poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Na nowym pl. Litewskim są stojaki na rowery. Ale rowerami nie będzie można tu jeździć

Dodano: 31 maja 2017, 13:40
Autor: Dominik Smaga

Stojaki rowerowe na pl. Litewskim
Stojaki rowerowe na pl. Litewskim (fot. Maciej Kaczanowski)

Na 10 czerwca, czyli o 10 dni przesunięto termin zakończenia prac na pl. Litewskim. To czas na wprowadzenie nowej organizacji ruchu. Nowe oznakowanie nie zezwoli rowerom na swobodny przejazd przez plac! Choć zamontowano na nim 80 stojaków na jednoślady.

Termin zakończenia przebudowy pl. Litewskiego ustalony był pierwotnie na 30 kwietnia, a później przesunięty na 31 maja. Teraz zmieniono go na 10 czerwca.

– Jest to zupełnie przez nas niezawinione – zastrzega Krzysztof Kozioł, rzecznik spółki Budimex, która jest generalnym wykonawcą prac. Podkreśla, że firma musiała czekać na zatwierdzenie przez urzędników nowej organizacji ruchu w rejonie placu.

– Dokument został zatwierdzony 23 maja, później musiało minąć siedem dni przed rozpoczęciem prac – potwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Dlatego dajemy wykonawcy dodatkowy czas na wprowadzenie nowej organizacji ruchu.

Prace przy nowym oznakowaniu już się zaczęły, wczoraj zdzierane były białe linie z jezdni ul. Kołłątaja.

Jednak zmiany zajdą nie tylko na ulicach bezpośrednio przyległych do placu, ale i na tych bardziej odległych. Na przykład na ul. Narutowicza kierowcy jadący od strony Okopowej będą mogli skręcać w lewo w ul. Kapucyńską.

Na samej Kapucyńskiej dozwolone będzie parkowanie równoległe po stronie przeciwnej niż pedet. Na końcu uliczki znajdą się wyznaczone miejsca dla taksówek. Nowa organizacja ruchu nie będzie sprzyjać rowerzystom, bo nie będą oni mogli jechać przez pl. Litewski, ani od strony ul. Kapucyńskiej, ani od Krakowskiego Przedmieścia. Mimo że na nowym placu ustawiono aż 80 stojaków na rowery (na zdjęciu kilka z tych zamontowanych na wysokości poczty), także na nowej części deptaka, czyli promenadzie będącej przedłużeniem Krakowskiego Przedmieścia.

– Chcieliśmy wprowadzić projekt zezwalający na wjazd rowerów od strony Krakowskiego Przedmieścia, ale dostaliśmy negatywną opinię policji – odpowiada Krzyżanowska. – Teraz nie ma już czasu na opracowanie innego projektu organizacji ruchu, więc wprowadzony będzie ten, który nie zezwala na wjazd rowerów. Później będziemy się jeszcze starali wprowadzić tu ruch rowerowy.

Plac Litewski - kiedy otwarcie?

Termin otwarcia odnowionego placu wciąż pozostaje zagadką. Budimex podkreśla, że już trwają odbiory techniczne. Zaś Ratusz deklaruje, że postara się tak przeprowadzić te procedury, by otworzyć plac jak najszybciej. – Chcemy otworzyć go w czerwcu – mówi Krzyżanowska. – Raczej jeszcze przed wakacjami.

jerzy
Gość
Natalka
(69) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jerzy
jerzy (2 czerwca 2017 o 17:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Plac Litewski scharzanionyarchitekci zle zaprojektowali to miejsce w cenrum miasta duuuuuuuuzo betonu za mało  zieleni ijescze te tablice przy pomnikach tam nie ma dla nic miejsca czy stac nas na utrzymaanie tych wodotrysków za co sobie przyznano w ratuszu te nagrody - za złe pomysły
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"w końcu prawdziwy deptak i centrum dla ludzi, juz ten kawałek drogi różnicy nie robi" Będzie robił, dopóki do centrum będzie sie pchać biurowce, urzędy, a nawet hotele i apartamenty, a wjazd do tego centrum z jednej strony bedzie możliwy przez krętą i wąską zamojską, oraz koszmarne skrzyżowanie narutowicza z okopową. wyrzućcie cały "magistrat" na Kraśnicką/Nałęczowską, pogońce prokuraturę - i wtedy różnicy nie będzie, do dojazd będzie konieczny tylko na część racławickich.
Rozwiń
Natalka
Natalka (1 czerwca 2017 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najważniejsze że mamy pięknie wyremontowany plac - nową wizytówkę Lublina
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Plac Litewski to nie tor wyścigowy. Chcesz przyjechać na rowerze, nikt nie broni. Przyjedź, przyczep do stojaka a dalej rób co chcesz.
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (1 czerwca 2017 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gość napisał:
Na parking podziemny nie zgodził się konserwator, przecież oczywiste, ze gdyby była taka możliwość mniasto by to wykorzystało. a 2 sprawa to chyba placu nie widziałeś bo sa przeciez i drzewa,sa takie niepisane moim zdaniem 2 części jedna deptak, druga drzewa i ławki by odpocząć, nie widzę tam rowerów także dobrze,że akurat w miejscu do spacerowania i odpoczywania będzie spokojnie i bezpiecznie
 Mamy mądre władze, które idą wzorem zachodnich miast i nie chcą wpychać kolejnych samochodów do centrum. I za to należą się brawa. Mamy tak ciasne centrum, że budowanie podziemnego parkingu na kilkaset samochodów to komunikacyjne samobójstwo. 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (69)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!