piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Możemy zapłacić więcej za bilety komunikacji miejskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 stycznia 2010, 19:46
Autor: Dominik Smaga

Już za trzy tygodnie radni mają głosować nad podwyżkami cen biletów. Zarząd Transportu Miejskiego chce skierować do Rady Miasta dwa warianty cennika. Z trzeciego, najbardziej kontrowersyjnego już zrezygnował.

Pieniędzy na reformowanie komunikacji Ratusz szuka w kieszeniach pasażerów. Chce, by w autobusach MPK i prywatnych obowiązywały te same bilety i ulgi. Ale będzie tak tylko w tych prywatnych autobusach, których kursy wykupi Zarząd Transportu Miejskiego.

ZTM ogłosił już przetarg na takie usługi, ale nie wie, czy będzie miał z czego płacić przewoźnikom, więc przetargów na razie nie rozstrzyga. Brakuje mu 15 milionów zł. Tyle mają przynieść planowane podwyżki.

Na najbliższą sesję Rady Miasta (28 stycznia) trafić mają dwie wersje cenników. Radni mają wybrać jedną z nich, mogą też obie odrzucić. Obydwie mówią, że bilet nocny zdrożeje z 4 zł na 5 zł i że pojawi się 50 gr dopłaty do biletu kupowanego u kierowcy. To wspólna część obu propozycji. Co je różni?

Pierwszy wariant ma prostą konstrukcję. Bilety jednorazowe drożeją o 20 proc.: jednorazowy normalny zamiast 2 zł będzie kosztować 2,4 zł, a ulgowy już nie 1 zł, ale 1,20 zł. Mniej, bo tylko o 10 proc. zdrożeć mają bilety okresowe: miesięczną sieciówkę kupimy za 94 zł, a nie za 84 zł jak teraz.

Drugi wariant jest bardziej złożony. Bilety jednorazowe drożeją w nim tak, jak w poprzednim. Ale okresowe znacznie mniej: miesięczna sieciówka kosztowałaby 89 zł.

W tym wariancie pojawiają się też bilety czasowe, umożliwiające przesiadki. Kosztowałyby 2 zł, 3 zł i 5 zł i byłyby ważne odpowiednio przez 15, 30 lub 60 minut po skasowaniu. W tym czasie można by się przesiadać do woli.

By nie było nieporozumień z kontrolerami, na przystankowych rozkładach miałyby się pojawić informacje jak daleko można dojechać z danym rodzajem biletu czasowego.

– Z trzeciego wariantu rezygnujemy – mówi Anna Kamińska-Smarzewska, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. Zakładał on całkowitą likwidację biletów jednorazowych i zastąpienie ich czasowymi. Ta wersja została najgorzej oceniona przez lublinian w badaniach opinii publicznej zleconych przez ZTM.

Ale i te lepiej ocenione podwyżki nie wzbudzają zachwytu pasażerów. – Może bilety w innych miastach kosztują więcej, ale tam mają zupełnie inny standard komunikacji. Na naszej trudno polegać – mówi Małgorzata Jaszczuk z Lublina.

Jeśli radni nie zgodzą się na podwyżki, przetargi nie zostaną rozstrzygnięte, a przewoźnicy prywatni nie będą honorować miejskich biletów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~marcin~
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~marcin~
~marcin~ (7 stycznia 2010 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko niech Pan dziennikarz opublikuje później kto za jakim rowiązaniem głosował.
Pozdrawiam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!