niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Murek z kwiatami do przebudowy. Ma być gotowy na obchody 700-lecia miasta

Dodano: 9 maja 2016, 17:03
Autor: Dominik Smaga

Stragany dla kwiaciarzy mają być nieco głębsze niż teraz
Stragany dla kwiaciarzy mają być nieco głębsze niż teraz

Do jesieni opracowany ma być projekt nowych stoisk do sprzedaży kwiatów na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Ewangelickiej. Zaraz potem miasto ma ogłosić przetarg na nowe urządzenie tego miejsca. Wszystko ma być gotowe na wiosnę

Teraz stoiska na tzw. murku z kwiatami ani nie zachwycają wyglądem, ani nie są komfortowe dla kupców, którzy zimą okładają stragany styropianem, a latem gotują się pod zadaszeniami z ceraty wyglądającej wiecznie na brudną.

– Wybraliśmy już projektanta, który obmyśli to na nowo. Chcemy, żeby było tu coś lekkiego i zgrabnego – mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. W przyszłym tygodniu radni mają zarezerwować w miejskiej kasie 60 tys. zł na zamówienie projektu, który wykona ta sama pracownia, która przygotowała dokumentację przebudowy Teatru Starego.

Projektanci będą musieli się trzymać wytycznych miejskiego konserwatora zabytków. Ten zaś podkreśla, że nowe stoiska muszą być planowane z poszanowaniem widoku na zabytkowy kościół ewangelicki i że nie może być mowy o wycince starych i cennych drzew zdobiących mocno eksponowane miejsce.

Stragany dla kwiaciarzy mają być nieco głębsze niż teraz, co oznacza, że miasto będzie musiało wkroczyć z pracami na teren należący do parafii ewangelickiej, a to będzie wymagać specjalnego porozumienia. Parafia nie będzie obciążana kosztami inwestycji, poniesie je miasto, które najprawdopodobniej będzie dzierżawić niezbędny skrawek terenu ewangelików.

Ratusz zdradza też, że stragany mogą stanąć także wzdłuż części biegnącej naprzeciw sądu alejki prostopadłej do Krakowskiego Przedmieścia a równoległej do ul. Ewangelickiej. Jest również szansa na to, że kwiaciarze będą tu mieli nie tylko skromny kran z wodą, ale i toaletę.

– Szczegółowe rozwiązania będziemy konsultować z kwiaciarzami, gdy gotowa będzie koncepcja. Nie chcemy działać bez nich – deklaruje Dziuba. – Na opracowanie dokumentacji będą potrzebne trzy miesiące, kolejne dwa potrwają uzgodnienia. Myślę, że pod koniec października będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu na prace. Chcemy, żeby wszystko było zrealizowane na obchody 700-lecia Lublina.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 maja 2016 o 07:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe jakie będą opłaty za wynajęcie/dzierżawę nowych straganów. Albo nie będzie chetnych na wynajem, albo ceny kwiatów będą takue jak w galeriach handlowych.
Rozwiń
Gość
Gość (10 maja 2016 o 00:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Generalnie w Lublinie jest bardzo słaby wybór kwiatów. Tylko róże, prawie wszędzie takie same. Jeśli już zdarzą się jakieś inne kwiaty , to słabo z kolorystyką. Zupełnie jakby kwiaty miały stanowić sprawę drugorzędną. Szkoda.
Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2016 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Murek wizytówka centrum Lublina, a czy handel przed bramami cmentarza przy ulicy Lipowej to nie jest wizytówką Lublina na zbliżający się jubileusz. Miejsce które odwiedzane jest codziennie przez gości z kraju i zagranicy
Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2016 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I dobrze niech nic tam w ogóle nie będzie brzydkie bukiety
Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2016 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już to widzę... po przebudowie nie będzie murku, kwiatów i jeszcze paru drzew w okolicy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!