wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Na Czubach ma powstać szkoła i kościół, z ul. Wojciechowskiej zniknie skład?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2014, 11:15
Autor: Dominik Smaga

Przy ul. Berylowej w Lublinie powstać ma nowa podstawówka. Jeśli miasto dogada się w sprawie przejęcia gruntów pod budowę, to jeszcze w tym roku zacznie się projektowanie budynku. Takie zapewnienie w rozmowie z nami złożył we wtorek prezydent miasta.

W styczniu Ratusz zapewniał, że jeśli uda się sprzedać teren zajezdni MPK przy al. Kraśnickiej, to pieniądze będą przeznaczone na budowę szkoły. W zeszłym tygodniu na zajezdnię znalazł się kupiec (Centrum Zana Holding), który do końca maja ma zapłacić miastu ponad 32 miliony zł. Ale tuż po przetargu Ratusz unikał jednoznacznej deklaracji, że pieniądze będą przeznaczone na szkołę.

Taka deklaracja padła wczoraj. - Wprowadzimy tę inwestycję do tegorocznego budżetu - zapewnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Koszty budowy szkoły szacowane są na 17 do 20 milionów złotych, ale na ten rok przeznaczona ma być tylko niewielka kwota na rozpoczęcie prac projektowych.

- Wcześniej musimy pozyskać grunty - zastrzega Żuk. Mowa o działkach znajdujących się w pobliżu ul. Berylowej i Jantarowej. Takie zresztą jest przeznaczenie tych nieruchomości. - Szkoła w tym osiedlu może powstać tylko tam. Ta lokalizacja jest optymalna.

Grunty pod budowę szkoły nie są jednak własnością miasta. Należą do prywatnej spółki "Wlaszczyk Więckowski Nieruchomości”. Jutro Rada Miasta ma zdecydować, czy da prezydentowi zielone światło dla zamiany nieruchomości.

Mieszkania lub biurowiec zamiast budowlanki

Spółka miałaby przekazać miastu działki przy Berylowej o łącznej powierzchni prawie 1,7 ha. W zamian miasto miałoby przekazać spółce nieruchomość położoną na rogu ul. Wojciechowskiej i Morwowej, gdzie teraz znajduje się skład materiałów budowlanych. Zgodnie z planem zagospodarowania terenu ten przeznaczony jest pod wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe i usługi.

Do tej działki miasto dorzuci jeszcze jedną nieruchomość przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka i ul. Krańcowej po stronie Łabędziej. Ta działka nie jest jeszcze objęta planem zagospodarowania.

- Niezwłocznie po dokonaniu zamiany nieruchomości bezzwłocznie umieścimy w budżecie pieniądze na projektowanie szkoły - zapowiada Żuk. Nie ma pewności, czy zamianę gruntów uda się sfinalizować jeszcze przed czerwcową sesją Rady Miasta. Jeśli tak się nie stanie, wtedy pieniądze na szkołę będą rezerwowane dopiero we wrześniu.

Planowana podstawówka miałaby mieścić 450 uczniów oraz 100 przedszkolaków.

Tuż obok szkoły powstać może kościół. Spółka "Wlaszczyk Więckowski Nieruchomości” podpisał w tej sprawie list intencyjny z kurią, a jutro na wniosek spółki radni mają uruchomić procedurę zmiany przeznaczenia terenu tak, by możliwe było tu wzniesienie świątyni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: edukacja
roki
ja
gość
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

roki
roki (16 maja 2014 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego tylko jeden kościół. Od razu 5 dużych świątyń. Takich jak Licheniu. Także 100 pomników JP2. Alleluja i do przodu.
Rozwiń
ja
ja (14 maja 2014 o 20:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak zamieszkasz 20km od miasta to też będziesz płakał że 23 km do szkoły i że nie ma obiektów użyteczności ?

Dzielnica Szerokie:
ilość osób - 2516 os
powierzchnia - 3,17 km2
gęstość zaludnienia - 793,74 os/km2
 
Czuby Południowe:
ilość osób - 18222 os
powierzchnia - 1,94 km2
gęstość zaludnienia - 9381 os/km2

nie bądź bezczelny, z tego powodu że w dzielnicy Czuby jest więcej ludzi to już w innej dzielnicy nic nie powinno powstawać bo ma mniej mieszkańców? absurd

Rozwiń
gość
gość (14 maja 2014 o 20:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

On sobie nie wybuduje szkoły a miasto też nie wybuduje, bo nie będzie miało gdzie. Albo będzie musiało go wywłaszczyć czyli zapłacić żywą gotówkę zamiast wymiany gruntu co jest dla budżetu mniej korzystne niż zamiana.

Ps. Popracuj nad ortografią.

a dlaczego deweloper miał by sobie nie wybudować szkoły, jeśli kupił od poprzedniej właścicielki grunt, który był przewidziany pod oświatę - to chyba nie  z myślą o budowaniu bloków lub kościołów. Zanim kupił już wiedział że prezydent zamieni się na grunty wielokrotnie droższe. Taniej byłoby gdyby to miasto kupiło ten grunt ....

Rozwiń
Gość
Gość (14 maja 2014 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co ze szkołą dla Dzielnicy Szerokie?

1, 3, 4 km do szkoły – czy to dużo? Proszę popatrzeć na rejonizacje szkół (wyszukiwarka - rejonizacja szkół Lublin).

Dzieci z Szerokiego mają jednak znacznie dalej do szkoły.

Szerokie to jedyna dzielnica w Lublinie, w której nie ma żadnego obiektu użyteczności publicznej.

Jak zamieszkasz 20km od miasta to też będziesz płakał że 23 km do szkoły i że nie ma obiektów użyteczności ?

Dzielnica Szerokie:
ilość osób - 2516 os
powierzchnia - 3,17 km2
gęstość zaludnienia - 793,74 os/km2
 
Czuby Południowe:
ilość osób - 18222 os
powierzchnia - 1,94 km2
gęstość zaludnienia - 9381 os/km2
Rozwiń
Gość
Gość (14 maja 2014 o 19:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To, ze garstka osób kupiła jakies mieszkania na wygwizdowiu nie oznacza ze potrzebny jest tam od razu Koscioł i Szkoła. Obecnie istniejace szkoły sie wyludniaja np. na LSMie  czy Bronowicach, nie ma etatów dla młodych magistrów  w szkołach wiec pewnie z dziecmi krucho w Lublinie, no chyab ze chodzi o etaty dla księzy.

to że ty miałeś pod górę do szkoły a do tornistra wkładali ci cegłę żebyś nie miał za lekko, to nie znaczy że inni mają tak mieć.

6-latek z Czubów miałby jeździć autobusem do szkoły na Bronowicach ?? :D jesteś tak mądry że powinieneś się zgłosić na ministra edukacji... co najmniej.

A co do kościoła, to jeśli budują go z prywatnych składek wiernych, to ich sprawa, chcą mieć kościół, budują go sobie, nic ci do tego.

Co innego jak z ZUS nasze pieniądze przelewają na pewną świątynię w stolycy, a potem "ograbiają" OFE bo im zabrakło tychże pieniędzy.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!