niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

NFZ oddaje szpitalom rekordowe kwoty za nadwykonania

Dodano: 21 grudnia 2017, 17:26

SPSK4 w Lublinie otrzyma ok. 22 mln zł
SPSK4 w Lublinie otrzyma ok. 22 mln zł

Blisko 100 mln zł dostaną 54 szpitale z województwa lubelskiego za nadwykonania z ostatnich 9 lat. Najwięcej – po ok. 22 mln zł trafi do SPSK4 w Lublinie i szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej

Chodzi o nadwykonania w leczeniu szpitalnym, psychiatrii, rehabilitacji w oddziałach szpitalnych oraz tzw. świadczeniach odrębnie kontraktowanych. Pieniądze na ich zapłacenie pochodzą z dotacji z budżetu państwa.

- To dla nas potężny zastrzyk gotówki. W sumie po podpisaniu dwóch ugód na nasze konto wpłynie blisko 22 miliony złotych. To 72 proc. wartości nadwykonań powstałych w latach 2014 i 2016 oraz w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku – tłumaczy Radosław Starownik, dyrektor SPSK4 w Lublinie, który w czwartek podpisał ugodę z lubelskim NFZ. – Dzięki tym pieniądzom poprawi się płynność finansowa naszego szpitala. Pewna pula pójdzie też na wynagrodzenia dla pracowników i zakup sprzętu.

Pieniądze, które otrzyma SPSK4 w Lublinie to efekt pozasądowej ugody, którą szpital zawarł z NFZ. Podobna kwota trafi na konto szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. – To nadwykonania z lat 2014, 2015 i 2016 oraz dziewięciu miesięcy tego roku. Pieniądze, które dostaniemy pójdą przede wszystkim na inwestycje – głównie na projekt „Bialska onkologia” (chodzi o zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej poprzez m.in. utworzenie oddziału onkologii klinicznej, oddziału hematologii, oddziału chemioterapii jednego dnia, pracowni leków cytostatycznych, pracowni endoskopowej czy ośrodka innowacyjnych terapii – red.), a także wypłacenie premii pracownikom szpitala – mówi Dariusz Oleński, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej.

– W przypadku szpitala w Białej Podlaskiej ugoda została zawarta w sądzie. Pozostałe szpitale dostaną pieniądze za nadwykonania po podpisaniu ugód pozasądowych – mówi Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ. – Spore sumy trafią też do szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie i „papieskiego” w Zamościu. Każda z tych placówek dostanie ponad 10 milionów złotych.

Dodaje, że pozostałe z 54 szpitale w województwie dostaną około 1-2 mln zł. Pieniądze mają wpłynąć na konto szpitali jeszcze przed świętami.

W skali kraju do szpitali z budżetu państwa ma trafić miliard złotych.

 – Mamy też zabezpieczone środki na zapłatę nadwykonań powstałych w czwartym kwartale tego roku. Na przełomie stycznia i lutego będziemy wiedzieć dokładnie o jakie sumy chodzi – mówi Tarkowski. – Te pieniądze pochodzą już z budżetu NFZ. Przeznaczyliśmy na to 34 miliony złotych.

Te środki pozwolą na sfinansowanie nadwykonań w leczeniu szpitalnym m.in. w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, udarów, specjalistyki dziecięcej, onkologii, świadczeń nielimitowanych, toksykologii i transplantologii.

 

Użytkownik niezarejestrowany
zadowolona kobieta...
pediatra....
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szpitalom się robi łaskę płacąc za wykonaną pracę a tzw. lekarzom pierwszego kontaktu (rodzinnym???) płaci się za to, że nie pracują. To w dalszym ciągu jest chory system i wymaga leczenia.
Rozwiń
zadowolona kobieta...
zadowolona kobieta... (21 grudnia 2017 o 23:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...jedni się martwią, a inni cieszą! Tak już jest w tym życiu! Szkoły językowe zarabiają krocie na młodych lekarzach chcących "szlifować" swoje umiejętności lingwistyczne. Dzięki temu poszerzają swój dostęp do literatury fachowej w językach obcych, a to przekłada się na podnoszenie kwalifikacji! Brawo Oni! Mniej godzin spędzonych w szpitalach, to więcej czasu na samokształcenie się .....
Rozwiń
pediatra....
pediatra.... (21 grudnia 2017 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...az się wzruszyłam :) Cóż za łaskawcy! A mnie/nas nie zmuszą do pracy w dłuższym wymiarze godzin, niż max. 48 w tygodniu! Zaczynam żyć podobnie do wszystkich innych normalnych obywateli z czasem dla samej siebie, na imprezy i dla przyjaciół!
Rozwiń
twrp
twrp (21 grudnia 2017 o 20:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
darmo otrzymaliście... darmo dawajcie... kto wam studia zapłacił ??
 lol nie ta taśma ruski trolu
Rozwiń
olek
olek (21 grudnia 2017 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
darmo otrzymaliście... darmo dawajcie... kto wam studia zapłacił ??
a jak 500+ dostają młodzi zdrowi jak byk rodzice za nic nie robienie jedynie pieprzenie sie to ci to już nie przeszkadza
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!