czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Czystki PiS w biurach ARiMR. 18 zastępców odwołanych. Czas na KRUS?

Dodano: 2 marca 2016, 17:20

Po kierownikach biur powiatowych ARiMR przyszedł czas na ich zastępców. W ciągu dwóch ostatnich dni odwołano 18 z 20 osób na tym stanowisku. Ludowcy wątpią, że to koniec „porządków”. Blady strach padł na pracowników KRUS.

ARiMR
ARiMR

– Podobnie jak w przypadku decyzji o odwołaniu kierowników biur powiatowych, tak i teraz korzystam z przysługującego mi prawa – zaznacza Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Mam prawo dobrać sobie osoby, do których mam zaufanie. Odwołane osoby były powołane na te stanowiska. Nie miały umowy o pracę.

Nerwowo w ARiMR

Przedwczoraj i wczoraj z posadą zastępcy kierownika pożegnało się w Lubelskiem 18 osób. – Mają trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Myślę, że część z nich, bo na pewno nie wszyscy, będą mogli wrócić do pracy na innych stanowiskach – zapowiada dyr. Gałaszkiewicz.

Nowi zastępcy zostaną powołani w tym tygodniu. – Dzisiaj rozpoczynam rozmowy z kandydatami – dodaje Gałaszkiewicz.

Tymczasem wśród pracowników ARiMR panuje nerwowa atmosfera. – Mówi się, że następni do zwolnienia będą naczelnicy – mówi nam anonimowo jedna z osób pracujących w Agencji. – Ma to się stać w czerwcu, kiedy zostaną wypłacone już dopłaty bezpośrednie.

– To jest kłamstwo. Żaden z naczelników pracy nie straci – podkreśla Gałaszkiewicz.

Krzysztof Hetman, europoseł PSL, nie wierzy w te zapewnienia. – Mam głębokie przekonanie, że to nie jest koniec zwolnień – mówi. – Myślę, że w przypadku odwołanych osób decydowała ocena polityczna, a nie merytoryczna. A więc najgorsza z możliwych. Niestety, te decyzje odczuwają rolnicy, którzy przed rokiem już w grudniu otrzymywali pieniądze z dopłat bezpośrednich, a teraz ich nie mają. Muszą sięgać po komercyjne kredyty, aby kupić np. środki ochrony roślin.

Dyrektor Gałaszkiewicz zapewnia, że decyzje kadrowe nie mają żadnego związku z wypłatą płatności obszarowych. – Nowi kierownicy mają już uprawnienia, aby podpisywać listy do wypłat. I to robią – zapewnia (w Lubelskiem wypłaty dopłat bezpośrednich za 2015 r. są dziś na poziomie 63 proc. – red.).

Obawy w KRUS-ie

Zwolnień boją się też kierownicy placówek terenowych KRUS. 9 lutego posadę straciła związana z PSL szefowa lubelskiego oddziału, Teresa Królikowska. – Komunikat w tej sprawie opublikowano 15 lutego. To właściwie jedno zdanie, w którym nie podano żadnych motywów takiej decyzji – przyznaje Patrycja Józefowicz z lubelskiego KRUS–u. Tymczasowo obowiązki zastępcy dyrektora pełni Jacek Grabek.

– Ludzie tracą posady, ale przyczyny nigdy nie są podawane. Jestem pewien, że nie są to decyzje merytoryczne, tylko chęć powierzenia stanowisk osobom związanym z partią rządzącą – mówi nam jeden z urzędników.

Oddziałowi lubelskiemu KRUS podlegają 22 placówki terenowe. Kiedy pytamy w centrali, czy zmiany personalne dotyczą także ich, pada odpowiedź „na razie nie” lub „jeszcze nie”.

– Obawy są – przyznaje jedna z kierowniczek placówki terenowej. – Koleżanki biorą leki na uspokojenie i czekają na wyrok. Nikt nie ma wątpliwości, że miotła zejdzie niżej. Tak samo było w ARiMR. Tam też zaczęło się od góry.

Strach przed zwolnieniami jest największy w rodzinach, w których jeden z małżonków pracuje w KRUS, a drugi w Agencji. – Jeśli oboje stracą pracę, to z czego utrzymają dzieci – pyta inny z kierowników.

Podkreśla, że wielu pracowników w terenie zaczynało pracę jeszcze za rządów AWS. Przez lata nikt nie pytał, na kogo głosowali. A teraz zastępują ich ludzie związani wyłącznie z PiS.

Czytaj więcej o: Lublin praca ARiMR krus zwolnienia
Polonus
Polonus
Polonus
(148) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Polonus
Polonus (8 marca 2016 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak to prawda bo PO i PSL tworzyli koalicję wygrali wybory , dyrektorzy kierownicy,z-cy z PIS-u utracili stanowiska na nie pracę ,a jest to zasadnicza różnica,

Nie pisz jakbyś był z innej orbity...co ci po gospodarowaniu nawet najlepszego prezesa czy dyrektora gdy kasa nie idzie do zakładu tylko do jego kieszeni i pociotków. Pisaliśmy otym przy zmianach w stadninach koni...i co? Jest już nakaz prokuratorski i mądraliny bekną za korupcję i niegospodarność. Takich to wy tam na wschodzie specjalistów macie na pęczki, tylko zieleniak otwierać...

Rozwiń
Polonus
Polonus (8 marca 2016 o 19:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 
 wycie to będzie ,jak do ciebie dojdzie że jesteś debil

Już jest, wystarczy popatrzeć po KODpodskokach, nie mam nic przeciw uprawianiu sportu, ale jak babcie tam śmigają do góry a potem do lekarza dopchać się nie można bo wszystkie one z pochodu do lekarskiek przychodni idą....Ech te baby....

Rozwiń
Polonus
Polonus (8 marca 2016 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe ile mogą zarabiać kierownicy i dyrektorzy z nadania pis? Można to jakoś sprawdzić? Ciekawi mnie czy rzeczywiście jest to "lepsza zmiana" czy tylko dorwać się do koryta?. PO i PSL mogą uczyć się od PiS jak się robi dobrą zmianę. Nowa pajęczyna.

Czas pokaże, ja znam niektórych osobiście, i mozesz mi wierzyć prości w działaniu, zdecydowani w przekonaniu dobrzy patrioci. Owszem czas pokaże, dlatego nie przeszkadzajcie a pomóżcie by sciana wschodnia tak mocną była jak warsiawka i zachód. Jak na ta ocene nie zasłużą , nie dadzą rady , to przyjdą wybory i ch się zmieni, a ż do skutku.

Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2016 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 

Czas na audyt w gminach, powiatach i starostwach. To będzie wycie!

 wycie to będzie ,jak do ciebie dojdzie że jesteś debil
Rozwiń
Gość
Gość (7 marca 2016 o 20:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mam głębokie przekonanie, że to nie jest koniec zwolnień – mówi. – Myślę, że w przypadku odwołanych osób decydowała ocena polityczna, a nie merytoryczna. A więc najgorsza z możliwych - a cużeś gościu robił 8 lat temu. czy zwolnieni dyr., kierownicy, z-ca byli z pisu? czy z popsl? jak kuba bogu tak bóg kubie. tyle w temacie

Tak to prawda bo PO i PSL tworzyli koalicję wygrali wybory , dyrektorzy kierownicy,z-cy z PIS-u utracili stanowiska na nie pracę ,a jest to zasadnicza różnica,

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (148)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!