poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Ministerstwo broni m.in. Muzeum na Majdanku po zarzutach TVP Lublin

Dodano: 9 lutego 2018, 07:56
Autor: toma

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2018, 21:42
Na antenie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zaapeluje do ministra kultury o zmianę nazwy muzeum. Otrzymał odpowiedź
Na antenie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zaapeluje do ministra kultury o zmianę nazwy muzeum. Otrzymał odpowiedź

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reaguje na ataki na muzea działające na terenach dawnych obozów zagłady. Chodzi m.in. o Państwowe Muzeum na Majdanku, któremu zarzucano brak w oficjalnej nazwie przymiotnika „niemiecki”

Na stronie internetowej resortu pojawił się komunikat dotyczący wybranych muzeów martyrologicznych w Polsce. We wstępie wymienionych jest osiem Pomników Zagłady objętych ustawową ochroną prawną. Wśród nich jest m.in. Państwowe Muzeum na Majdanku, którego – co podkreślono w komunikacie – oficjalna nazwa funkcjonuje od początku jego powołania i wynika z obowiązujących przepisów prawa. Na liście znajdują się także będące oddziałami lubelskiej instytucji byłe niemieckie obozy zagłady w Sobiborze i Bełżcu.

- Wszystkie Pomniki Zagłady używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”, „nazistowskie Niemcy”, „niemieckie obozy” itp. Na stronie internetowej każdej z tych placówek jest to dostępna informacja. Nikt z odwiedzających te muzea nie może mieć wątpliwości, kim były ofiary, a kim sprawcy Holocaustu. To właśnie dzięki staraniom tych placówek, a w większości wypadków z ich inicjatywy, rozpoczęło się rugowanie niedookreślonego pojęcia „nazi” z dyskursu publicznego na świecie. To muzea martyrologiczne pierwsze podjęły nierówną walkę z określeniem „polskie obozy śmierci” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo podkreśla także, że w 2012 roku wszystkie te muzea przeniosły swoje strony internetowe na domeny .eu lub .org z domen .pl, aby dodatkowo zminimalizować ryzyko błędnego kojarzenia byłych obozów z Polską.

- Wszystkim pracownikom i dyrektorom muzeów martyrologicznych w Polsce należą się wielkie wyrazy uznania za pełną poświęcenia pracę na rzecz dokumentowania i edukacji o prawdzie nt. Holocaustu. Podczas gdy większość krytyków ich działań ten temat dotyka okazjonalnie, ludzie Ci poświęcają całe swoje życie zawodowe na dawanie świadectwa prawdzie i jednoczesne łagodzenie wszelkich sporów i aktów agresji poprzez rzetelną informację i pracę edukacyjną – informuje resort.

Odpowiedź na zarzuty

Komunikat to głos w burzliwej w ostatnich dniach dyskusji na temat, który poruszano m.in. na antenie TVP Lublin. W poniedziałkowym wydaniu programu „Tu i teraz. Widzę, słucham, pytam” prowadzonym przez dyrektora lubelskiego ośrodka Ryszarda Montusiewicza zaatakowano władze muzeum na Majdanku. Prowadzący za skandal uznał brak w nazwie instytucji określenia „były niemiecki obóz”. Skrytykował też to, że takie informacje nie pojawiają się w wydawanych przez placówkę broszurach.

– Ze zdumieniem zobaczyliśmy, w jaki absurdalny, nieprawdziwy, niedokładny i nienazywający rzeczy po imieniu informowany jest ktoś, kto przyjeżdża, aby to miejsce poznać – mówił Montusiewicz.

Na antenie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zaapeluje do ministra kultury o zmianę nazwy muzeum. – Na nazwę, która jednoznacznie mówi o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Dlatego, że obrazkowo do ludzi trzeba mówić. Oni przez te wszystkie lata zaniedbań przyjęli narrację, która jednocześnie wychodziła z polskojęzycznych gazet. Należy to zmienić – zapowiadał Czarnek.

Pismo do ministra wysłał we wtorek. Zaproponował w nim nazwę: „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”.

Już po opublikowaniu oświadczenia ministerstwa głos znowu zabrał wojewoda. Nie zmienia swojego stanowiska w sprawie zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. – Moje intencje są bardzo proste, warto doprecyzować nazwę, żeby chociaż na piśmie oficjalnym pojawiała się również nazwa byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Ja nie widzę w tym żadnych wątpliwości, więc w ogóle się z tego nie wycofuję – mówi Czarnek.

Dodaje, że w piśmie do ministra sugerował rozważenie możliwości zmiany muzeum, a wniosek „nie dotyczył jakichkolwiek pretensji w stosunku do pracowników placówki”. Czarnek podkreślił, że do tej pory nie otrzymał odpowiedzi z ministerstwa.

Czytaj więcej o: Lublin Muzeum na Majdanku
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 dni temu o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obóz Niemiecki a Muzeum Polskie? Co się dziwić że mówi się o polskich obozach śmierci.
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2018 o 20:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czemu sie pejsaki nie pochwalą swoim wielkim uczonym Fritzem Haberem? zapomnieli żydowskie sklerozy, kto dokonal wielkiej syntezy najwiekszego dzieła chemicznego zyklonu B? co za podły naród
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2018 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sądząc po bucie żydów i jak traktują Polskę ,może jednak lepszy bedzie przymiotnik żydowski obóz zagłady w Majdanku? w koncu sejm senat adrian duda najpierw ich sie pyta o zgodę na ustawy ,a kneset sobie obraduje na wawelu ,to już q-wa polin
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2018 o 07:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież każdy wie że niemiecki. Chyba, że ktoś jełop.
Rozwiń
polak i Patriota...
polak i Patriota... (11 lutego 2018 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miała być dekomunizacja i deżydowiacja miejsc pamięci naszego wspaniałego narodu, ale prezes niestety nie ma możliwości panowania nad wszystkim i takie sytuacje kompromitują aparat partyjno-rządowy! Pan Wojewoda musi mieć możliwość nieskrepowanej działalności kulturalno-oświatowej na terenie swojego działania, ale jakieś ciemniaki z ministerstwa podcinają gałęzie na których cały kraj i prawdziwi patrioci siedzą! Przegląd kadry powinien być szybko ogłoszony. Nawet na wczorajszej Dziesiętnicy nie pokazano właściwego wektora należnych i koniecznych dla dobra Polski wektorów ! Ludzi wykształconych do przodu a lemingowską ciemnotę do roboty zagonić co to by narodowi zwróciła co zniszczyli!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!