środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Narutowicza od podstaw. Po remoncie mają powstać buspasy

Autor: Dominik Smaga

W tym miejscu – po modernizacji – w ul. Muzyczną skręcimy z pasa, z którego obecnie można jechać na wprost (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
W tym miejscu – po modernizacji – w ul. Muzyczną skręcimy z pasa, z którego obecnie można jechać na wprost (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Miasto prosi rząd o pieniądze na remont ul. Narutowicza. Liczy na to, że dostanie połowę niezbędnej kwoty i na to, że za rok droga będzie odnowiona i z... buspasami. W tym samym czasie miałyby się odbyć prace na skrzyżowaniu z Głęboką i Nadbystrzycką.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Projekt prac jest już gotowy i zakłada konstrukcję jezdni niemal od podstaw. Na ulicy, w obu kierunkach miałyby być wyznaczone specjalne pasy ruchu dla pojazdów komunikacji miejskiej, te bliżej krawężnika. To niekoniecznie spodoba się kierowcom. Pieszych ucieszyć może to, że na przejściu obok komendy powstanie wysepka na środku jezdni ułatwiająca przedostanie się na drugą stronę ulicy. I to, że do kosza trafił kontrowersyjny pomysł budowy zatoki przystankowej kosztem chodnika obok ul. Strażackiej.

Pracami miałby być objęty odcinek od skrzyżowania z ul. Ochotniczą do miejsca, gdzie kończy się nowy asfalt położony przy okazji przebudowy skrzyżowania koło hotelu Victoria. Koszty zostały oszacowane na 8,5 miliona zł. Dlaczego tak krótki odcinek miałby kosztować aż tyle pieniędzy? Miasto tłumaczy, że nie wystarczy tu wymiana nawierzchni, bo wymienić trzeba też wszystkie podziemne sieci. A to podnosi koszty.

Połowę potrzebnych pieniędzy miasto chce uzyskać z rządowego programu tzw. schetynówek.
– Mamy okazję wykonać ul. Narutowicza z rządowych dotacji i liczymy na to, że w przyszłym roku ją zrealizujemy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W tym samym czasie przebudowane miałoby być skrzyżowanie ul. Narutowicza z Głęboką, Muzyczną i Nadbystrzycką wraz z fragmentem ul. Narutowicza do ul. Ochotniczej. Te prace mają być zrealizowane przy okazji budowy nowego odcinka ul. Muzycznej i mostu na Bystrzycy.
Na skrzyżowaniu najwięcej zmieni się dla kierowców od strony Lipowej w kierunku Nadbystrzyckiej. Ten pas ruchu, który teraz służy do jazdy na wprost będzie przeznaczony do skrętu w lewo w Muzyczną. Pas do jazdy prosto w Nadbystrzycką będzie wyznaczony w miejscu, które wielu kierowcom służy do „wciskania się” z prawej strony przed stojące w korku samochody.

Na skrzyżowaniu planowana jest wymiana dramatycznie pofałdowanego asfaltu i naprawa niewydolnego po ulewach odwodnienia. Na większą rewolucję na tym skrzyżowaniu się nie zanosi. Miasto nie zdecydowało się na poszerzenie ul. Nadbystrzyckiej, które wymagałoby wyburzania kamienic.

SONDA
Liczba głosów: 489

Co sądzisz o buspasach na ul. Narutowicza?

39.67 %
Dobry pomysł
56.85 %
Zły pomysł
3.48 %
Nie mam zdania
Gość
inżynier ruchu
Gość
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 października 2015 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powinni zrobić ścieżkę dla rowerów, poza tym cała głęboka jest do roboty, tam jest dużo miejsca na porządne chodniki i ściezki dla rowerów
Rozwiń
inżynier ruchu
inżynier ruchu (13 października 2015 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

buspasy to konieczność w Lublinie, żałosne stękania kierowców nic tutaj nie zmienią - tylko transport zbiorowy, z dobrym czasem przejazdu, systemem przesiadek i zintegorwanym biletem może naprawić sytuację ruchową w tym mieście - pozostawienie dwóch pasów ogólnych w tym miejscu poprawi tylko jedno >>> auta w korku będą stać na równej nawierzchni

Rozwiń
Gość
Gość (13 października 2015 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie widzę jak mieliby dorobić po dwa pasy dla autobusów w obie strony, trzeba by zrezygnować z jednego pasa, który już istnieje. Teraz są korki, wyobraźcie sobie co będzie wtedy.
Rozwiń
Gość
Gość (13 października 2015 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ważne jak zrobicie, ważne że będzie remont tej ulicy bo po chodniku nie da się iść.
Rozwiń
Gość
Gość (13 października 2015 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekaw jestem co za idiota namalował BUS-pasy na srodkowym pasie ronda ul.ZANA przecież do niezgodne z prawem o ruchu drogowym czy urzędnikom całkiem głupota rozum odbiera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!