środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Minimum 15 lat pracy żeby w ogóle dostać emeryturę. PiS szykuje zmiany w systemie

Dodano: 20 marca 2017, 13:09
Autor: Paweł Puzio

Wśród kilkunastu propozycji znalazł się pomysł, aby prawo do emerytury przysługiwało dopiero po przepracowaniu 15 lat. Na tym nie koniec.
Wśród kilkunastu propozycji znalazł się pomysł, aby prawo do emerytury przysługiwało dopiero po przepracowaniu 15 lat. Na tym nie koniec. (fot. Archiwum)

PiS przymierza się do zmian w systemie emerytalnym. Jednym z pomysłów rządu Beaty szydło jest wprowadzenie nowych ograniczeń. Emerytura przysługiwałaby tylko tym, którzy przepracowali minimum 15 lat. – To niebezpieczny pomysł – ostrzegają przedsiębiorcy i związkowcy.

Propozycje zmian w ustawie o emeryturach i rentach wiceminister Marcin Zieleniecki przedstawił na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wśród kilkunastu propozycji znalazł się pomysł, aby prawo do emerytury przysługiwało dopiero po przepracowaniu 15 lat. Na tym nie koniec.

– Gdyby spełniły się zapowiedzi ministra, to w polskim systemie emerytalnym zacznie obowiązywać zasada, że zgromadzone składki są podstawą do emerytury, ale nie dla wszystkich. Jeśli komuś zabraknie do wymaganego limitu np. miesiąca pracy, to nie nabędzie prawa do emerytury, a składki wpłacane przez lata przepadną – mówi Tomasz Fulara z Lubelskiego Forum Pracodawców. 

– Pomysł przedstawiony przez ministra Zielenckiego nie jest nowy. Już raz był podnoszony, ale minister Rafalska, jego szefowa, zdecydowanie się odcięła od tej koncepcji. Jego powrót świadczy tylko o jednym, o braku komunikacji w rządzie Beaty Szydło – komentuje Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Pomysł rzeczywiście wciąż powraca. W 2016 r. ZUS zebrał pomysły fachowców na temat reformy polskiego systemy emerytalnego. Na ich kanwie powstały dwie księgi – biała i zielona. Tam także jest przedstawiony wymóg okresu składkowego na poziomie 15 lub nawet 20 lat. Ma to m.in. zapobiec dużej liczbie niskich emerytur niewystarczających na życie powyżej progu ubóstwa. W zielonej księdze zapisano również, że jeżeli ktoś nie spełni wymogów emerytalnych, to jego składki w ZUS zostaną wypłacone jednorazowo lub w ratach. W żadnym przypadku nie przepadną, jak to teraz sugeruje minister Zieleniecki.

– Zdaniem OPZZ, to próba zawłaszczenia pieniędzy przyszłych emerytów. Skoro od 18 lat każdy ubezpieczony wie, że wysokość emerytury zależy od jego wpłat na konto w ZUS, to jakim prawem ma to być zmienione? – pyta Szumlewicz.

– Już sam fakt przedstawiania takiego pomysł jest niebezpieczny. Grozi zburzeniem podstawy systemu emerytalnego - solidarności pokoleń – dodaje Tomasz Fulara.

Eksperci mają nadzieję, że wiceminister wycofa się z tego pomysłu. Rozstrzygnięcia mają zapaść do końca roku, a zmiany mają obowiązywać od 2018 r.

Czytaj więcej o: ZUS emerytura system emerytalny
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
przyszła emerytka
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 marca 2018 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do przyszłej emerytki nie pracowałas a chciała bys za darmo nie ma nic pomysl nad soba leniu
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2018 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kto pracował uczciwie ma uczciwa emeryture kto sie opieprzał i pracowac nie chciał ma fige z makiem i to jest sprawiedliwe brawo ZUS
Rozwiń
przyszła emerytka
przyszła emerytka (26 kwietnia 2017 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czysta kradzież,
Rozwiń
Eustachy
Eustachy (21 marca 2017 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"ok ale proporcjonalność dolat przepracowanych a nie 10 lat prace 1000zł a 30 lat 1200zł to jest nieporozumienie i zaproszenie do pracy na CZARNO" Mylisz się. 10 lat za pracę to 800zł netto. 30 lat pracy to 2300 brutto. 
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ok ale proporcjonalność dolat przepracowanych a nie 10 lat prace 1000zł a 30 lat 1200zł to jest nieporozumienie i zaproszenie do pracy na CZARNO
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!