poniedziałek, 22 maja 2017 r.

Lublin

Nie będzie kolumny świętego Michała

Dodano: 5 lutego 2003, 17:49

Miasto nie odwołało się od negatywnej decyzji generalnego konserwatora zabytków dotyczącej budowy kolumny św. Michała. – To definitywnie zamyka sprawę obelisku – usłyszeliśmy w Ratuszu.

Projekt 12-metrowego obelisku przygotował Tadeusz Mysłowski. Pomysł spodobał się władzom Lublina, został też zaakceptowany przez autora koncepcji zagospodarowania placu Jacka Cieplińskiego. – Początkowo projekt nie przewidywał na placu elementu w formie iglicy. Ale jej powstanie nie burzyło założeń przyjętych przy opracowywaniu koncepcji renowacji – wyjaśnia J. Ciepliński.
Zwolennikiem rzeźby w proponowanym przez Mysłowskiego kształcie był prezydent Andrzej Pruszkowski. – Zrobimy wszystko aby rzeźba stanęła na Placu Po Farze – zapewniał w maju 2002 r. Pruszkowski.
Rzeźba miała u podstawy przypominać pień drzewa (nawiązanie do legendy o Leszku Czarnym – fundatorze świątyni), wyżej byłaby regularną kolumną przechodzącą w krzyż.
Kolumna od początku budziła zastrzeżenia służb konserwatorskich. Na jej budowę nie zgadzał się wojewódzki konserwator zbytków. Negatywnie ocenili rzeźbę też eksperci z warszawskiego Ośrodka Dokumentacji Zabytków. Zarzucali kolumnie „brak współbrzmienia z architektonicznym otoczeniem staromiejskim”. Ich zdaniem kolumna „jawiła się jako agresywna i abstrakcyjna zarówno pod względem treści jak i wyrazu plastycznego”.
Miasto odwoływało się od tych decyzji. Ostatecznie sprawa trafiła do generalnego konserwatora zabytków. A ten podtrzymał w mocy postanowienie lubelskich służb ochrony zabytków. Decyzję miasto otrzymało na początku stycznia. – Nie będziemy się od niej już odwoływać – wyjaśnia Tomasz Rakowski, rzecznik prezydenta Lublina.
A to oznacza, że miasto rezygnuje z budowy kolumny. – Będziemy jednak chcieli, aby na placu powstał jakiś element, który będzie przypominał o najstarszej świątyni w Lublinie – dodaje Rakowski.
Chodzi np. o miniaturę kościoła. – Taki element architektoniczny od samego początku był przewidziany w naszej koncepcji – uzupełnia Ciepliński.
Miniatura kościoła św. Michała w skali 1:50 miałaby stanąć od strony ul. Archidiakońskiej i mieć około metra wysokości. – Przedstawiałaby stan kościoła tuż sprzed jego rozbiórki – dodaje Ciepliński.
Na razie nie ma jednak co liczyć na zmiany w obrębie placu Po Farze. W tegorocznym budżecie miasto nie zarezerwowało pieniędzy na kontynuację prac.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24