piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Miejskie rowery wkrótce znikną z ulic. Kiedy wrócą?

Dodano: 30 listopada 2016, 07:40
Autor: Dominik Smaga

Na koniec października (świeższymi danymi miasto wczoraj nie dysponowało) w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego zarejestrowanych było 64 234 użytkowników (fot. Maciej Kaczanowski)
Na koniec października (świeższymi danymi miasto wczoraj nie dysponowało) w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego zarejestrowanych było 64 234 użytkowników (fot. Maciej Kaczanowski)

Dziś kończy się trzeci sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. Jutro wszystkie jednoślady trafią do magazynu, a na ulice powrócą wiosną. W przyszłym roku miasto nie zamierza rozbudowywać sieci wypożyczalni. Nie ma też decyzji o zmianie ich lokalizacji.

Rowery i tak zostały na ulicach dłużej, niż to planowano, bo teoretycznie ich sezon kończy się wraz z ostatnim dniem października. Ale wtedy pogoda nadal sprzyjała jeździe na dwóch kółkach, więc sezon przedłużono o miesiąc. Teraz jednoślady znikają na dobre, a zimą mają być poddane zabiegom konserwacyjnym.


Nowy sezon, zgodnie z umową, powinien się zacząć 1 kwietnia, ale nie jest wykluczone, że jeśli wiosna się pospieszy, to system zostanie uruchomiony wcześniej. Ładna pogoda pozwoliła rozpocząć przed czasem zarówno drugi, jak i trzeci sezon.


Swój trzeci rok Lubelski Rower Miejski kończy w rekordowej obsadzie 891 jednośladów, w tym 20 rowerków dla dzieci. A sieć wypożyczalni rozrosła się już do 90 punktów, w tym 5 w Świdniku, którego mieszkańcy mogą korzystać z systemu na tych samych zasadach, co rowerzyści z Lublina.


Nie zanosi się jednak na to, by sieć wypożyczalni w przyszłym roku urosła. – Nie mamy planów rozbudowy systemu – przyznaje wprost Aleksander Wiącek, asystent prezydenta miasta ds. polityki rowerowej i pieszej. Pieniędzy na rozbudowę nie ma w przedstawionym przez prezydenta projekcie budżetu Lublina na rok 2017.


Miasto nie zdecydowało się jak dotąd na zmiany na mapie stacji, choć – zgodnie z umową z operatorem systemu, spółką Nextbike – może zażądać przestawienia pięciu stacji rocznie, nie ponosząc żadnych kosztów takiej przeprowadzki. Niedawno urzędnicy nie wykluczali, że przeniosą najmniej popularne wypożyczalnie, jak np. tę na ul. Zbożowej, czy przy Nałęczowskiej.


– Mieliśmy sygnały od mieszkańców tych okolic, że stacje jednak są im potrzebne – przyznaje Wiącek. Teraz nie mówi się już o przeniesieniu stacji – Nie ma takich decyzji.


Przeprowadzek może i nie będzie, ale zanosi się na powroty. W rejon skrzyżowania ul. Muzycznej i Szczerbowskiego wrócić ma stacja przeniesiona na czas prac drogowych na ul. Głęboką. Wiosną znów mają działać dwie wypożyczalnie, które zdemontowano z powodu robót na Czechowie. A stacja, która stała przed „pedetem” ma być ustawiona w miejscu, w którym od początku była planowana, czyli obok Poczty Głównej.

Czytaj więcej o: Lublin rower miejski
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
cyklista
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 listopada 2016 o 17:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@gość przykra akcja. Ja akurat jeżdżę indianą moena miejską i sobie chwalę, jazdę po drogach bo jest szybciej. Ale pierwszą rzeczą jest dobre oświetlenie z przodu i z tyłu
Rozwiń
Gość
Gość (30 listopada 2016 o 14:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...i bardzo dobrze - nareszcie skończy się ułatwianie łamania przepisów tym pseudocyklistom któych na rower nie stać - dość łamania przepisów i dosłownie kości - ok. 2 tyg. temu najechał z tyłu na mnie taki pędzący ....... o przepraszam i w nogi - efekt złamana kość śródstopia czy w tym przypadku władze Lublina wypłacą mi odszkodowanie????- to takie pytanie retoryczne.....
Rozwiń
cyklista
cyklista (30 listopada 2016 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie, nie i jeszcze raz nie....Przecieżna rowerze można jeździć rzez cały rok...
Rozwiń
Gość
Gość (30 listopada 2016 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ogłosić przetarg na prowadzenie rowerków przez firmę nA WŁASNE KONTO JAK TO JEST W UCZCIWYM ŚWIECIE ( CZYTAJ W ue ). bO ILE LAT MOŻNA ŚLIZGAĆ SIĘ NA TYŁKU PODATNIKÓW. jEŻELI TE DANE CO PODAJE rATUSZ - PONAD MILION KLIENTÓW / ROK TO KAŻDY TAKI BIZNES PRZTULI DO SIEBIE I NIE BDZIE SZUKAĆ STOŁKA W rn pzu JAK TO CZYNILI poKRAKI AŻ pOSZLI DO SRAKI.
Rozwiń
Gość
Gość (30 listopada 2016 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co do magazynu wywieźć tam gdzie ciepło i wynajać nie mrozić kapitału
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!