Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 października 2015 r.
9:12

Jak wygląda życie seniora w Lublinie? Przyjrzeli im się naukowcy

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
0 6 A A

Jeśli masz ponad 60 lat to o Tobie. Naukowcy przyglądali się życiu ponad 400 seniorów w Lublinie. Okazuje się, że starsi mieszkańcy żyją w strachu przed poważna chorobą, narzekają na brak pieniędzy na leki i na samotność. Sprawdź czy jesteś typowym seniorem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Seniorzy muszą mieć możliwość prowadzenia aktywniejszego trybu życia - uważają autorzy raportu. To źle, że badani najwięcej czasu poświęcają na oglądanie telewizji, słuchanie radia zamiast na uprawianie stosownego sportu czy udział w warsztatach zajęciowych, grupie parafialnej lub wolontariacie.

Naukowców z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie interesowała: sytuacja finansowa ankietowanych seniorów, postawa otoczenia wobec nich, poczucie bezpieczeństwa.

Pytali w ankietach przeprowadzonych w czerwcu i lipcu tego roku jakie respondenci mają problemy, czy potrzebują pomocy a jeśli tak, to kto im jej udziela.

Sprawdzali, jakie starsi ludzie preferują formy aktywności i gdzie się dowiadują, jak mogą spędzić czas lub w co się zaangażować.

Starszy pan bardziej starszy

Można się było spodziewać różnic między kobietami i mężczyznami w zakresie aktywności społecznej. Badania to potwierdziły. 

Bardziej aktywne są kobiety. Starsze panie częściej angażują się w zorganizowane działania i częściej coś same organizują. Naukowcy nazywają to „podejmowaniem ról liderskich”. I zalecają, by miasto, lokalna społeczność czy bliscy seniorów, w związku z tym, że starsze panie i starsi panowie tak bardzo odmiennie sobie radzą - wspierali mężczyzn. Szczególnie ich aktywizowali i wspierali. 

Z badań wynika, że lepiej z upływem lat radzą sobie lubelscy seniorzy z wykształceniem wyższym lub średnim. Są aktywni zawodowo, są animatorami działań społecznych. To osoby korzystające z różnych form działalności. Seniorzy, którzy sami sobie organizują czas i aktywność w większości mają wykształcenie średnie lub zawodowe. Osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym korzystające z pomocy innych.

Wycieczka czyli pielgrzymka

Z odpowiedzi udzielanych ankieterom wynika, że najczęstszą formą aktywności u seniorów są wycieczki. Starsi państwo pytani w czym by najchętniej brali udział i jak by chcieli spędzać czas wolny, wymieniają: wycieczki i pielgrzymki.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się wśród nich kursy językowe i rozwijanie umiejętności.
Grupa seniorów aktywnych zawodowo też najchętniej uczestniczyłaby w wycieczkach ale ci respondenci dodawali jeszcze, że chętnie by brali udział w zajęciach rozwijających umiejętności. Oraz w pielgrzymkach.

Co najwięcej czasu zajmuje seniorom? Czym najczęściej się zajmują? W kolejności od najpopularniejszych czynności: oglądanie telewizji i słuchanie radia, modlitwa, spacerowanie, poświęcanie czasu na czytanie książek i prasy.

Nic dziwnego, że telewizja, radio i lokalna prasa to najważniejsze źródła informacji dla starszych ludzi. Do tego dochodzą wiadomości przekazywane przez znajomych. Co ciekawe, najrzadziej dowiadują się oni o różnych wydarzeniach z ogłoszeń w komunikacji miejskiej i ogłoszeń parafialnych.

Czas wolny

Z ankiet wynika, że starsi lublinianie rzadko uprawiają sport, jeżdżą na rowerze, uprawiają ogródek lub działkę. Mało respondentów bierze udział w warsztatach zajęciowych, należy do grupy parafialnej lub pracuje jako wolontariusz.

Autorzy badań uważają, że należy w mieście rozwinąć ofertę bardziej aktywnych form spędzania czasu wolnego, którym towarzyszy poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego.

- Szczególnie cenne byłoby organizowania odpowiednich dla osób starszych zajęć ruchowych oraz wycieczek i pielgrzymek. Wskazane jest tutaj rozwijanie współpracy instytucji wspierających seniorów i parafii - uważają dr Wiesław Poleszak i dr Grzegorz Kata z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, którzy opracowali „Diagnozę sytuacji seniorów na terenie miasta Lublin”.

Starość to mądrość

Generalnie starsi ludzie uważają, że środowisko lokalne obdarza ich grupę umiarkowaną akceptacją. Ale seniorzy, którzy samodzielnie organizujący sobie czas uważają, że inni traktują ich gorzej.
Narzekają na braku szacunku i zrozumienia wobec osób starszych i ich trudności.

Często czują się odrzuceni, mają poczucie, że są intruzem. Problemem staje się samotność, doświadczanie agresji i obojętności.

Autorzy badań proponują by to poprawić. Sądzą, że pomogą w tym kampanie społeczne i zaangażowaniem wszystkich szkół. Młodzi ludzie muszą się dowiedzieć, jaki wkład wnoszą osoby starsze w życie i rozwój regionu. Trzeba pokazać pokoleniu wnuków, że ważne jest doświadczenie życiowe i mądrość.
(oprac. agdy)

„Diagnoza sytuacji seniorów” została przeprowadzona przez zespół WSEI we współpracy i na zlecenie Urzędu Miasta Lublin.

Zespół realizujący badania: dr Wiesława Poleszak, dr Grzegorz Kata oraz studenci WSEI: Kinga Całus, Agnieszka Jaworska, Katarzyna Mazur, Łukasz Dąbrowski, Agnieszka Kiljan, Paulina Suszek, Katarzyna Siwka, Anna Mazur, Klaudia Szuper, Gorycka Anna, Mazur Agnieszka. Wyniki były prezentowane w tym tygodniu podczas konferencji „Seniorzy w Lublinie”.

Kogo pytano o życie

228 osób w wieku 60-70 lat (w tym 67 aktywnych zawodowo)
121 osób w wieku 71-80 lat (w tym 2 aktywne zawodowo)
50 osób w wieku 81-90 lat (1 aktywna zawodowo)
7 osób w wieku 91 lat i więcej

w tym:

78 osób samodzielnie organizujących sobie czas
70 aktywnych zawodowo
67 animatorów działań społecznych
65 seniorów korzystających z działań dla nich
65 osób niesamodzielnych, korzystających z pomocy rodziny
61 osób niesamodzielnych, korzystających z pomocy instytucjonalnej

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty