Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2017 r.
8:27

Napadli świadków Jehowy „w ramach walki z islamem”. Jeden przyłożył skalpel do twarzy

6677 113 A A
Amadeuszowi Z. i Marcinowi M. grozi do 5 lat więzienia. Fot. Maciej Kaczanowski
Amadeuszowi Z. i Marcinowi M. grozi do 5 lat więzienia. Fot. Maciej Kaczanowski

– Zdziczenie społeczeństwa nie usprawiedliwia nienawiści – tak sędzia podsumował wniosek adwokata, który broni oskarżonego o napaść na tle religijnym. Prawnik starał się o umorzenie sprawy, tłumacząc zachowanie swojego klienta... nietolerancją Polaków wobec innych wyznań

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

23-letni Amadeusz Z. i 32-letni Marcin M. zasiedli wczoraj na ławie oskarżonych Sądu Okręgowego w Lublinie. Obaj byli wielokrotnie karani. Pochodzą z Kraśnika. W październiku 2015 r. mieli tam zaatakować świadków Jehowy. – Kiedy Polska się odrodzi, to was już tutaj nie będzie, nie będziecie w Polsce szerzyć islamu – miał mówić do pokrzywdzonych Marcin M.

Krzysztof K. i jego znajomy odwiedzali mieszkańców jednego z bloków przy ul. Metalowców. Tam właśnie doszło do pierwszej napaści. Z relacji świadków Jehowy wynika, że podszedł do nich młody mężczyzna w bluzie z kapturem. Zwyzywał ich i groził, że „przyjdą i spalą ich dom”. Chodziło o dom modlitwy w Kraśniku. Zaatakowani mężczyźni odeszli.

Dziesięć dni później Krzysztof K. i jego syn stali w parku przy ul. Mickiewicza. Rozstawili stojak z książkami i czasopismami wydawanymi przez świadków Jehowy.

W pewnym momencie podeszło do nich dwóch mężczyzn, w tym spotkany wcześniej napastnik. Zadawali pytania dotyczące religii.

– Byliśmy pijani, ja się z nich wyśmiewałem – wspominał wczoraj w sądzie Marcin M. – Wziąłem jedną ulotkę, zmiąłem i rzuciłem w kałużę. Tak jakoś wyszło. Nie jestem nietolerancyjny.

Według śledczych, po zniszczeniu ulotek Marcin M. wyciągnął z kieszeni pudełko ze skalpelem. Przyłożył ostrze do twarzy Krzysztofa K. i miał grozić wygnaniem z Polski. W zajściu nikt nie został ranny.

Amadeusz Z. i Marcin M. zostali później oskarżeni o stosowanie przemocy na tle religijnym. Podczas mediacji przeprosili swoje ofiary. W sądzie przyznali się do winy. Chcieli dobrowolnie poddać się karze grzywny lub prac społecznych. Jednocześnie jednak kwestionowali okoliczności, w jakich doszło do napaści. W tej sytuacji sędzia Mirosław Styk nie zgodził się na dobrowolne poddanie się karze.

Obrońca Amadeusza Z. domagał się umorzenia postępowania wobec swojego klienta. Tłumaczył to m.in. znikomą szkodliwością społeczną czynu oraz… ”ogólną agresją” rodaków.

– W naszym społeczeństwie poziom agresji i nietolerancji ze względu na religię jest wysoki. Nie do końca wypracowaliśmy sobie sposób postępowania wobec innych. Karanie mojego klienta nie byłoby najwłaściwsze – przekonywał mec. Piotr Janas.

– Szkoda, że nie mogliśmy tego nagrać – skwitował sędzia Styk . – Ogólne zdziczenie społeczeństwa nie oznacza, że oskarżony ma postępować w ten sam sposób. To nie usprawiedliwia przemocy na tle religijnym. Szkoda, że pan mecenas nie przyszedł tu z legitymacją ONR lub podobnej organizacji – skwitował sędzia.

Komentarze 113

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 15:36
+1
ONR w Polsce jest organizacją legalną i nie rozumiem jak człowiek stojący na straży prawa może starać się próbować kogoś przynależnością do tej organizacji zdyskredytować ? Tocz taki ktoś powinien zasiadać i to półdupkiem na ławce w parku a nie na sędziowskiej ławie - co o tym sądzicie mecenasie Janas ?.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 15:07
+1
Nie no z powodu dwóch rozrabiaków przedstawiciel "nadzwyczajnej kasty" zasiadającej w sędziowskich ławach może sobie pozwolić nazwać POLSKIE SPOŁECZEŃSTWO - "ZDZICZAŁYM". Panie Ziobro czym szybciej pogoń to szubrastwo skąd przyszło tak żeby się o Ural plecami oparło bo to tu nie ma nic wspólnego z polską inteligencją.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 14:56
+1
No głupich nie sieją, są wszędzie. Ale insynuowanie, że posiadanie legitymacji ONR jest równoznaczne ze stosowaniem przemocy na tle religijnym to mocna przesada. Sędzia po prostu w swojej ostatniej wypowiedzi pokazuje, że nie darzy sympatią środowisk prawicowych. Mógł to zatrzymać dla siebie. Pewnie tata pana Styka również był sędzią w okresie stalinowskim.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 13:57
+1
Typowe Sebixy, głupie toto jak but, ale harde że hej.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 13:36
+1
hehe dla ludzi na ulicy chojraki, a w sądzie potulne baranki. Tchórze i bezmózgowce.
Avatar
A / 20 stycznia 2017 o 13:11
+1
użytkownik niezarejestrowany napisał:
nie słyszałem że Świadkowie jehowi gwałcili dzieci, w odróżnieniu od funkcjonariuszy zbrodniczej sekty pedofilskiej z watykanu.
owszem gwałcą. ***wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,18627719,dlaczego-swiadkowie-jehowy-nie-ujawniaja-pedofilow.html ******tvp.info/21001668/wielkie-sledztwo-ws-pedofilii-wsrod-swiadkow-jehowy-w-australii-tysiac-przypadkow-w-ciagu-60-lat ***kobieta.wp.pl/pedofilia-wsrod-swiadkow-jehowy-dorosla-ofiara-odwazyla-sie-powiedziec-prawde-6064848730108545a
owszem gwałcą. ***wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,18627719,dlaczego-swiadkowie-jehowy-nie-ujawniaja-pedofilow.html ******tvp.info/21001668/wielkie-sledztwo-ws-pedofilii-wsrod-swiadkow-jehowy-w-australii-tysiac-przypadkow-w-ciagu-60-lat ***kobieta.wp.pl/pedofilia-wsrod-swiadkow-jehowy-dorosla-ofiara-odwazyla-sie-powiedziec-prawde-6064848730108545a rozwiń
Avatar
Jajko / 20 stycznia 2017 o 12:44
+1
Wycieczki sądu do obrońcy zupełnie niepotrzebne, brak klasy.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 12:05
+1
Z jednej strony argumentacja obrońcy cokolwiek niepoważna i naiwna (by nie napisać, że bezczelna), z drugiej sąd mógłby sobie darować osobiste wycieczki w stronę adwokata, tak jakby uznał, że to jest wyraz osobistych poglądów mecenasa. Taka rola obrońcy, że ma bronić, choćby podsądny był najgorszym łotrem, jakiego ziemia nosiła. Nie zawsze da się to zrobić, nie narażając się na krytykę czy wręcz ośmieszenie. A ocena sądu generalnie słuszna, bo na tego typu zachowania nie może być przyzwolenia.
Avatar
m. / 20 stycznia 2017 o 11:42
+1
Może nie bardzo lubię nagabywanie Świadków Jechowy, ale znam kilka osób związanych z tym wyznaniem i cóż tu dużo mówić - kultury katolicy mogliby się od nich uczyć, tak pomijając całkiem różnice światopoglądowe. Jakoś nie słyszałem żeby dopuszczali się napaści, gwałtów, pedofilii, czy zamachów w odróżnieniu do praktycznie wszystkich innych znanych wyznań w szczególności tych bardziej popularnych. Może z ONR to sędzia za daleko zabrnął, choć trudno mu się dziwić tak prywatnie to jednak był w pracy i prezentował sobą powagę urzędu. A ci dwaj biedni dresiarze cóż... natura nie wszystkich po równo dzieli - jedni mają po prostu mniej rozumu. Jak ktoś jest agresywny i chce udowadniać swoją wartość siłą, bo innych atutów nie ma to zawsze znajdzie powód - teraz byli to świadkowie, następnym razem ktoś po prostu krzywo się spojrzy na ich zachlane mordy, może kiedyś zapijaczona ręka się posunie dalej i ktoś padnie trupem a wówczas byłby lament - dlaczego te bydlęta za pierwszym razem nie skończyły w kiciu.
Może nie bardzo lubię nagabywanie Świadków Jechowy, ale znam kilka osób związanych z tym wyznaniem i cóż tu dużo mówić - kultury katolicy mogliby się od nich uczyć, tak pomijając całkiem różnice światopoglądowe. Jakoś nie słyszałem żeby dopuszczali się napaści, gwałtów, pedofilii, czy zamachów w odróżnieniu do praktycznie wszystkich innych znanych wyznań w szczególności tych bardziej popularnych. Może z ONR to sędzia za daleko zabrnął, choć trudno mu się dziwić tak prywatnie to jednak był w pracy i prezentował sobą powagę urzędu. A ci dwaj b... rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 11:19
+1
Komentarz Sądu pod adresem obrońcy jest skandaliczny. Sąd nigdy nie powinien sobie pozwalać na takie wycieczki pod adresem pełnomocników. Takie słowa kwalifikują się do postępowania dyscyplinarnego.
Avatar
Antyklerykał / 19 lipca 2017 o 22:58
W Australii pedofila dotyczy kościoła katolickiego pedofila wśród Świadków Jehowy to katolicka prowokacja i pomówienia jakoś nie słychać o wyrokach na. Świadków Jehowy ale na księży katolickich to co chwilę
Avatar
Czeslaw / 16 kwietnia 2017 o 13:17
Proszę nie obrażać bydlęca - bydlę ma trochę więcej "rozumu".
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 08:04
Uwaga dla Gościa z 25 stycznia. Nie chciałbyś by w kraju np. protestantów ktoś niesłusznie tak cię bluzgał i wypowiadał groźby karalne. Poza tym, gdyby katolicy czytali Biblię, to by wiedzieli, że tam jest wręcz nakaz by rozmawiać od domu do domu o Bogu. Nie oznacza to nagabywania. Jeżeli ktoś tak twierdzi, to chyba ich nigdy przy drzwiach nie wysłuchał.
Avatar
U / 4 kwietnia 2017 o 14:27
Uwaga: Świadkowie Jehowy- tak to się pisze nawet jeżeli chcemy obrażać albo l.poj. Świadek Jehowy.  Świadek- od świadka w sądzie, Jehowa- od imienia Bożego. Mimo wszystko gramatyka polska ważna, bez względu na poglądy.
Avatar
Gość / 3 lutego 2017 o 16:55
Polska 2017. Ataki ekstemistów religijnych na porządku dziennym. Co różni Międlara, Błaszczaka czy Waszczykowskiego od ich odpowiedników z Daesh, mylnie nazywanym państwem islamskim? Może tylko bardziej badziewna propaganda i brzydsze ryje. Mam nadzieję, że wreszcie się obudzimy i zorientujemy, że mamy wspólnego wroga - my, chrześcijanie, muzułmanie, żydzi i ateiści. Tym wrogiem jest władza próbująca nas podzielić i wykorzystująca do tego najpodlejsze uczucia zbiorowe motłochu.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 19:12
Co ten debil pisze (gość o 12,40) ?Człowieku, nie kompromituj się. To jest XXI wiek, a nie średniowiecze. Z takimi poglądami i znajomością gramatyki i "łaciny" nie zabieraj głosu, bo zdradzasz jedynie swój prymitywny poziom. Żenada!!!!!
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 17:06
Brawo dla Sędziego powinien mecenasa ukarać wyyyysoka grzywną za usprawiedliwienie przemocy na tle religijnym .mecenas ? Nie to nie mecenas tylko podrzegacz.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 12:40
Pederasci chodza po domach i namawiaja katolikow do swojej wiary.jebac takich.czy ktos widzial zeby jakikolwiek katolik chodzil po domach i namawial jechowych do zmiany wiary na swoja?nie nigdy takiego czegos niebylo.zero tolerancji dla tych jechowych obsranych.po za tym jakby cos chcielu chlopaki im zrobic to by zrobili a nie straszyli.pozdro
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 19:25
chyba sami j tu piszą,oprócz jednego
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 19:25
ja to bym chciał do tych jechowych na rajskie wesele dać się zaprosić
Zobacz wszystkie komentarze 113

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 0 2

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska gra z Senegalem. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska gra z Senegalem. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 0

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
tylko u nas
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 0 4

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół
film

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół 0 11

Pobili, wywieźli do lasu i znów katowali. Prokuratura mówi o „szczególnym udręczeniu”. Sprawcy zostali już aresztowani

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 13

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 13 5

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 2

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 111 12

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 15

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.