Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 czerwca 2021 r.
17:16

Na teatr i zdrowie psychiczne dzieci. Już wiadomo ile lubelskie dostanie pieniędzy z UE

0 0 A A
(fot. Piotr Michalski)

1084 euro na każdego mieszkańca – tyle z Unii Europejskiej ma otrzymać przez najbliższych sześć lat województwo lubelskie w ramach RPO. Pieniądze mają pomóc w rozwoju przedsiębiorczości i nauki, ale także wesprzeć inwestycje zdrowotne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło podział pieniędzy unijnych na lata 2021-2027 w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw. Mimo niższej kwoty jaką dysponowały wszystkie regiony (spadek z 31 do 28 mld zł), do województwa lubelskiego trafi więcej pieniędzy niż w poprzedniej edycji programu – 2,273 mld zł. – To o 42 miliony więcej niż w latach 2014-2020 – cieszy się Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Zdaniem urzędników sukces leży w tym, że dobrze do tej pory wydawaliśmy pieniądze unijne. – W programie na lata 2014-2020 jesteśmy na pierwszym miejscu jeśli chodzi o kontraktację środków – chwali Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim.

Oprócz tego, znaczenie w podziale pieniędzy miała wysoka ocena kluczowych projektów, realizujących cele krajowej strategii rozwoju regionalnego. Chodzi m.in. o Międzynarodowe Centrum Rozwoju Zielonych Technologii, które ma powstać w Pszczelej Woli. – Projekt będzie polegał na wsparciu dla nowo otwierających się przedsiębiorców – tłumaczy Brzyska.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dostanie pieniądze na cyfryzację, wyposażenie w sprzęt medyczny a także termomodernizację.

Powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Projekt zakłada budowę nowego obiektu przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie oraz pomoc dzieciom i młodzieży w poszczególnych powiatach.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej będzie realizował bardzo duży projekt obejmujący wsparcie dla wszystkich seniorów w wieku powyżej 65 lat.

– Będziemy też modernizować Teatr Osterwy w Lublinie – dodaje Brzyska.

Jeśli chodzi o rozwój turystyki, urząd planuje budowę ponad 200-kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej, która pobiegnie przez powiaty województwa lubelskiego od Kraśnika do Tomaszowa Lubelskiego i połączy nasz region z Podkarpaciem.

Na co jeszcze będzie można zdobyć pieniądze w ramach RPO? Nowością ma być np. telemedycyna czy rozwój badań i innowacji oraz komercjalizacja wyników badań. Unijne pieniądze mają również trafiać na projekty łączące partnerstwo publiczne z prywatnym, ale co ważne, inwestycje sportowe nie mogą liczyć na wsparcie. Poza tym tradycyjnie samorządy mogą liczyć na fundusze na drogi czy budowę wodociągów i kanalizacji.

Poza RPO województwo liczy jeszcze na pieniądze unijne z funduszu Polska Wschodnia oraz Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który będzie miał związek z wygaszaniem działalności kopalni w Bogdance.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty