Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2018 r.
7:56

Ministerstwo broni m.in. Muzeum na Majdanku po zarzutach TVP Lublin

Autor: Zdjęcie autora toma
16 20 A A
Na antenie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zaapeluje do ministra kultury o zmianę nazwy muzeum. Otrzymał odpowiedź
Na antenie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zaapeluje do ministra kultury o zmianę nazwy muzeum. Otrzymał odpowiedź

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reaguje na ataki na muzea działające na terenach dawnych obozów zagłady. Chodzi m.in. o Państwowe Muzeum na Majdanku, któremu zarzucano brak w oficjalnej nazwie przymiotnika „niemiecki”

Aktualizacja artykułu: 11 lutego 2018 r. 21:42
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na stronie internetowej resortu pojawił się komunikat dotyczący wybranych muzeów martyrologicznych w Polsce. We wstępie wymienionych jest osiem Pomników Zagłady objętych ustawową ochroną prawną. Wśród nich jest m.in. Państwowe Muzeum na Majdanku, którego – co podkreślono w komunikacie – oficjalna nazwa funkcjonuje od początku jego powołania i wynika z obowiązujących przepisów prawa. Na liście znajdują się także będące oddziałami lubelskiej instytucji byłe niemieckie obozy zagłady w Sobiborze i Bełżcu.

- Wszystkie Pomniki Zagłady używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”, „nazistowskie Niemcy”, „niemieckie obozy” itp. Na stronie internetowej każdej z tych placówek jest to dostępna informacja. Nikt z odwiedzających te muzea nie może mieć wątpliwości, kim były ofiary, a kim sprawcy Holocaustu. To właśnie dzięki staraniom tych placówek, a w większości wypadków z ich inicjatywy, rozpoczęło się rugowanie niedookreślonego pojęcia „nazi” z dyskursu publicznego na świecie. To muzea martyrologiczne pierwsze podjęły nierówną walkę z określeniem „polskie obozy śmierci” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo podkreśla także, że w 2012 roku wszystkie te muzea przeniosły swoje strony internetowe na domeny .eu lub .org z domen .pl, aby dodatkowo zminimalizować ryzyko błędnego kojarzenia byłych obozów z Polską.

- Wszystkim pracownikom i dyrektorom muzeów martyrologicznych w Polsce należą się wielkie wyrazy uznania za pełną poświęcenia pracę na rzecz dokumentowania i edukacji o prawdzie nt. Holocaustu. Podczas gdy większość krytyków ich działań ten temat dotyka okazjonalnie, ludzie Ci poświęcają całe swoje życie zawodowe na dawanie świadectwa prawdzie i jednoczesne łagodzenie wszelkich sporów i aktów agresji poprzez rzetelną informację i pracę edukacyjną – informuje resort.

Odpowiedź na zarzuty

Komunikat to głos w burzliwej w ostatnich dniach dyskusji na temat, który poruszano m.in. na antenie TVP Lublin. W poniedziałkowym wydaniu programu „Tu i teraz. Widzę, słucham, pytam” prowadzonym przez dyrektora lubelskiego ośrodka Ryszarda Montusiewicza zaatakowano władze muzeum na Majdanku. Prowadzący za skandal uznał brak w nazwie instytucji określenia „były niemiecki obóz”. Skrytykował też to, że takie informacje nie pojawiają się w wydawanych przez placówkę broszurach.

– Ze zdumieniem zobaczyliśmy, w jaki absurdalny, nieprawdziwy, niedokładny i nienazywający rzeczy po imieniu informowany jest ktoś, kto przyjeżdża, aby to miejsce poznać – mówił Montusiewicz.

Na antenie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zaapeluje do ministra kultury o zmianę nazwy muzeum. – Na nazwę, która jednoznacznie mówi o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Dlatego, że obrazkowo do ludzi trzeba mówić. Oni przez te wszystkie lata zaniedbań przyjęli narrację, która jednocześnie wychodziła z polskojęzycznych gazet. Należy to zmienić – zapowiadał Czarnek.

Pismo do ministra wysłał we wtorek. Zaproponował w nim nazwę: „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”.

Już po opublikowaniu oświadczenia ministerstwa głos znowu zabrał wojewoda. Nie zmienia swojego stanowiska w sprawie zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. – Moje intencje są bardzo proste, warto doprecyzować nazwę, żeby chociaż na piśmie oficjalnym pojawiała się również nazwa byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Ja nie widzę w tym żadnych wątpliwości, więc w ogóle się z tego nie wycofuję – mówi Czarnek.

Dodaje, że w piśmie do ministra sugerował rozważenie możliwości zmiany muzeum, a wniosek „nie dotyczył jakichkolwiek pretensji w stosunku do pracowników placówki”. Czarnek podkreślił, że do tej pory nie otrzymał odpowiedzi z ministerstwa.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 09:52
+1
Ryszard Montusiewicz powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie z TVP, za cenzurowanie i brak upublicznienia debaty z legalnymi posłami (Mucha vs Kruk), wybranymi przez Suwerena, i w telewizji opłacanej przez Państwo. Wojewoda Czarnek powinien podać się do dymisji, za to że na ten objaw cenzury pozwolił i pozwala. Szczypty honoru ludzie. Taki czas. Psujecie transparentność.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 07:26
Obóz Niemiecki a Muzeum Polskie? Co się dziwić że mówi się o polskich obozach śmierci.
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 20:11
a czemu sie pejsaki nie pochwalą swoim wielkim uczonym Fritzem Haberem? zapomnieli żydowskie sklerozy, kto dokonal wielkiej syntezy najwiekszego dzieła chemicznego zyklonu B? co za podły naród
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 20:03
sądząc po bucie żydów i jak traktują Polskę ,może jednak lepszy bedzie przymiotnik żydowski obóz zagłady w Majdanku? w koncu sejm senat adrian duda najpierw ich sie pyta o zgodę na ustawy ,a kneset sobie obraduje na wawelu ,to już q-wa polin
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 07:09
Przecież każdy wie że niemiecki. Chyba, że ktoś jełop.
Avatar
polak i Patriota... / 11 lutego 2018 o 16:34
Miała być dekomunizacja i deżydowiacja miejsc pamięci naszego wspaniałego narodu, ale prezes niestety nie ma możliwości panowania nad wszystkim i takie sytuacje kompromitują aparat partyjno-rządowy! Pan Wojewoda musi mieć możliwość nieskrepowanej działalności kulturalno-oświatowej na terenie swojego działania, ale jakieś ciemniaki z ministerstwa podcinają gałęzie na których cały kraj i prawdziwi patrioci siedzą! Przegląd kadry powinien być szybko ogłoszony. Nawet na wczorajszej Dziesiętnicy nie pokazano właściwego wektora należnych i koniecznych dla dobra Polski wektorów ! Ludzi wykształconych do przodu a lemingowską ciemnotę do roboty zagonić co to by narodowi zwróciła co zniszczyli!
Miała być dekomunizacja i deżydowiacja miejsc pamięci naszego wspaniałego narodu, ale prezes niestety nie ma możliwości panowania nad wszystkim i takie sytuacje kompromitują aparat partyjno-rządowy! Pan Wojewoda musi mieć możliwość nieskrepowanej działalności kulturalno-oświatowej na terenie swojego działania, ale jakieś ciemniaki z ministerstwa podcinają gałęzie na których cały kraj i prawdziwi patrioci siedzą! Przegląd kadry powinien być szybko ogłoszony. Nawet na wczorajszej Dziesiętnicy nie pokazano właściwego wektora należnych i koniec... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 02:56
Chciał sie Wojewoda przypodobac i nie wyszło :( smuteczek
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 00:15
No i co wy na to myśliciele, panowie Czarnek i Montusiewicz? Czasami trzeba się puknąć w argumentację aby móżdżek obudzić !
Avatar
qwerty / 9 lutego 2018 o 10:50
oko napisał:
undefined napisał:
Tow Gliński d. działacz lewackiej unii wolności jego zastepczyni tow.  Gawin chce delegalizowac złotą polską młodziez z ONR kolejny zastepca Selim chce za moje pieniadze roic muzeum hasydzyzmu. Kierownictwo ministerstwa kultury to koszmarna zmiana to lewactwo to palikociarnia. Naczelniku Kaczynski wzywam Cie do dokonania czystek w mkidn oraz wlasnej partii gdzie pelno kretow od tow. Geremka
"Naczelniku Kaczyński", no to poprawiłeś mi humor z rana. Teraz dobierz swojemu naczelnikowi jeszcze rumaka...
 "Rumak" jest tylko robi do kuwety
 "Rumak" jest tylko robi do kuwety rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 09:47
kompromitacja pisowskiego aparatczyka zwanego dla niepoznaki wojewodą!!!
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 07:26
Obóz Niemiecki a Muzeum Polskie? Co się dziwić że mówi się o polskich obozach śmierci.
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 20:11
a czemu sie pejsaki nie pochwalą swoim wielkim uczonym Fritzem Haberem? zapomnieli żydowskie sklerozy, kto dokonal wielkiej syntezy najwiekszego dzieła chemicznego zyklonu B? co za podły naród
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 20:03
sądząc po bucie żydów i jak traktują Polskę ,może jednak lepszy bedzie przymiotnik żydowski obóz zagłady w Majdanku? w koncu sejm senat adrian duda najpierw ich sie pyta o zgodę na ustawy ,a kneset sobie obraduje na wawelu ,to już q-wa polin
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 07:09
Przecież każdy wie że niemiecki. Chyba, że ktoś jełop.
Avatar
polak i Patriota... / 11 lutego 2018 o 16:34
Miała być dekomunizacja i deżydowiacja miejsc pamięci naszego wspaniałego narodu, ale prezes niestety nie ma możliwości panowania nad wszystkim i takie sytuacje kompromitują aparat partyjno-rządowy! Pan Wojewoda musi mieć możliwość nieskrepowanej działalności kulturalno-oświatowej na terenie swojego działania, ale jakieś ciemniaki z ministerstwa podcinają gałęzie na których cały kraj i prawdziwi patrioci siedzą! Przegląd kadry powinien być szybko ogłoszony. Nawet na wczorajszej Dziesiętnicy nie pokazano właściwego wektora należnych i koniecznych dla dobra Polski wektorów ! Ludzi wykształconych do przodu a lemingowską ciemnotę do roboty zagonić co to by narodowi zwróciła co zniszczyli!
Miała być dekomunizacja i deżydowiacja miejsc pamięci naszego wspaniałego narodu, ale prezes niestety nie ma możliwości panowania nad wszystkim i takie sytuacje kompromitują aparat partyjno-rządowy! Pan Wojewoda musi mieć możliwość nieskrepowanej działalności kulturalno-oświatowej na terenie swojego działania, ale jakieś ciemniaki z ministerstwa podcinają gałęzie na których cały kraj i prawdziwi patrioci siedzą! Przegląd kadry powinien być szybko ogłoszony. Nawet na wczorajszej Dziesiętnicy nie pokazano właściwego wektora należnych i koniec... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 02:56
Chciał sie Wojewoda przypodobac i nie wyszło :( smuteczek
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 00:15
No i co wy na to myśliciele, panowie Czarnek i Montusiewicz? Czasami trzeba się puknąć w argumentację aby móżdżek obudzić !
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 14:16
-1
Należy dopisać NIEMIECKI!. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa jest w pełni zażydzone - to nie chce nic zmieniać. Tymczasem, jasno widać i słychać, że nijaki B. Netanyahu, jak i cały kneset nie wie, kim były ofiary i sprawcy. Nalezy przypominać, że to bogaty żyd syjonistyczny zgotował ten los biednym zydom sefardyjczykom.
Avatar
qwerty / 9 lutego 2018 o 10:50
oko napisał:
undefined napisał:
Tow Gliński d. działacz lewackiej unii wolności jego zastepczyni tow.  Gawin chce delegalizowac złotą polską młodziez z ONR kolejny zastepca Selim chce za moje pieniadze roic muzeum hasydzyzmu. Kierownictwo ministerstwa kultury to koszmarna zmiana to lewactwo to palikociarnia. Naczelniku Kaczynski wzywam Cie do dokonania czystek w mkidn oraz wlasnej partii gdzie pelno kretow od tow. Geremka
"Naczelniku Kaczyński", no to poprawiłeś mi humor z rana. Teraz dobierz swojemu naczelnikowi jeszcze rumaka...
 "Rumak" jest tylko robi do kuwety
 "Rumak" jest tylko robi do kuwety rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 09:52
+1
Ryszard Montusiewicz powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie z TVP, za cenzurowanie i brak upublicznienia debaty z legalnymi posłami (Mucha vs Kruk), wybranymi przez Suwerena, i w telewizji opłacanej przez Państwo. Wojewoda Czarnek powinien podać się do dymisji, za to że na ten objaw cenzury pozwolił i pozwala. Szczypty honoru ludzie. Taki czas. Psujecie transparentność.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 20

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie 1 1

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów Garego Chu Kar Kui. To artysta z Szanghaju, kilka lat temu ochrzczony w kościele katolickim

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód 151 5

Nie żyje Witold Drążkiewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie (powiat puławski). 55-letni strażak zmarł dzisiejszej nocy. Był jedną z dwóch rannych osób w sobotnim wypadku w Bogucinie, kiedy to w pracowników służby drogowej wjechał kierowca audi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.