niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej badają, jak wykorzystać kolektory słoneczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 stycznia 2011, 18:49

Testowe kolektory słoneczne zawisły na ścianie Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskie
Testowe kolektory słoneczne zawisły na ścianie Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskie

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali eksperymentalną instalację solarną. Będą badali, jak najlepiej wykorzystać kolektory słoneczne w naszych domach. Chętnych do ich zainstalowania tylko w Lublinie i okolicach są tysiące.

– To się po prostu opłaca. I nikt nie ma co do tego wątpliwości – mówi pan Maciej z Prawiednik koło Lublina, który planuje instalacje kolektorów w swoim domu. – Wystarczy raz zainwestować w instalację, żeby potem oszczędzać np. na podgrzewaniu wody przez całe życie.

Zainteresowanie kolektorami jest ogromne, bo inwestycja wcale nie musi okazać się kosztowna, m.in. dzięki Unii Europejskiej.

– Dofinansowanie zakupu kolektorów i całej instalacji wynosi nawet 85 proc. Przy łącznych kosztach rzędu 12 tys. zł, możemy dostać prawie 10 tys. zł – wyjaśnia Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk (w której leżą m.in. Prawiedniki). – Cały czas czekamy na Urząd Marszałkowski, który ma ogłosić nabór wniosków.

Zastosowanie systemu solarnego w domu jednorodzinnym pozwala obniżyć koszty podgrzewania ciepłej wody nawet o 40 proc. W skali roku to co najmniej kilkaset zł oszczędności.

Taki wynik jest możliwy dzięki odpowiedniej instalacji i odpowiedniemu zamontowaniu solarów. Jak zrobić to najlepiej, sprawdzą naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Na Wydziale Inżynierii Środowiska PL powstała właśnie eksperymentalna instalacja solarna. Kolektor o powierzchni 3,9 mkw. zawisł na jednej ze ścian budynku wydziału. A w laboratorium stanął zbiornik o pojemności 350 litrów, w którym woda jest podgrzewana dzięki energii słonecznej.

Dodatkowo, naukowcy zamontowali czujniki dokładnie mierzące wszystko, co może wpływać na skuteczność instalacji: temperaturę powietrza na dworze, prędkość wiatru, wilgotność powietrza, nasłonecznienie w różnych porach dnia, ale też temperaturę pomieszczenia, w którym jest zbiornik.

– Wyniki tych badań będą dostępne dla każdego, kto chce mieć instalację solarną i chce ją jak najlepiej wykorzystywać – zapowiada dr inż. Alicja Siuta-Olcha z Zakładu Inżynierii Środowiska Wewnętrznego PL, która zajmuje się kolektorami słonecznymi.

– Będą też służyły do dalszych badań. Będziemy sprawdzać, jak otoczenie, różne typy kolektorów czy kąt ich nachylenia wpływają na skuteczność działania instalacji.

– Im instalacja będzie działała skuteczniej, tym bardziej warto się nią zainteresować – podkreśla Siuta-Olcha.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
marek
Romulus
laik w temacie
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

marek
marek (3 lutego 2011 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polacy nie dorośli jeszcze do dobrej jakości kolektorów próżniowych...Najpierw rynek musi nasycić się kolektorami płaskimi.
Rozwiń
Romulus
Romulus (1 lutego 2011 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ktoś ma chyba jakąś chińską podróbę.Wcisnęli taniochę.Mi kolektory w lecie dają wrzątek,a tylko w zimie trzeba ją podgrzewać.Ale to i tak dużo taniej niż grzanie od zimnej.
Rozwiń
laik w temacie
laik w temacie (1 lutego 2011 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy całe bloki tez będą mogły korzystać, czy tylko właściciele domków jednorodzinnych?
Rozwiń
BartekS
BartekS (1 lutego 2011 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Inżynier' timestamp='1296556232' post='431484']
Inwestycja w kolektory słoneczne ma sens bardzo ograniczony. Kolektory można używać tylko do podgrzania wody do mycia lub w basenie i to w bardzo ograniczonym zakresie w skali roku (efektywnie max.5-6 mies.). Badania politechniki są dość bezsensowną stratą czasu, chyba, że ktoś chce wyważyć otwarte drzwi. Sensownie można badać jedynie zastosowanie nowych materiałów, systemów bądź technologii i tego typu badania od lat prowadzą poważne laboratoria i instytuty na Zachodzie. Kolektory poza tym się starzeją i ich efektywność spada po wielu latach użytkowania. Ot takie drogie unijne hobby dla maniaków ochrony środowiska, najlepiej na czyjś koszt.
[/quote]
Kolektory słoneczne w wersji próżniowej można wykorzystywać przez cały rok, a nie tylko 5-6 miesięcy. Niestety nie przez cały okres są w stanie zapewnić całą potrzebną c.w.u., ale zawsze wspomagają całą instalację.
Rozwiń
gość
gość (1 lutego 2011 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ad' timestamp='1296548718' post='431441']
Gościu czytaj ze zrozumieniem
kolektor słoneczy to nie fotowoltanika widać ze jesteś z PL
[/quote]

Moja wypowiedź tyczyła się:
[quote name='tomek' timestamp='1296542093' post='431406']
Nie ma czym się chwalić, na wydziale Elektrotechniki i Informatyki na katedrze Napędów Elektrycznych jeszcze jak ja studiowałem parę lat temu jeden Pan doktor prowadził pracę badawcze na temat fotowoltaiki i to od paru lat więc Inżynieria nie ma czym się chwalić
[/quote]

Czyta się wszystkie komentarze nie wybrane Szanowny Panie ad.

P.S. A ze swoją 'fotowoltaniką' to widać że jesteś... sam sobie odpowiedz.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!