poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Na UMCS startują nowe studia - judaistyka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2009, 21:22

Podstawy języka hebrajskiego, jidysz, historia narodu żydowskiego, żydowskie obrzędy i zwyczaje, muzyka i filozofia. Wszystkiego tego można się nauczyć na judaistyce – unikatowej specjalizacji lubelskiego UMCS. Zapisy właśnie się zaczynają.

Judaistyka może być specjalizacją wybraną spośród kilku przez studentów kulturoznawstwa UMCS. Ale może być też traktowana jako dodatkowa specjalizacja dla studentów różnych innych kierunków, z różnych uczelni. Ci drudzy muszą za studia zapłacić 300 zł za semestr. Nauka trwa 2 lata.

– Zapraszamy kulturoznawców, polonistów, historyków, filologów, filozofów, politologów, socjologów i studentów innych kierunków – wyjaśnia prof. Marta Adamczyk-Garbowska, kierownik Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS.

– Czekamy też na osoby, które planują albo już piszą prace licencjackie, magisterskie lub doktorskie na tematy związane z kulturą i historią Żydów. Albo na tych, których ta tematyka interesuje lub jest im potrzebna do pracy.

Program obejmuje 270 godzin zajęć, które odbywają się dwa razy w tygodniu – w tym roku akademickim w poniedziałki i wtorki. Studenci będą kształceni m.in. z podstaw judaizmu, historii Żydów, obrzędów i zwyczajów żydowskich, literatury, muzyki i filozofii żydowskiej, a także z podstaw języka hebrajskiego i jidysz.

W trakcie specjalizacji istnieje możliwość uczestniczenia w wycieczkach śladami kultury żydowskiej na Lubelszczyźnie. Dla osób znających dobrze język angielski, niemiecki i inne języki zachodnioeuropejskie planowane są programy międzynarodowe, dotyczące żydowskiego dziedzictwa kulturowego, Holokaustu czy współczesnego Izraela.

– Przede wszystkim to świetna okazja do poszerzenia własnych horyzontów, poznania nowych rzeczy i języków – podkreśla prof. Adamczyk-Garbowska. – Interdyscyplinarny charakter tej specjalizacji sprawi, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Poza tym, zapotrzebowanie na absolwentów wyższych uczelni zaznajomionych z tematyką żydowską jest coraz większe. Wiąże się to m.in. z budową Muzeum Żydów Polskich w Warszawie czy rewitalizacją gmachu dawnej jesziwy w Lublinie. Ale także z wieloma grupami żydowskich turystów, którzy przyjeżdżają m.in. na Majdanek.

Zainteresowani powinni składać podania do dziekana Wydziału Humanistycznego w sekretariacie Instytutu Kulturoznawstwa UMCS (pok. 339 w "Starym Humaniku”). Ci, którzy nie są studentami, muszą dołączyć krótkie uzasadnienie chęci podjęcia studiów judaistycznych. Termin składania mija 2 października.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
luiza
luiza
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

luiza
luiza (19 września 2009 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem

Nie ma już tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni
Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem,
Gdzie starzy Żydzi w sadach pod cieniem czereśni
Opłakiwali święte mury Jeruzalem

Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem
I cieniem kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody tym samym karmione cierpieniem

A. Słonimski, Elegia miasteczek żydowskich


Znalazłam taki wierszyk.......jest ładny .


Zdałam sobie sprawę , jak mało wiem....i zawsze wolę patrzeć z tej dobrej strony . Mało wiem o Żydach , nie zaznałam od nich niczego dobrego , ale też absolutnie niczego złego......
Rozwiń
luiza
luiza (19 września 2009 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja Wam powiem , że to bardzo ciekawe......
Z naukowego / nie złośliwego/ punktu widzenia tematyka judaizmu jest bardzo interesująca . Gdybym była trochę młodsza , to bardzo chętnie pogłębiłabym swoją wiedzę - właśnie w tym kierunku . Za moich studenckich czasów było to niemożliwe.......
Rozwiń
Gość
Gość (18 września 2009 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5][color="#FF0000"]UWAGA[/color][/size]. Na ten kierunek przyjmują tylko po obrzezaniu i zapuszczeniu pejsów.
Rozwiń
LBN
LBN (18 września 2009 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIECH POSZERZAJĄ SOBIE HORYZONTY W SWOJEJ JESZIWIE NA LUBARTOWSKIEJ A NIE ZA NASZE PODATKI!!! Na marginesie oszukali nas na tej jesziwie: w latach 70-tych otrzymali rekompensatę w dolarach a ostatnio oddano im w naturze a zwrotu pieniędzy nie było!!!
Rozwiń
Chłop Polski
Chłop Polski (18 września 2009 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poszerzył Stanowski horyzonty wiedzy na UMCS a Pani Hall nie protestowała i wyłożyła środki?-Natomiast w dniu wczorajszym w jednym z programów TVP,pracownik PAN podzielił się uwagą na temat edukacji historycznej naszej młodzierzy.Otóż wiedza historyczna na temat okresu międzywojennego i wojennego jak i historia współczesna dotycząca 1945-....... wykładana jest w końcowej fazie nauczania i zwykle brakuje otpowiednio czasu na jej przekazanie.Dlatego też młodzi Polacy doskonale zorientowani są w tematach historii starożytnej ale nie potrafią właściwie ocenić głupstw jakie popełniają kolejne rządy RP w polityce zagranicznej.Młodzi Polacy również nie są też świadomi tego,że od 1938 r naszym MSZ
kierowało co najmniej sześciu polaków pochodzenia żydowskiego lub ludzi blisko z tym środowiskiem związanych.Efekt tego jest taki,że Putin przyrównuje nas do prostytutki,która to raz bez reszty oddaje się,raz na zachód,innym razem na wschód(chciałoby się dodać,że prostytutce chociaż płacą).Niby zaprzyjaźniony zachód buduje sobie rurociągi do przesyłu bogactw strategicznych o wiele trudnieszą drogą, dnem morskim, ale z pominięciem Polski .A dla nas proszę najważniejszy jest h e b r a j s k i, -pewnie dla zniesienia bariery językowej przy zakupie zielonych grejfrutów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!