasto. Żydzi to imigranci, którzy nie zintegrowali się.

Avatar
ooooola / 8 listopada 2015 o 18:55

"W trakcie spotkania opowiemy o tym jak wyglądało bogate życie kulturalne Żydów lubelskich." no nie do pomyślenia w tej przedwojennej antystemickiej polsce, czasem sie dziennikarz nie pomylił? Czy Ci żydzi pod pręgierzem nietolerancyjnych polaków bawili się w ukryciu? podziwiam te stalowe nerwy ja to bym tak nie mógł balować w kraju w którym każdy dybie na moje życie                                                            .nie chca zamiescic mojego komentarza - a napisałam, że Lublin nie jest żadnym żydowskim miastem!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 17:53
"W trakcie spotkania opowiemy o tym jak wyglądało bogate życie kulturalne Żydów lubelskich." no nie do pomyślenia w tej przedwojennej antystemickiej polsce, czasem sie dziennikarz nie pomylił? Czy Ci żydzi pod pręgierzem nietolerancyjnych polaków bawili się w ukryciu? podziwiam te stalowe nerwy ja to bym tak nie mógł balować w kraju w którym każdy dybie na moje życie.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 0 0

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 8 3

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 14 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 218 8

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 4 7

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 7

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 5

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 8 6

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 3

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!